Çalınan iPhone nasıl bulunur?..

1

Tam şu anda, şu satırları okuyan, içinizden birinin telefonu eminim ya çalınmıştır, ya da kaybolmuştur. Bu durum çok normal… Yapılan araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz yıl 4,5 milyondan fazla akıllı telefon çalındı, ya da kayboldu. Dakikada 113 akıllı telefonun çalındığı ABD’de, New York Polis Departmanı’nda özel bir iPhone görev ünitesi bile kuruldu. Çünkü en çok tercih edilen akıllı telefonlar arasında iPhone bir numarada yer alıyor. Nitekim, her gün Londra’da 300’ün üzerinde iPhone çalınıyor.

Önce IMEI numarası

Aslında, telefonunuzu çalan, ya da bulan kişinin niyetine ve hırsızlık becerisine bağlı olarak, telefonunuzu bulabilir, ya da kolaylıkla kullanmasına, satmasına engel olarak hayatını zorlaştırabilirsiniz. Elbette sizin aldığınız her türlü önleme karşı onların da birçok çözümü var ama, bunlardan da söz edip hırsıza yol göstermek istemem…

Bilmeniz gereken ilk şey “International Mobile Station Equipment Identity” kısaca şekliyle IMEI numarası. Bu numarayı telefonunuzun Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünde bulabilirsiniz. Ya da cep telefonunuzun #06# tuşlarına basabilirsiniz. Ekrana gelen 15 rakamlı numarayı hemen bir kenara not edin çünkü size lazım olacak. Bu arada not ettiğiniz yer telefonunuzun not defteri olmasın lütfen…

iStock_000048643268_Large

Touch ID ve mutlaka parola

Eğer telefonunuzun Touch ID özelliği varsa, yani parmak izinizi okuyarak kilitlenebiliyorsa hemen Ayarlar > Touch ID ve Parola bölümüne gidin ve dört rakamdan oluşan parolanızı ve parmak izinizi girin. Telefonunuzun parmak izinden sizi tanıması, size vakit kazandıracaktır ama dört rakamı da sakın ola unutmayın ve lütfen doğum tarihiniz yerine başka bir numara seçin. Her ne kadar basit gibi görünse de, bu şifreleme telefonunuzu çalan, ya da bulanın canını sıkacaktır.

iStock_000020063083_Medium

Find My iPhone ya da iPhone’umu Bul

Telefonunuzda iOS 7.0 veya üzeri bir işletim sistemi yüklüyse “Find My iPhone” (iPhone’umu Bul) özelliğini mutlaka devreye sokun. Bunun için Ayarlar > iCloud bölümüne gitmeniz yeterli olacaktır. Bu özellikle birlikte otomatik olarak etkinleştirme kilidi devreye girecektir. Siz yalnızca Apple kimliğinizi ve parolanızı sakın ola unutmayın. Diyelim ki, iPhone’unuz kayboldu veya çalındı. Hemen “Find My iPhone” (iPhone’umu Bul) bölümüne giderek, kayıp durumunu devreye sokun. Böylece telefonunuzu kitler ve yolladığınız mesajla size ait olduğunu bildirirsiniz. Kayıp durumunu devreye sokmak için bir Mac veya PC’den icloud.com/find sitesine giriş yapın veya (iPhone’umu Bul) iOS uygulamasını kullanın. Ayrıca dilerseniz, telefonunuzdaki bilgileri uzaktan rahatlıkla silebilir, başkalarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz.

BTK’dan 7/24 destek

Çalınmış olduğundan eminseniz, daha önce not etmiş olduğunuz IMEI numarasıyla birlikte Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 444 9 777 – 0312 232 23 23 numaralı Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak 7/24 arayarak, bilgilerinizi verin ve cihazın haberleşme şebekesinden hizmet almasını engelleyin. Bölgenizdeki Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak, telefonunuzun markasını, IMEI no’sunu ne zaman, nerede çaldırdığınızı, kimlik fotokopiniz ve telefonun size ait olduğunu belirtir belgelerle şikayet dilekçesi verin. Yapmanız gerekenlerden biri de, telefonunuzu çalan ya da bulanların fırsat bu fırsat Almanya’daki halası, İngiltere’deki dayısı, ya da Amerika’daki amcasıyla konuşmasını engelleyerek sizi bir de okkalı bir faturayla karşı karşıya bırakmaması için GSM operatörünüzle temasa geçin ve hattınızı iptal ettirin.

Tüm bu önlemler, telefonunuzun bulunmasının çok kolay bir işlem olduğu anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikalı bir blogger’ın çalıntı telefonunu nasıl bulduğunu okumuştum. Acaba aynı durumlar Türkiye’de nasıl gerçekleşir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

iStock_000021710581_Medium

Hırsızı buldunuz, ya sonra?

Geçtiğimiz Kasım, Sam Sheffer bir barda otururken arka cebinden gıcır gıcır iPhone 6 Plus’ı çalınmış. Aslında daha önce de bir iPhone 5s çaldırmış bizim Sam. “Ahmaklığıma doymayayım. Paten yaparken bankın üstüne koymuştum, oradan götürmüşler…” diyor özeleştiri yaparak. Ancak bu kez akıllandığını söylüyor, çünkü iPhone 6 Plus’ta “Find My iPhone” özelliği etkinleştirilmiş. Kendi telefonunu aradığında numarası çalmış ama açan olmamış. “Find My iPhone” ona 3 seçenek sunmuş. Kayıp modu, telefonunda bir ses çalma modu, ya da 30 saniyede bir güncelleyerek GPS’ten lokasyon belirtme modu… Telefonu kaybettiği bara giden Sam, ardarda telefonunda ses çaldırarak, telefonun belki de barda düşmüş olabileceğini düşünmüş. Ancak, telefonu barda değilmiş. O da umutsuzca telefonu kayıp moduna almış ve bulunduğunda geri aranması için kardeşinin telefonunu vermiş. Tabii arayan olmamış. Bir gece sonra yine aynı barda otururken, telefonunun aynı lokasyonda dolaştığını fark etmiş. Kardeşiyle birlikte ekrandaki ikonu takip etmeye başlamışlar. Kardeşiyle birlikte karşıda bir grup görmüşler, sonra gruptakiler taksiye binmiş ve gördükleri kişi yürümeye başlamış. Peşine takılmışlar… Kardeşi adamın 5 metre arkasından, o da kardeşinin 5 metre arkasından yürürken telefona ses sinyalleri yollamış. Sinyali duyan kardeşi başını sallamış, “Evet, bu o!”… Her ikisi de gergin, kavgaya hazır –ki hayatlarında böyle bir şey yaşamamışlar- yaklaşmışlar. Ses çalarken, Sam yüzünde koca bir gülümseme bağırmış: “Heyyy bu benim iPhone’um… Bulmuşsun onu moruk… Helal olsun. Bak cebinde çalıyor…” Adam tek bir söz bile söylemeden iPhone’u cebinden çıkartmış ve Sam’e teslim etmiş. Daha sonra adamla bir iki kelam etmişler, hatta şakalaşmışlar. Adam telefonu barda bulduğunu, birinin çıkıp aramasını beklediğini filan söylemiş. Tabii Sam ve kardeşi de buna inanmış gözükmüş.

Şimdi düşünün, Brooklyn, New York gibi suç oranının tavan yaptığı bir yerde 900 dolarlık bir telefon ve saat sabahın 4’ü… Aynı şey İstanbul’da meydana gelse sonuç nasıl olurdu acaba diye ben kendimi düşünmekten alamıyorum.

iPhone’lara yakından bakmak için buradan

1 yorum
  1. frknbasaran diyor

    yazı için teşekkürler.

Cevap bırakın