Buzdolabı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

0

Bir evin vazgeçilmez demirbaşlarından olan buzdolapları gıdalarımızı koruması sebebiyle günlük hayat tempomuz ve sağlığımız üzerinde en çok etkisi olan ev aletlerinden biridir. Yanlış bir buzdolabı seçimi veya hatalı bir kullanım; yıl içerisinde kilogramlarca gıdanın çöpe gitmesine ve lüzumsuz enerji tüketimiyle bütçemizin ve doğanın zarar görmesine neden olur.  Peki evimize buzdolabı alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Bu ay Electrolux’Pazarlama Uzmanı Can Doğan‘dan buzdolabı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi aldım ve buzdolabı seçimi konusunda sizlere yardımcı olacak bilgiler hazırladım. 

Yeni bir buzdolabı seçerken en önemli kriterleriniz ne olmalı? Jpeg

Buzdolabının temel görevi yiyecekleri taze tutmak olduğundan; yeni bir buzdolabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konular gıdaların kolaylıkla yerleştirilmesi, ihtiyaç olduğunda kolayca bulunabilmesi ve gıdaların uzun süre taze kalmasına yardımcı olacak yenilikçi teknolojilere sahip olmasıdır. Bu açıdan öncelikle mutfağımızdaki konumlandırmaya ve buzdolabının yerleşeceği alanın ölçülerine dikkat ederek en verimli ürünü seçmemiz gerekir. Kıyaslanan iki tip buzdolabının aynı hacimde olması her zaman aynı miktarda gıdayı yerleştirebileceğimiz anlamına gelmemektedir. Bu açıdan buzdolabı tercihinde brüt değil, her zaman net iç hacim ele alınmalıdır. Aynı zamanda net hacim toplamını değerlendirmek yerine ihtiyaçlara göre soğutucu ve derin dondurucu bölmelerinin hacimlerini ayrı olarak ele almak doğru buzdolabına sizi bir adım daha yaklaştıracaktır. Örneğin bağımsız olarak kullandığınız bir derin dondurucunuz mevcut ise derin dondurucu bölmesi daha küçük bir buzdolabı da ihtiyacınızı görebilir.

ERF4114AOX_EUF2748AOX_Side_by_side

Electrolux modüler olarak kullanıma uygun farklı ölçülerde buzdolapları sunarak pratik kullanım sağlar. Oldukça geniş bir iç hacme ihtiyaç duyuyorsanız çok geniş bir buzdolabı almak yerine 2 adet 60 cm modüler buzdolaplarından tercih ederek daha uygun maliyetle 700 litreyi aşkın net hacimli bir yiyecek saklama yeri elde edebilirsiniz. Buzdolaplarını modüler olarak seçmek mutfağınızın büyük bir buzdolabı konumlandırmaya uygun olmadığı durumlarda da büyük kolaylık sağlar. 2 adet buzdolabını evinizde farklı alanlara konumlandırarak ergonomiden taviz vermeksizin oldukça geniş bir iç hacim elde edebilirsiniz. Örneğin 2 adet 60 cm kombi tipi buzdolabını yan yana getirerek 4 kapılı, soğutucu bölmeleri üstte, derin dondurucu bölmeleri altta olan bir buzdolabı elde edebileceğiniz gibi; derin dondurucu ihtiyacınız fazla ise 7 çekmeceli derin dondurucu ile yalnızca soğutucu modüllerini bir araya getirerek ergonomik bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Ergonomi ve raf kullanımı haricinde soğutma teknolojisi de gıdalarınızın uzun süre taze kalması açısından önemlidir. TwinTech FrostFree özellikli Electrolux buzdolapları soğutucu ve derin dondurucu bölmelerini birbirinden bağımsız iki ayrı sistem ile soğutur. Bu sayede derin dondurucu bölmede karlanma ve buzlanma %100 önlenirken, soğutucu bölmede de nem kaybı engellenerek sebze ve meyvelerinizin 7 güne kadar daha uzun süre taze kalması sağlanır. Aynı zamanda soğutucu ve derin dondurucu bölmeler arasında hava akışı olmadığından iki bölme arasında kokuların karışması da önlenir, buzdolabı yalnızca ihtiyaç olan bölmeyi soğutarak ekstra enerji tasarrufu sağlar.

PSEERF150P000104

Electrolux; hem geniş hacimli, hem de derin dondurucu bölmesinin altta bulunmasıyla ergonomik bir çözüm sağlayan EN5284KOW ve EN5284KOX modellerini 2015 yılında tüketicilerin beğenisine sundu. 80 cm genişliği ve altta bulunan derin dondurucu bölmesi ile EN5284KOW ve EN5284KOX gıdaların oldukça kolay şekilde yerleştirilmesini ve ihtiyaç durumunda oldukça kolay olarak ulaşılmasını sağlıyor. Bu durum gıdaların buzdolabı içerisinde unutularak bozulmasını önlüyor ve buzdolabı içerisinde gıda erişimini kolaylaştırdığından kapının fazla açık tutulmasını önleyip enerji tasarrufunu artırıyor. Kolay erişilen üçlü buzmatik sistemi ev davetlerinizde misafirlerinize hızlı buz servisi yapmanızı sağlıyor. Tamamı teleskobik raylarla donatılmış olan sebzelik ve derin dondurucu çekmeceleri, çekmeceler tamamen dolu olsa dahi çok daha rahat kullanılmasına imkan sağlıyor.

Electrolux; gıdalarınızın kolayca yerleştirilmesi, kolayca ulaşılması, uzun süre saklanması ve enerji tasarrufu konularında yenilikçi çözümler sunan soğutucu ve derin dondurucu gamı ile hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Buzdolabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler: 

Elektrik faturalarını azaltın
Son zamanlarda elektriğe gelen zamlarla birlikte enerji tasarruflu ürünler daha fazla önem kazanmaya başladı.  Buzdolabı, evde en çok enerji tüketen aletlerin başında geldiği için yeni bir buzdolabı alırken daha az enerji tüketen modelleri tercih etmekte fayda var. Genel olarak piyasada A+ sınıfından başlayarak, A+++ ‘a kadar daha az enerji tüketen buzdolabı modelleri bulunuyor. Yeni bir buzdolabı almaya karar verdiyseniz eğer mutfak dekorasyonunuza uyacak, uygun ölçülerde ve en önemlisi de en az elektrik tüketen marka ve modeli seçmeniz gerekir. Buzdolabınızı seçerken enerji tasarrufunu da önemli bir kriter olarak göz önünde bulundurmanız gerekir.

Anti bakteriyel sistemi tercih edin
Çoğu aile ihtiyacından fazla alışveriş yapıyor ve satın alınan yiyecekler bir kaç gün sonra buzdolabında bozulmaya başlıyor. Bozulan yiyecekler hem israfa neden oluyor hem de buzdolabı içerisinde kötü bir koku bırakıyor. Anti bakteriyel buzdolapları içinde küf ve mantar oluşturmadığı için doğal olarak dolabınız kötü de kokmayacaktır. Anti bakteriyel sistem ürünleri satın alınırken dikkat edilecek en önemli nokta anti bakteriyel kaplamanın buzdolabının iç kaplamasının tamamında olmasıdır.  

Saklama süresine dikkat
Buzdolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saklama süresidir. Üretimi yapılan yeni nesil buzdolaplarında uzun süre gıdaların tazeliğini koruyacak teknolojiler geliştiriliyor. Bu sayede sebze ve meyvelerinizi daha uzun süre bozulmadan koruyabiliyorsunuz.

Yiyeceklerinizin bozulmasını önleyecek teknolojiler kadar, buzdolabı içerisindeki rafların ve sepetlerin de kullanışlı olması gerekir. Satın alacağınız buzdolabında tencerelerin, büyük tabakların ve karpuz gibi büyük meyvelerin rahatlıkla sığabileceği modelleri tercih etmekte fayda var.

Kışlık gıdalarınızı saklamanın en pratik yolu derin dondurucular
Sağlıklı beslenme trendinin yükselişiyle birlikte gıdaların uzun süre bozulmadan saklanması da önemli hale geldi. Artık tüketiciler paketli gıdalar yerine doğal ve güvenilir gıdaları tüketmeyi tercih ediyor. Mevsiminde alınan doğal sebze ve meyveler kışa hazırlanıp, derin dondurucularda saklanıyor ve kışın da yaz lezzetlerini tüketebiliyoruz.

İhtiyacınız ve kullanım alışkanlıklarınıza göre evinize üstten kapaklı No-Frost, derin donduruculu bozdolabı alacağınız gibi, ayrıca yiyeceklerinizi kışa saklamak için derin dondurucu da satın alabilirsiniz. Derin dondurucular arasında en favorim dikey derin dondurucular. Bu modellerdeki şeffaf çekmeceler sayesinde gıdaları kategorilere ayırarak rahatlıkla saklayabiliyorsunuz. Böylelikle yemek yapacağınız zaman ihtiyacınız olan yemeklik malzemeleri daha rahat bulabilirsiniz.

Teknik servis desteği önemli
Elektrikli ev aletlerinde bir markayı tercih etmenin en önemli kriteri teknik servi desteği ve garanti süresidir. Ürünle ilgili bir sorun yaşadığınızda markanın kısa süre içerisinde sorunu çözmesi ve ürün kaynaklı hatalar konusunda müşterisine gerekli desteği vermesi gerekir. Özellikle yaz aylarında buzdolaplarında yaşanabilecek arızalar tüketiciye sıkıntı yaşatabilir. Bu nedenle servis ağı geniş bir markanın ihtiyacınıza uygun model bir ürününü satın almanızı tavsiye ederim.

Samsung gıdaları daha uzun süre taze tutacak

1459406653_RT53K6030WW_TR_005_Front_Open_With_Food_White

Samsung TwinCooling Plus Buzdolabı: Buzdolabındaki gıdaların bayatlaması, sebzelerin kuruması ya da kokuların birbirine karışmasından şikayet eden çoğu kullanıcı gıdaları taze tutmak için streç film, buzdolabı poşeti, özel saklama kapları gibi birçok seçeneğe başvuruyor. Gıdaların doğal nemini %70’e kadar koruyarak uzun süre taze kalmasını sağlayan yeni TwinCooling plus buzdolabı, gıdaları daha uzun süre bozulmadan saklayabiliyor ve iki ayrı hava kanalıyla gıdakokularının birbirine karışmasını da engelliyor.

Enerji tasarruflu ve 10 yıl garantili

10 yıl garantili, dayanıklı ve enerji tasarruflu Samsung Dijital İnvertör Kompresörü’ne ek olarak Twin Cooling plus teknolojisiyle donatılan yeni buzdolabı, nem oranını piyasadaki diğer tüm ürünlerden %45 daha fazla koruyor. Anti bakteriyel koruyucu, genişletilmiş kullanım alanı ve soğuk havanın her rafa dengeli dağılmasını sağlayan Multi Airflow teknolojisiyle Samsung, pazarın en iddialı buzdolabını tüketicilerle buluşturuyor.

“Precise Cooling” teknolojisiyle güçlendirilen Twin Cooling plus buzdolabı, ± 1.0 derecelik bir farkla ısının kontrolünü sağlıyor, böylece gıdalar normalden çok daha uzun süre taze kalıyor.

Çoklu Depolama Sepeti: Kozmetik ürünleri, ilaçlar ve sosları gıdalardan ayrı saklamak için tasarlanan Çoklu Depo Sepeti, istendiğinde yerinden çıkarılarak başka bir yere de yerleştirilebiliyor.

Raf ve kutular çekildiğinde dahi 90 derece açılabilen kapı: Kapı sadece 90 derece açıldığında her raf ve kutu tamamıyla dışarı açılabiliyor. Bu özellik, buzdolabının küçük bir alana ya da sağ köşeye yerleştirilebilmesine imkan veriyor. Üstelik, daha geniş kapasitesiyle kullanıcıları buzdolabının içinde aradıklarını bir türlü bulamama zahmetinden kurtarıyor.

Kötü Kokuları Gideren Filtre: İçinde bulunan ve kötü kokuları gideren filtre, çok daha etkin ve güçlü bir sterilazyon sağlarken, kolayca kayan raflar ve led aydınlatma sistemi de kullanıcıya konforlu bir kullanım sunuyor.

Akıllı Değiştirilebilir Mod (Convertible Mode) : Buzdolabının akıllı değiştirilebilir sistemi (Convertible Mode), esnek kullanım alanı ve enerji tasarrufu ile birlikte fark yaratan özelliklerin başında geliyor. Convertible mod değiştirilmek istendiğinde, üç saniye “Dondurucu Değiştirme” butonuna dokunmak yeterli. Kullanıcı, Led ışığı yandıktan sonra “Dondurucu Değiştirme” butonuna basarak dilediği modu seçebiliyor.

Kullanıcı dostu buzdolabı : Samsung Twin Cooling plus buzdolabı; Şarküteri Rafı, Büyük Sebzelik, her gıdayı kusursuz bir şekilde taze tutmak için ön ayarlı soğutma modu Coolselect Plus, Çoklu Depolama Sepeti, çıkarılabilen Buz Yapıcı Kutu, kolay erişebilen Su Sebili ile kullanıcı dostu bir tasarıma sahip.

 

Cevap bırakın