Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelBuldumBuldum.com kurucusu Güçlü Gökozan ile...

  BuldumBuldum.com kurucusu Güçlü Gökozan ile…

  Sizi biraz tanıyabilir miyiz?
  1986 Aydın doğumluyum. Aydın Mehmet Tuncer Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ni bitirdim. 2007 yılında Üniversitede okurken yurt odamda şirketimi kurdum. Bu bugüne kadarki ilk işim daha önce hiçbir kurumsal şirkette çalışmadım, daha en baştan okurken girişimciliğe başlayarak BuldumBuldum.com’u hayata geçirdim.
  Bu tarz bir siteyi kurma fikri nasıl oluştu sizde?
  BuldumBuldum.com’u kurma fikri oluşmadan hemen önce 21. Yaş günümde ikiz kız kardeşime ilginç hediye bulamamanın sıkıntısını yaşamış ve değerli ama sıradan bir hediye alıp götürdüğümde, maddi bakımdan çok değerli ama ilginç olmayan hediyelerin artık çok etkili ve özel bir hediye olmadığını tamamen anladığım anda gelişti aslında. Çünkü ben ona çok pahalı bir kolye aldığım halde o bana Türkiye’ye yeni gelmiş çok fazla bulunmayan bir MP3 çalar hediye ederek ve içine kişiye özel bir not yazarak benim çok pahalı hediyemin bir anda daha üstüne çıkmış oldu. O doğum gününde hediye ararken çok ilginç ürünlerle karşılaşmıştım yurt dışında ama Türkiye’de olmadığı için getirtememiştim, doğum günündeki acı deneyimimden sonra Türkiye’ye bu tür ürünleri getirmeye ve aynı zamanda kişiye özel ürünleri burada üretip müşterilerimize sunmaya karar vererek çalışmalara başladım.

  Farklı ve hiç kimsede olmayan ürünler bulmanın zorluğundan yola çıkarak, bu tür ürünlerin kolaylıkla satın alınabileceği bir internet sitesi kurma fikriyle 2007 yılında yola çıktım. Bununla birlikte hediye alırken sıradan ürünler almaktan sıkılanlar için yüzlerce ürünü barındıran bir web sitesi kurma fikri BuldumBuldum.com’u kurmamda etkili oldu. Artık herkes babasına, annesine, arkadaşlarına ya da sevgililerine sıradan gömlek, kravat, etek, çerçeve, biblo vs. almaktan sıkıldı ve yoruldu. Her özel günden ya da doğum gününden önce hediye alırken başımız ağrır duruma geldi; çünkü bugüne kadar aldığımız sıradan ürünlerden sonra alınacak başka bir ürün kalmadı. BuldumBuldum.com işte tam bu anda devreye girerek sevdiklerinize başka hiçbir yerde bulamayacağı ve sevdiklerinizin daha önceden bir benzerini dahi almadığı hediyeyi sunma imkanını size veriyor. Çünkü biz biliyoruz ki eğer gömlek, t-shirt, kravat gibi sıradan bir hediye alırsanız hediyenizin değeri onun maddi değeri ile sınırlı kalıyor; ancak içinde biraz espri, biraz ilginçlik barındıran, kişiye özel şekilde yapılmış bir ürün hediye ederseniz bu ürünün maddi değeri 1 TL de olsa hediyenin içindeki o kişiye özel olma, espri ve ilginçlik sebebiyle hediyenin değeri paha biçilemez oluyor. Şirketimi üniversitede okurken yurt odamda tek başıma kurdum. Kurulduktan yaklaşık 5 sene sonra BuldumBuldum.com, Türkiye’nin en büyük yatırım fonlarının başında gelen Aslanoba Capital’den 2 farklı zamanda 2 tur yatırım aldı. Evet, başta risk almıştım ama doğru planlarla ilerleyip, iyi bir ekiple çok çalışırsanız başarı da kendiliğinden geliyor.
  BuldumBuldum.com’da piyasada göreceğimiz ürünlerden farklı olarak ne bulabiliriz?
  BuldumBuldum.com’da dünyanın en büyük tasarım markalarının en ilginç ve işlevsel ürünlerinin yanı sıra tişörtten kupa bardağa, canvas tablodan iPhone kılıfına, duvar saatinden bebek önlüğüne kadar 50’ye yakın ürünü tamamen kendi istediğiniz resim ve yazılarla sipariş verebileceğiniz kişiye özel ürün ve hediyeler bulunuyor. Müşterilerimiz bu ürünleri 1 adette bile sadece kendileri için ürettirerek alabiliyorlar. Bireysel müşterilerimiz dışında kişiye özel ürün kategorilerimizi iş yerlerine özel olarak da genişlettik. Böylelikle iş yerleri de kartvizit, broşür, antetli kağıt, kaşe, logolu tişört vs. gibi ürünleri de minimum adetlerde kendi istedikleri gibi logo ve yazılarla sipariş verebiliyorlar.
  Babalar günü için hediye seçiminde pratik önerileriniz var mı?
  Tabii ki var… Biz her sene özel günler için aylar öncesinden başlayan çok yoğun bir hazırlık dönemi yaşıyoruz. Bu günler yaklaşırken ekibimiz bile büyüyor… Yine bu sene de Babalar Günü için çok iyi hazırlandık. Baba Bıyığı Kupa Bardak, Baba Çocuk Tişörtleri, Babalara Özel Kanvas Tablolar gibi ilginç ve eğlenceli hediye alternatiflerinin yanı sıra artık hem de babalarına özel notlarla hazırladıkları bir çok ürünü hediye edebilirler. Yani bundan sonra babalar günü hediyesinde sınırımız yok. Tüm ürünler bizde, özelleştirmek ise alışveriş yapanların hayal gücüyle eşdeğer…

  Babalar Gününe özel bir kupa 19.90 TL
  Babalar Gününe özel bir kupa 19.90 TL

   

  Bu tarz özel günler sizce ticari bir olay mı yoksa insanlar için bir fırsat mı?
  Aslında özel günlerin ticari olarak algılandığı konusunda haklısınız. Yılda bir gün hediye almayı veya anne babamızı sadece bir gün mutlu etmeyi düşünmek biraz saçma. Ama bunu bir fırsat bilip bu özel günlerde keyifli anlar yaşamaktan zarar gelmez. (Gülüyor) Ama tavsiyemiz sıradan bir gömlek, parfüm yerine onu gerçekten şaşırtacak bir hediye seçmeniz… Çünkü o zaman gömleğin marka ve fiyatı önemli olacakken, siz 5 TL’lik çok komik bir ürünler günün kahramanı olabilirsiniz. Tavsiyemiz BuldumBuldum.com ile çok daha uygun bütçelere, çok daha eğlenceli ürünler bulmanız. Orijinal olmak her zaman daha kıymetlidir unutmayın…

  BuldumBuldum.com_KisiyeOzelPlak TasarımlıDuvarSaati_Fiyat_49.90TL
  Kişiye özel hediyelerin değeri paha biçilmez

  Hediye almak istiyorum ama yardıma ihtiyacım var bu konuda siteden nasıl destek alabilirim?
  Özel günlerde ana menüde özel bir sekme açıyoruz. Örneğin şu anda ana sayfada Babalar Günü bölümünü görebilirsiniz. Ayrıca kategoriler çok açıklayıcı. İster kişiye özel bölümünden, ister eğlenceli hediye bölümünden aradığınız hediyeyi kolayca bulabilirsiniz…
  El yapımı veya sanat ürünleri sitenizde var mı? Ya da bu tarz bir şey geliştiren biri sizin aracılığınızla ürünlerini satabilir mi?
  El yapımı veya sanat ürünü kategorimiz yok ama yeni açtığımız ‘Pazar Yeri’miz var. Burada tasarımcılar, ressamlar, markalar, okullar, dernekler kısacası herkes ve her kurum kendi mağazasını açabilir, bizim alt yapımızı kullanarak satış yapmaya başlayabilir. Alt yapıyı da şöyle açıklayabilirim. eTicaret alt yapımız ve tasarımımızın bu mağazalara açık, ayrıca 50’ye yakın ürün çeşidinin stoğu bizde bulunuyor, sipariş sonrası bu ürünlerin baskısı, ödemesi ve gönderimi bizim tarafımızdan yapılıyor. Mağaza sahibinin yapacağı tek şey tasarımlarını yüklemek… Sanırım bundan daha kolay ve karlı bir iş daha olamaz… Haziran ayında 50 mağaza ile başlattığımız bu sistemin çok kısa sürede büyüyeceğine inanıyoruz.
  Yakın zamanda sitede ne gibi yenilikler göreceğiz?
  Biz aldığımız ilk yatırımdan sonraki çok hızlı bir büyüme ivmemizin sonunda özellikle kişiye özel ürün pazarında çok büyük olan açığı daha iyi ve daha hızlı değerlendirmek istedik. Kişiye özelde hızlı büyümek için birçok yeni makine yatırımı yapmak gerekliydi ve bu yatırımları bir an önce yapıp çok daha hızlı büyümek için ikinci yatırımı aldık. Şirketlere özel kartvizit, broşür, antetli kağıt, afiş gibi ürünleri bile küçük adetlerde çok hızlı kişiye özel internetten sipariş verebilecekleri bir “İş Yerlerine Özel” bölüm açtık. Böylelikle B2B Alana da girmiş olduk. Bu sayede büyüklü küçüklü tüm şirketler internetten tüm kurumsal ihtiyaçlarına yönelik matbaa siparişlerini BuldumBuldum.com dan  hazır şablonları kullanarak ya da dilerlerse kendilerinden bulunan tasarımları kullanarak çok küçük adetlerde dahi sipariş verebiliyorlar, 24 saat içinde adreslerine ulaştırıyoruz. Bunun dışında az önce bahsettiğim gibi Haziran ayı içerisinde kişiye özel ürünlerimiz için bir marketplace (Pazaryeri) açtık.  Bu pazarın içinde birçok ünlü karakterin ve markanın mağazasının olacağı; bununla birlikte birçok tasarımcı, karikatürist, ressam, dernek, üniversite, spor kulübü, dizi ve filmlerin tasarımlarının, logolarının ve resimlerinin tişörtten, kupa bardağa, duvar saatinden postere kadar satışa sunulup satılacağı mağazalar var. Tasarımcılar kendi mağazalarını açıp tasarımlarını ürünlerimiz üzerine otomatik olarak koyarak hızlıca satışa açıp para kazanabiliyorlar. B2B yani iş yerlerine özel ürünleri sunduğumuz şirketlere özel alana çok hızlı girmemizi sağladığı için ve Pazaryerimizi hızlıca açıp çok daha hızlı büyümemize yardımcı olacağı için 2. Tur yatırımımız bizim için çok değerli bir adım oldu. Bu sayede Türkiye’deki hediye ve kişiye özel ürün denilince ilk ve tek akla gelecek marka olmak hedefimizde çok hızlı şekilde ve emin adımlarla yürüyoruz.
  Şimdi ise 2017 yılından sonra Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa pazarlarına da açılmayı hedefliyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN