Bunları hemen silin: 2 mobil uygulamada Joker trojanı tespit edildi!

0

Mobil dünyada yaşanan devasa gelişimle bu alanda kullanıcı güvenliğini tehlikeye atan kötü amaçlı yazılımlar da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle son dönemde bünyesinde trojan barındıran yüzlerce uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Bu noktada en dikkat çeken detay ise söz konusu uygulamaların bir şekilde denetimlerden kaçmayı başararak uygulama mağazalarına yüklenmesi oldu.

Bunlara bir yenisi geçtiğimiz günlerde eklendi. Bünyesinde trojan barındıran ve kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçiren iki uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. İşte detaylar…

Android kullanıcıları dikkat: 17 uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı!

2 uygulamada trojan tespit edildi

Bu tür olayların artması nedeniyle kullanıcı güvenliğini üst seviyede tutma amacı ile Kaspersky gibi şirketler tarafından çeşitli uygulama mağazaları mercek altına alındı. Bu doğrultuda zararlı olduğu tespit edilen uygulamalar ilk etapta Google’a bildirilirken, ardından daha önce yüklenme ihtimallerine karşın kullanıcılar uyarılıyor.

Kısa süre önce de Kaspersky kötü amaçlı yazılım analisti Tatyana Shishkova, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Google Play Store’da bünyesinde Joker trojanı barındıran iki uygulama tespit ettiklerini açıkladı. Genellikle fitness, müzik çalar, klavye, fal, QR kod ve duvar kağıdı gibi uygulamalarla kullanıcıların cihazlarına sızarak SMS mesajları, kişi listeleri ve cihaz bilgilerini çalan Joker trojanı bu sefer de şaşırtmadı. Her biri 1.000’den fazla indirilen duvar kağıdı ve klavye uygulamalarının içerisine gizlendi.

İşte bünyesinde Joker trojanı barındıran 2 uygulama:

  • Battery Charging Animation Wallpaper
  • Multi-Language Keyboard

Kaspersky, Google ile iletişime geçtikten hemen sonra klavye uygulaması kaldırılırken, ilginç bir şekilde duvar kağıdı uygulamasına herhangi bir müdahale olmadı. Yani hala uygulama mağazasında indirebilir durumda. Bu nedenle yukarıda verdiğimiz yazılımları daha önce indirdiyseniz hemen silin ve mağazadan kaldırılmayan uygulamayı da kesinlikle indirmeyin.

Cevap bırakın