Bunları acilen silin: 6 mobil uygulamada Joker trojanı tespit edildi!

0

Mobil sektörün devasa gelişimi ile kullanıcı güvenliğini tehdit eden kötü amaçlı yazılımların sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Bu noktada bilgisayar korsanları, kullanıcıların cihazlarına sızmak için bünyesinde trojan barındıran sahte uygulamaları tercih etmeye başladı. Durum böyle olunca gün geçtikçe Google Play Store başta olmak üzere çeşitli uygulama mağazalarından bu tür kötü amaçlı yazılımlar kaldırılmaya başlandı.

Bunun yeni bir örneği kısa süre önce yaşandı. Bünyesinde Joker adlı trojanı barındırdığı tespit edilen 6 mobil uygulamada Google Play Store’dan kaldırıldı. İşte detaylar…

500 binden fazla indirilen mobil uygulamada trojan tespit edildi!

6 mobil uygulamada Joker trojanı tespit edildi

Maalesef, açık kaynak kodlu olması nedeniyle Android işletim sistemi potansiyel tehditlere daha açık. Bununla doğru orantılı şekilde kötü amaçlı yazılımlar da bir şekilde Google’ın denetimlerinden geçerek kullanıcıların cihazlarına sızmak için Play Store’a yükleniyor.

Bu tür olayların artmasının ardından kullanıcı güvenliğini üst seviyede tutma amacı ile çeşitli güvenlik şirketler tarafından uygulama mağazaları mercek altına alındı. Bu doğrultuda zararlı olduğu tespit edilen uygulamalar Google’a bildirilirken, önceden yüklenme ihtimallerine karşın kullanıcılar da uyarılıyor.

Bu şirketlerden biri konumundaki Pradeo Security, yakın zamanda yaptığı açıklamada 6 uygulamada kullanıcı bilgilerini ele geçirme, istenmeyen premium hizmetlere üye yapma gibi birçok noktada kullanıcıları mağdur eden Joker trojanı tespit ettiklerini ve zaman kaybetmeden Google ile iletişime geçtiklerini duyurdu. Bunun üzerine söz konusu uygulamalar kaldırıldı.

İşte kaldırılan 6 mobil uygulama:

  • Safety AppLock
  • Convenient Scanner 2
  • Push Message-Texting&SMS
  • Emoji Wallpaper
  • Separate Doc Scanner
  • Fingertip GameBox
Cevap bırakın