Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Genel"Büyük Veri"den en iyi nasıl faydalanırız?

  “Büyük Veri”den en iyi nasıl faydalanırız?

  gorsel46

  “Büyük Veri”yi (Big Data) kullanarak bir fayda sağlayabilmemiz için öncelikle tanımını çok iyi yapmamız gerekir. Çünkü basit olarak anlatamadığımız bir konuyu iyi anladığımız söylenemez.  Dünyanın en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Vikipedi, özgür ansiklopedi büyük veriyi şöyle tanımlıyor: “Toplumsal medya paylaşımları, ağ günlükleri, bloglar, fotoğraf, video, log dosyaları vb. gibi değişik kaynaklardan toparlanan tüm verinin, anlamlı ve işlenebilir biçime dönüştürülmüş biçimine denir.”  Bu tanımlamada özellikle dikkat verinin anlamlı ve işlenebilir olmasının gerekliliğine çekilmiş. Demek isteniyor ki; veri anlamlı değil ve işlenebilir durumda değilse hiçbir işe yaramaz.

  Peki “Büyük Veri”ye ne zaman gerçekten “Büyük Veri” diyebiliriz? Veriye “Büyük Veri” diyebilmemiz için verinin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Yani yüksek hacime sahip olmasının yanında yüksek veri üretim hızına ve sürekli değişime maruz kalan bilgiden oluşması lazım. Yoksa bu oluşan büyük bilgi platformunun analiz edilerek anlamlı sonuçlar çıkarılması mümkün olmuyor.

  Büyük veriyi en iyi biçimde kullanabilmek ve fayda sağlayabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğine gelince;

  Sahip Olduğunuz Veriyi Sürekli Geliştirin

  Sahip olunan verinin çokluğu değil kaliteli bilgi içermesi önemlidir. Eğer değerli bir veriniz olsun istiyorsanız altın kural onu sürekli zenginleştirmek olmalıdır. Verinin kalitesini arttırmak için öncelikle bilgi kirliliğinden arındırılması gerekir. Sonrasında ise bilginin doğruluğunun ve geçerliliğinin sağlanması doğru bir yöntem olacaktır.  Sahip olunan veri belirli bir standarta sahip olduktan sonra bir sonuç ortaya koyma işlemlerine başlanabilir ve analizlerin sonucu anlam kazanmaya başlar.

  Verileri Buluta Taşıyabilirsiniz

  Konu “Büyük Veri” ise çok büyük bir saklama kapasitesinden söz ediyoruz demektir. Böylesine büyük kapasiteyi buluta yönlendirmek ve tüm veri yönetimini  bulutta yapmak hem ekonomik hem de verimli olacaktır. Ayrıca ölçeklendirilebilir,  güvenilir ve kolay yönetilebilir olması veriyi analiz edenler için tercih sebebi olur.Bulutu seçerek istediğiniz yerden ve istediğiniz zaman veriye ulaşabileceğinizi de unutmayın.

  Verinin Artış Hızına Göre Pozisyon Alın

  Günümüzde artan nüfus ve gittikçe kalabalıklaşan şehirlerde büyük veri kaynakları sürekli artış gösteriyor. Kredi kartlarından yapılan alışverişten tutun da trafikte araçların plakalarının taranmasından marketlerde satılan  ürünlere kadar sürekli işlemler yapılmakta ve ortaya milyonlarca GB’a ulaşan bir veri yığını çıkmaktadır. Bu veri hızının artışına ve analiz sürecinin ne kadar hızlı olması gerekliliğine kadar her aşamada kullanılan donanım ve yazılım açısından hazırlıklı olmanız gerekecektir. Çünkü bu büyük veriyi işleyecek olan donanım yeterli işlemci gücüne sahip değilse analiz süreçleri uzayacak ve verimlilik azalacaktır. Bu yüzden büyük verinin artış hızının iyi hesaplanarak donanım yatırımı yapılması akıllıca olur.

  Çeşitli Kaynaklardan Gelen Verileri Uyumlu Biçimde İlişkilendirin

  “Büyük Veri”de en zorlu aşamalardan biri de, oluşan verinin farklı kaynaklardan yani karmaşık bir yapıdan sağlanmasıdır. Çeşitli kaynaklardan gelen verinin uyumlu bir biçimde büyük veriyle ilişkilendirilmesi gerekir ki sağlıklı analizler yapılabilsin.  Örneğin bir seçim konuşmasını ele alırsak; rakip partinin adayının yapmış olduğu konuşmanın farklı açılardan analiz edilmesi gerekebilir. Konuşmanın uzunluğu, sesteki ton değişiklikleri, ekran görüntüsündeki diğer ögeler ve daha birçok farklı kaynak analizi yapabilecek akıllı algoritmaların kullanılması gerekecektir.

  Özet olarak şunu net bir biçimde söyleyebiliriz ki; önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük veriyi analiz edebilmek büyük markaların tekelinden çıkarak herkesin kullanabileceği ve belirli analizlerin kolayca yapılabildiği hale gelecektir. Belki de mağazalara girdiğinizde vücut dilinizi analiz eden akıllı kamera ve yazılımlar ruh halinize en uygun ürünü almaya sizi yönlendiriyor olacaklar. “Büyük Veri”yi ne kadar çok küçük firma kullanabilir hale gelirse ortaya çıkan fayda katlanarak artacaktır. “Büyük Veri” yakın zamanda günlük  yaşantımızı bile değiştirecek. Bu değişime hazır mısınız?

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN