Büyük ekranlı telefon talebinde artış

0

iphone

Dünyanın birçok ülkesindeki tatil, alışveriş ve indirim dönemlerinin satışlar açısından önemli bir tetikleyici faktör olduğu biliniyor. Bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan ilgili döneme dair rapor, büyük ve küçük ekranlı tablet/telefon satışlarına dair verileri ile dikkat çekti. Buna göre özellikle büyük ekranlı akıllı telefon ya da phablet olarak ölçeklendirilen cihazların yoğun ilgi ile karşılandığı görüldü. Söz konusu araştırma sonucu, 2013, 2014, 2015 ve 2016 yılları arasında karşılaştırma yapmaya da imkan tanıyor.

2016 için ilgili dönemde büyük ekranlı tablet satışlarının önceki yıllara göre önemli ölçüde değişmediği dikkat çekiyor. Yüzde 9 olarak belirtilen oran, 2014’te yüzde 11 seviyesindeydi. Öte yandan küçük ekran boyutları ile sunulan tabletlerde de benzer bir değerlendirmenin mümkün olduğu net. Toplam satışların (yukarıda belirtilen mobil cihaz kategorilerinde) yüzde 8’i kadar küçük ekranlı tabletlerin tercih edildiği belirtiliyor. Konunun akıllı telefon ayağı ise son derece farklı…

Raporda akıllı telefonların, tabletlere göre çok daha açık bir farkla daha çok satıldıkları sonucuna ulaşılıyor. Oransal açıdan bakıldığında büyük ekranlı akıllı telefon modellerinin (5.5 inç ve üzeri) toplam satışlardaki payının yüzde 37 gibi oldukça büyük bir oranda seyrettiği bilgisi çarpıcı. Aynı segmentteki satış oranının 2015’te yüzde 27 ve 2014’te yüzde 13 olduğu öne çıkan ayrıntı. En ilginç olanı ise 2013’teki oran: Yüzde 4.

ekran_resmi_2017-12-28_10_42_16

En büyük talep ise orta boyutta ekranlara sahip cihazlarda. Söz konusu kategorinin oranı geçtiğimiz yıllara göre gerilese de yüzde 45 seviyesinde. Kategorideki iPhone 6, iPhone 7, Galaxy S7 gibi modellerin yoğun ilgi gördüğü açık. Son olarak küçük ekranlı telefon satışlarının yüzde 1 noktasında olduğunu ifade edelim.

Cevap bırakın