Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımBu uygulamayla "telekulak" bitiyor

  Bu uygulamayla “telekulak” bitiyor

   

  HiResTelefonlarınızın, dolayısıyla tüm iletişiminizin kötü niyetli kişilerce dinlenmesi ve aleyhinize kullanılması yalnızca Türkiye’de değil dünyada da çok önemli bir sorun. Casus dinlemeler nedeniyle birçok sektörde endüstriyel bilgi hırsızlığı inanılmaz düzeylerde… Her yıl telefon dinlemelerle çalınan fikri mülkiyet bilgilerinin oluşturduğu zararın milyarlarca doları bulduğu söyleniyor. Ülkemizde de hukuk dışı dinlemeler uzun süre gündemde yer almıştı. Bugün toplumdaki bu paranoya öyle bir hal aldı ki, sokaktaki sade vatandaş bile telefonundaki en küçük bir tıkırtıda dinlendiğini iddia edebiliyor.

  2000-3000 Euro’luk telefonlar gerekmiyor

  Bir dönem, 2000-3000 Euro gibi çok pahalı rakamlara dinlenemediği iddia edilen “kriptolu” telefonlar ülkemizde de satılıyordu. Özellikle milletvekili, bakan, önemli hukukçular ve iş adamları bu telefonları kullanıyorlardı. Ancak, görüşmenin şifrelenebilmesi için her iki tarafın da aynı tip telefona sahip olması gerekiyordu. Bu da çok zor ve pahalı bir durumdu…

  Ancak, Almanya’da bu mesele çok daha ucuz bir rakama halledildi. Yalnızca bir uygulamayı yükleyerek, telefon görüşmenizi ve mesajlaşmanızı şifreli olarak yapmanız mümkün…

  Blackberry’yi hatırlarsınız. İş dünyasının gözde telefonunun en önemli tercih nedeni, dünya üzerindeki kendilerine ait sunucuların getirdiği hız ve mahremiyet avantajı idi. Özellikle o dönemde henüz Whatsapp ve benzeri mesaj servisleri henüz bu kadar yaygınlaşmamışken, Blackberry Messenger hizmeti iş dünyasının en gözde mesajlaşma servislerinden biriydi.

  Bir Blackberry iştiraki

  Blackberry, 2014 yılının sonunda Almanya’daki Secusmart adlı yazılım şirketinin tüm hisselerini satın aldı ve bu şirketi kendi iştirakleri arasına soktu. Secusmart, başta Alman hükümeti ve resmi kurumlar olmak üzere, birçok ülkeye devlet düzeyinde dinleme-engelleyici yazılımlar üreten bir şirket… Bu çalışmalarını bir uygulama haline getiren Secusmart, bu hizmetlerinden tüm dünyadaki kurumsal müşterilerin de yararlanması için harekete geçti.

  SecuSUITE adlı bu uygulama, iOS, Android ve Blackberry 10 işletim sistemlerine sahip tüm akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Şirket yetkilileri, henüz Windows Mobile işletim sistemli telefonlar için bir üretime geçmediklerini belirtiyor. Blackberry’nin özel sunucularının getirdiği avantajı kullandıklarını söyleyen şirket yöneticisi Dr. Christoph Erdmann, bir anlamda Blackberry’yi dönüştürdüklerini belirtiyor.

  Dinlenebilmesi mümkün mü?

  Peki, SecuSUITE’in herhangi bir şekilde dinlenebilmesi mümkün mü? Ya da kendileri, yani bizzat Blackberry, bu görüşmeleri dinleyebilir mi? Dr. Christoph Erdmann ve Daniel Fuhrmann şunları söylüyor: “Uygulamayı yüklediğinizde, görüşme yapmak istediğiniz kişiye –ki onda da uygulamanın yüklü olması gerekiyor- bir şifre anahtarı gönderiyorsunuz. Karşılığında o da size bir anahtar gönderiyor. Bu anahtarlar doğrudan sizin telefonunuzda olduğu için biz de dahil, hiç kimse sizin telefonunuzu dinleyemiyor. Biz, SecuSUITE ile yüzde 100 güvenlik sunuyoruz.”

  Geçtiğimiz yıl Almanya’da bir operatörün kurumsal müşterileri için buna benzer bir uygulamayı hizmete sokan Secusmart, SecuSUITE adlı bu uygulamayı dünya çapında kullanıcılara sunuyor. Uygulamayı Appstore, Google Play, ya da Blackberry sunucularından telefonunuzun işletim sistemine göre indirebiliyorsunuz. Hangi operatörün abonesi olduğunuz önemli değil. Bu uygulama dünyadaki tüm operatörlerle çalışıyor. Ancak, şirketiniz iki kişi dahi olsa, kurumsal bir müşteri olmanız gerekiyor. Yani bireysel başvurular kabul edilmiyor. Bu uygulama için ödeyeceğiniz rakam yıllık 165 Euro gibi.. Bu da yaklaşık ayda 15 Euro, yani 50 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Mahremiyetiniz için son derece makul bir bedel…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN