Bulaşık makinesi alırken neye dikkat etmeli?

Bulaşık makinesi satın alırken neye dikkat etmeli? Bekarlar artık bulaşık yıkamasın!

0

Şu anda 30. yaşında biri olarak, geçen yıla kadar ailemle yaşıyordum. Tahmin edeceğiniz üzere hem bulaşık makinesi hem de diğer beyaz eşyalar pek ilgi alanıma giren ya da hayatıma dokunan ürünler değildi. Ancak geçen yıl itibarıyla iş arkadaşım Aydoğan ile birlikte, iş yerine yakın bir yere taşındığımızda iki bekar insan olarak beyaz eşya konusu bizim için önemli bir hâl aldı. Ayrıca yoğun çalışan insanlar olduğumuz için ürün seçimini doğru yapmak da bizim için zorunluydu. O nedenle bu makalede, bulaşık makinesi alırken neleri göz önüne almalısınız ve şu anda özellikleriyle öne çıkan modelleri sizler için sıralayacağız.

Satın almadan önce göz önünde bulundurulması gerekenler konular

Bulaşık makinelerinde bildiğiniz gibi fiyat segmentine göre farklılık gösteren yıkama programları var. Giriş seviyesindeki modellerde daha az, orta ve üst segment cihazlarda ise daha çeşitli programlara erişebilmek mümkün. Bu noktada yapmanız gereken kendi ihtiyaçlarınızı belirleyip ona göre bir seçim yapmak. Örneğin biz evde sadece iki kişi yaşadığımız için genellikle bulaşık makinesinin tamamını doldurmak vakit alıyor. O yüzden seçtiğimiz modelde yarım yük yıkama özelliğinin olmasına dikkat ettik. Bu sayede makinenin tam dolmasını beklemeden ancak aynı zamanda tasarruftan da vazgeçmeden bir yıkama yapabiliyoruz. Tabii ki siz de bunun gibi kendi ihtiyacınıza yönelik olan programları sunan bir modeli seçmenizde fayda var.

Tasarruf demişken mutlaka güç tüketimi konusundan da söz etmemiz gerekiyor. Zira bulaşık makineleri bir kere satın alındıktan sonra uzun süre düzenli olarak kullanılan bir ürün olduğu için, hem su hem de elektrik tüketiminin ne seviyede olduğu çok önemli. Bu noktada model seçerken A+ veya A++ gibi enerji sınıfına sahip modelleri seçmenizi tavsiye edebiliriz.

Satın alma kararı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu ise makinenin iç tasarımı. Çünkü hem kapasite, hem de makineyi kullanırken işinizi kolaylaştırabilecek pratik tasarım çözümleri genel deneyime etki eden bir unsur.

Ürünün detaylı özelliklerini görüntülemek ve ürünü satın almak için tıklayın

Bulaşık makinesi önerilerimiz

Bosch SMS44DW00T

Fiyat performans kategorisinde ele alabileceğimiz bu model, 4 programlı ve A+ enerji sınıfına ait bir seçenek. Programlar sırasıyla Yoğun 70 °C, Eko 50 °C, Hızlı 65 °C, Hızlı 45 °C olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz yarım yük özelliği de bu modelde unutulmamış.

Yüksekliği ayarlanabilir üç katlı üst sepet ile kullanım kolaylığı vadeden modelde, tasarruf konusunda daha az su ve enerji tüketen ActiveWater akıllı su yönetimi sistemi bulunuyor. Ayrıca ‘Glass Protection’ özelliği sayesinde, cam kaplarınızın daha uzun süre parlak kalması sağlanıyor.

Siemens IQ300 SN234W00DT

Yine sunduğu özelliklere göre uygun fiyatı ile dikkat çeken Siemens’in IQ300 serisi SN234W00DR modeli oldu.

Modelin sunduğu özelliklere baktığımızda yine Yoğun 70 °C, Eko 50 °C, Hızlı 65 °C, Hızlı 45 °C olmak üzere dört programlı bir yapı görüyoruz. Kullanıcılar yarım yük ve hijyenEkstra modlarından birini tercih edebiliyor. Ayrıca enerji verimliliği sınıfı konusunda yine A+ bir üründen söz ediyoruz.

Siemens bu modelinde daha verimli, sessiz ve uzun ömürlü kullanım vadeden iQdrive motor kullanıyor. Ayrıca modelde deterjan gözünde tamamen çözülüp yıkama sırasında eşit dağılmasını sağlayan dosageAssist teknolojisi kullanılıyor.

Siemens IQ300 modelinin detaylı özelliklerini görüntülemek ve satın almak için buraya tıklayın

 

Cevap bırakın