Bu uygulamalarla zamanı daha verimli kullanın

Daha üretken olmak için çalışma teknikleri sunan, zaman planlaması yapan iOS, Android uygulamaları, eklentiler ve yazılımlar

0

Mobil cihazlar ve uygulamalar, gündelik yaşantımıza birçok şey katarken, ona farklı bir biçim verdi. Sadece sosyal yönünü düşünmeyin, bilgiye ve birçok araca erişim bugün en çok mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Yarattığı tüm bu dönüşüme iş hayatımız da dahil; diğer yandan mobil ilerleme, insanların dikkatlerinin daha kolay dağılmalarını, tek bir ana, konuya ya da işe konsantre olmalarını güçleştirdi. Bu durumda hissediyorsanız, kendinizi eski yöntemlerle doğru yola sokmaya çalışarak yorulmayın, bırakın söküğü terzi diksin.

Size zamanı daha iyi kullanmanızı sağlayacak uygulamalardan bahsederken, diğer yandan çeşitli teknikleri de anlatmış olacağım, başta korkutucu gibi gözükseler de, kısa süre deneyerek dahi faydasını görebilirsiniz.

RescueTime

Önce büyük resme bakalım. Çalışırken aldığınız molaları, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, kullandığınız uygulamaları kaydeden RescueTime, Android, iOS, Linux, OS X ve Windows’ta çalışıyor. Yani hem mobil hem de masaüstü neredeyse tüm cihazlarda, üstelik ücretsiz olarak mevcut.

Buradan çıkacak sonuçlara bakarak vaktinizi en çok neye harcadığınızı, neleri değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Dilerseniz dikkatinizi dağıtan web sitelerine girmenizi, uygulamaları çalıştırmanızı engelleyebiliyor.

Flat Tomato

Birçok çalışan iş günü içinde çalışmaya çok az vakit bulabildiğini itiraf ediyor. Bu işi disiplin çözer diyenlerdenseniz, Pomodoro gibi teknikler sizin için biçilmiş kaftandır.

Bu, çalışma sürenize aralar ekleyerek 25 dakikalık parçalara bölen bir sistemdir. iOS uygulaması Flat Tomato ise çalışma sürecinizi Pomodoro ile takip edip yönetmeyi sağlıyor. Yapılacaklar listesi ve proje eklenebilmesiyle kişisel işlere göre adapte oluyor. Renk temaları ve takvimden günlük başarınızı takip edebilmeyi sağlaması da hoş olmuş.

135 List

Çalışmaları bir yapılacaklar listesi ve önceliklendirmeye göre sıralamak, işleri kolaylaştırır. 1-3-5 adı verilen metot ise minimalist bir üretkenlik tekniğidir ve büyük işleri hallederek işe başlamanızı tavsiye eder. Her gün, o gün yapılacak işleri yoğunluğuna, alacağı zamana ya da kapsamına göre büyük, orta küçük olarak sınıflandırmanız gerekir.

1 büyük, 3 orta ve 5 küçük işi yazdıktan sonra, büyükten küçüğe doğru ilerleyerek işleri bitirmenizi sağlar. 135 List her web tarayıcıda çalıştığı gibi, Chrome için eklentisi de mevcut.

30/30

Uygulama ya da yazılımların kontrolü bu kadar almasını istemeyen, kendi programını kendi yaparken bir araçtan yardım almak isteyenler ise 30/30’u tercih edebilirler.

Belirli görevler için zaman çizelgesi yapacağınız bir yapılacaklar listesi sunan uygulama, zamanlayıcı ile çalışıyor. Süre dolunca sizi uyararak diğer göreve geçen iOS uygulamasında, zamanınızı tekil çalışma seanslarına bölebileceğiniz gibi, görev görev ayırabilir, simge ve renk kodlamasıyla kolayca organize olabilirsiniz.

Week Plan

Zaman hassasiyeti yüksek ya da kâti bitiş süreleri olan işleriniz varsa, sıradan bir liste yerine görevleri takvime yerleştiren Week Plan adlı bu web uygulaması, çalışma hayatınızı haftalara bölerek planlamayı sağlıyor. Ayrıca hedeflerinizi takip ederek her biri için ayrı bir zamanlayıcı oluşturuyor.

 

Cevap bırakın