Bütçenizi zorlamadan sahip olabileceğiniz akıllı telefonlar

0

Fiyatı bin TL’yi geçmeyen, günlük iletişim ihtiyaçlarımızı kusursuz karşılayabilecek akıllı telefonlar bulmak mümkün. Bu yazıda, bütçenizi fazla zorlamadan, sahip olabileceğiniz akıllı telefon önerilerimi sıralıyorum.

Piyasada her bütçeye uygun akıllı telefon seçenekleri bulmak mümkün. Peki bin TL’den fazla ödemeden günlük iletişim ihtiyaçlarımızı sorunsuz karşılayacak akıllı telefon seçenekleri bulabilir miyiz? Pek çoğunuzun bildiği gibi, bu sorunun cevabı evet. O zaman gelin, cebimizden bin TL’den fazla çıkmadan neler yapabileceğimize bir göz atalım.

MEDIA MARKT’TAKİ ÜRÜNLER ARASINDAN SEÇİM YAPTIM

Daha önce de bu konuya değinmiş ve 5 Mart 2017’de “Bin TL altı fiyatlı akıllı telefon önerileri” başlığı altında önerilerimi sıralamıştım. Aradan geçen zamana rağmen, hâlâ fiyatı bin TL’yi geçmeyen kullanışlı akıllı telefonlar bulabilmek mümkün. O nedenle bugünün şartlarında ‘Teknoloji Dostunuz’ Media Markt’ta bulabileceğiniz ürünleri yeniden sıralamak istedim.

GOOGLE’IN ANDROID PLATFORMUNU KULLANIYOR

Önerdiğim ürünler, Google’ın Android işletim sisteminden güç alıyor ve bu sayede tüm Google hizmetlerinden eksiksiz yararlanabileceğiniz bir platform sunuyor. Google arama, Gmail elektronik posta servisi, Google Fotoğraflar ile sınırsız fotoğraf yedekleme, Google Drive, Google Takvim, not defteri olarak Keep, ilk başta sayabileceğim uygulama ve servisler.

EKRAN BOYUTU 5 ve 5,5 İNÇ ARASI DEĞİŞİYOR

Seçim yaparken akıllı telefonlarda ekran boyutunun 5 inç ve üzeri olmasına dikkat ettim. 5 inç ekran yeterli olmakla birlikte, 5.5 inç ekranlı ürün satın alabilirseniz, size daha geniş bir ortam sunacağı için daha faydalı olacaktır. Özellikle yolculuklarda film izlemeyi seviyorsanız, geniş ekran size daha fazla keyif verecektir.

8 GB HAFIZALI ÜRÜNLER YETERLİ DEĞİL

Ekran dışında hafıza kapasitesi önemli. Yakın zamana kadar 8 GB hafızalı Android telefonlar pazarda yaygındı. Şimdi 8 GB hafızalı ürünler azalmakla birlikte, yine de dikkatli olmanızı ve 8 GB hafızalı telefonlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü 8 GB, işletim sisteminin kapladığı alan, yüklediğiniz mobil uygulamalar ve çektiğiniz fotoğraflar derken size yeterli gelmeyecektir. Hele işletim sistemi güncellemesi gelmişse, yeterli alan olmadığı için sisteminizi güncelleyemediğinize dair bir uyarı almak sizi hayata küstürecektir.

KAMERA EN AZ 13 MEGAPİKSEL OLMALI

Akıllı telefon sahiplerinin, ekran boyutu ve hafıza kapasitesi kadar önem verdiği bir diğer özellik ise kamera. Bu nedenle en başta 8 megapiksel kameralı telefonları eledim. Kameranın en az 13 megapiksel olmasına dikkat ettim. Tabii ki kamera için sadece megapiksel tek ölçü değil, akıllı telefonda fotoğraf yeteneğini belirleyen farklı faktörler de var. Ancak hızlı karar verebilmek için megapiksele dikkat etmek size yardımcı olabilir.

RAM EN AZ 2, MÜMKÜNSE 3 GB 

Performansa etki eden bir başka faktör ise RAM. Bu listeyi yaparken en az 2 GB, mümkünse 3 GB RAM’e sahip ürünleri tercih ettim. Ekonomik ürünlerden bahsediyor olsak bile, 1 GB RAM’e sahip ürünler tercihlerimiz arasında artık yer almamalı.

İŞLEMCİ VE BATARYA KAPASİTESİ ÖNEMLİ

Geriye bir başka önemli etken olarak işlemci kalıyor. Önerdiğim ürünlerde işlemci kapasitesi günlük temel iletişim ihtiyaçlarınızı karşılayacak seviyede. Batarya kapasitesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör. Batarya kapasitesi (mAh: Miliamper-Saat) ne kadar yüksekse, batarya ömrü de o kadar uzun olacağı için, seçiminizi yaparken batarya kapasitesini de mutlaka göz önünde bulundurun.

VESTEL Venüs V3 5580 – 16 GB HAFIZA, 5,5 İNÇ EKRAN, 3 GB RAM, 16 MP KAMERA

Vestel, Türkiye’de teknoloji üretiminde büyük yatırımları olan bir şirket. Bir çok ürün kategorisinin yanında, geçtiğimiz yıllarda devletin teşvik vermesinin de etkisiyle, Manisa’daki tesislerinde akıllı telefon üretimine de başladı. Vestel, başlangıçta akıllı telefon fiyatını biraz yüksek tutmuş olmakla birlikte, şu an fiyatları makûl seviyelerde tutmayı başarıyor. Vestel’in Venüs V3 5580 modeli, 5,5 ekran, 16 GB hafıza, 3 GB RAM, 16 megapiksel kamera, 3000 mAh batarya gibi gayet yeterli özelliklere sahip. Daha fazla detay ve satın alma bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

CASPER VIA M1 – 32 GB HAFIZA, 5,2 İNÇ EKRAN, 3 GB RAM, 13 MEGAPİKSEL KAMERA

Seçeneklerim arasına giren bir diğer marka da Casper. Bilgisayar üretimiyle sektöre giren Türk markası Casper, akıllı telefon üretimine erken giren şirketlerden ve bunun avantajıyla bu alanda iyi bir tecrübe sahibi. Casper’ın akıllı telefonlarına baktığımızda, teknik özellikler ve fiyat/performans olarak yeterli seviyede olduğunu görüyoruz. Bin TL altı fiyatlı ürünler seçimimde, Casper’ın VIA M1 32 GB modeli de girmeyi başardı. VIA M1, bu listede bin TL altı fiyata 32 GB hafıza sunan tek ürün olarak yer aldı. VIA M1, 5,2 inç ekran, 3 GB RAM, 13 megapiksel kamera, 2900 mAh kapasiteli batarya gibi temel özelliklere sahip. VIA M1 ile ilgili daha fazla detay ve satın alma bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

HUAWEI GR3 – 16 GB HAFIZA, 5 İNÇ EKRAN, 2 GB RAM, 13 MEGAPİKSEL KAMERA

Çin’in önde gelen teknoloji devlerinden Huawei, bir çok alanda ürünleri olan ve akıllı telefon pazarında da hem kendi ülkesinde hem de küresel pazarda iddialı olan bir şirket. Huawei’nin bin TL’den daha az ödeyerek satın alınabilecek akıllı telefonlar listeme giren ürünü GR3 oldu. Şirketin bu ürünü, 16 GB hafıza kapasitesi, 5 inç ekran, 2 GB RAM, 13 megapiksel kamera ve 2200 mAh bataryaya sahip. Huawei GR3 ile ilgili daha fazla detay ve satın alma seçeneklerini buradan görebilirsiniz.

LENOVO K6 – 16 GB HAFIZA, 5 İNÇ EKRAN, 2 GB RAM, 13 MEGAPİKSEL KAMERA

Listemin son sırasında yine bir Çin’li teknoloji devi var. ABD’li IBM’in kişisel bilgisayar üretim bölümünü satın alarak adından söz ettiren Lenovo, akıllı telefon pazarında da iddialı global oyunculardan biri. Önerilerim arasına giren Lenovo K6 model akıllı telefon, 16 GB hafıza, 5 inç ekran, 2 GB RAM, 13 megapiksel kamera ve 3000 mAh kapasiteli bataryaya sahip. Lenovo K6 ile ilgili daha fazla detay ve satın alma bilgilerini buradan görebilirsiniz.

HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ SON KARARI SİZ VERECEKSİNİZ!

Tüm bu detaylardan sonra, akıllı telefon seçimi yapmak, karar vermek size kalıyor. Karar vermenize bir ölçü de olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

  • MediaTrend’deki diğer yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın