Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelBu proje ırksal çeşitliliğin artırılmasını hedefliyor

  Bu proje ırksal çeşitliliğin artırılmasını hedefliyor

  Ekran_Resmi_2015-05-25_15_04_41Google, farklı bir şirket olmak için çok çalışıyor olsa da kadın, erkek, yüz, el gibi terimler için görsel arama yapıldığında sonuçların çoğunun beyaz insanları gösterdiği dikkatlerden kaçmıyor. Google arama sonuçlarında ırksal çeşitliliği artırma ve mevcut durumu değiştirme yönündeki bir girişim ise gerek sahip olduğu mekanizma gerekse temel aldığı fikirle ses getirmeyi başardı.

  World White Web adını alan proje, Google arama sonuçlarında yer almak üzere farklı renklerde el fotoğraflarının pratik bir şekilde paylaşılması temasına dayalı. Proje kapsamında hazırlanan web sitesinde çeşitli görseller yer alıyor ve isteyen herkes bunları sosyal ağ hesaplarında paylaşabiliyor ya da daha sonra internet üzerindeki herhangi bir konuda kullanmak üzere bilgisayarına kaydedebiliyor. İlgili sitedeki görüntülerin paylaşılması ile birlikte Google arama sonuçlarının beyaz insan ağırlıklı durumunun değiştirilebileceğine inanılıyor.

  Ekran_Resmi_2015-05-25_15_04_57Çeşitlilik hedefleniyor

  İsveçli tasarım öğrencisi Johanna Burai’nin projesi, kendi açıklamasına göre, Google Görseller üzerindeki neredeyse tüm sonuçların beyaz olduğunundan yola çıkılarak meydana getirilmiş. Projesini, ‘İnternet üzerindeki beyazlık normuna son vermeyi hedefleyen bir girişim’ şeklinde tanımlayan Burai’nin World White Web fikri, çeşitli medya organlarında yer almaya ve ünlü isimlerin sosyal medya hesaplarından paylaşılmaya başlandı ve devamında da küresel düzeydeki sonuçları merakla bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN