Bu oyunlar zeka zorluyor

0

Gün içinde cep telefonlarımızı kendimizden en fazla ne kadar süre uzakta tutabiliyoruz? Çok uzun değil dediğinizi duyar gibiyim. Evet, cep telefonlarımız artık neredeyse hayatımızın bir parçası haline geldi. Aramalarımızı yapmanın ötesinde yolumuzu onunla buluyor ve en değerli anılarımızı yine onunla ölümsüzleştiriyoruz. Tabii eğlence anlamında da bizi ne kadar oyaladığını es geçmemek lazım. Bu hafta sizler için cep telefonunuzda eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, zekanızı biraz zorlayacak mobil oyunları seçtik…

BrainWars
Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Brain Wars mobil oyununu oynamak için önce kendinize bir profil oluşturmanız gerekiyor. Profilinizi oluşturduktan sonra karşınıza çıkan ekranın üst kısmında bulunan pembe kalpler ne kadar oyun hakkınız olduğunu gösteriyor. Oyunda hafızanızı zorlayacak 3 farklı seçenek var. Bir oyunda karşınıza farklı renklerde kutular çıkıyor ve sizin en çok renge sahip kutuyu seçmeniz isteniyor. Bir diğer oyunda sayıları toplama, çıkarma, bölme ya da çarpma gibi matematiksel zekanızı zorlayabilirsiniz. Puanınızın yükselmesiyle birlikte kedi ya da kaplumbağa gibi birtakım hayvanların ismiyle oyununuza devam ediyorsunuz. Oyunun sonunda tüm oyunlardan aldığınız puanlar toplanıyor ve hangi taraf daha çok puan aldıysa o kazanıyor.

Dooors
Zihninizi en çok zorlayacak oyunlardan bir diğeri de Dooors oyunu. Adından da anlaşılacağı üzere bu oyunda bütün amacınız kilitli kapıları açmak. Kilitli olan kapıları açmanız için oldukça konsantre olmalısınız. Çünkü kapıları açmak sandığınız kadar kolay olmayacak. Gerekirse baltayla içinde bulunduğunuz odadaki giysi dolabını kırıp, içindeki pantolonun cebinden odanın anahtarını bulmanız gerekebilir. Ya da sizin karşınıza bir kombinasyon çıkabilir ve bunun üstesinden gelerek kapıyı açmanız beklenebilir.

Kelimelik
Kelimelik çok yeni bir oyun olmasa da hâlâ daha oldukça fazla kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Bu oyunda size verilen harflerle kelimeler üretmeye odaklanıyorsunuz. Önünüzdeki ekranda harfleri yerleştireceğiniz yerlerin bazılarında da size daha fazla puan kazandıracak seçenekler var. Örneğin bir harfi koyunca 1 puan yerine 3 katı puan kazanabiliyorsunuz. Başka bir boşlukta ise size kelimenin 3 katı puan verebiliyor. Bu oyunda çok yüksek puan almak istiyorsanız harfleri getireceğiniz boşlukları iyi seçmeniz gerekiyor.

Bilgi Yarışı
Akıllı telefonunuzda arkadaşlarınızla ya da ailenizle de oynayabileceğiniz en eğlenceli oyunlardan biri de Bilgi Yarışı. Bu oyunda ilk olarak karşınıza tarih, coğrafya, sinema gibi ilgi alanınızda olabilecek birkaç alternatif seçenek çıkıyor. Siz de bu seçeneklerden birini seçerek o alandaki bilgi birikiminizi sınayabiliyorsunuz. Cevabını bilemediğiniz sorularda dilerseniz yüzde 50 joker hakkınızı ya da pas geçme hakkınızı da kullanabiliyorsunuz.

Math Puzzles
Eğer matematiğe meraklıysanız bu oyun tam da size göre. Bu oyunda da adından anlaşılacağı üzere tamamen rakamlarla zihninizi sınamanız bekleniyor. Sorulardan örnek verelim. Örneğin 8=56, 7=42, 6=30, 5=20 ise 3=? Sorular ilk başta basit geliyor ancak seviye atladıkça daha da zorlaşıyor ve içinden çıkmanız bazen saatlerinizi alabiliyor.

Trivia Crack
Eğer tarih, sanat, genel kültür gibi birkaç alanda bilgilerinizi sınamak istiyorsanız bu oyun tam da size göre. Oyunda ilk başta kendinize bir profil oluşturuyorsunuz. Sonra sayfanın ortasında çıkan çarkı çevirerek karşınıza hangi kategoriden soru geleceğini seçiyorsunuz. Sorulan soruları bildikçe puan topluyorsunuz ve rakiplerinizi teker teker geride bırakıyorsunuz.

94 %
Son olarak da hafızanızı zorlayacak oyunlardan birine 94 % adlı oyunu söyleyelim. Bu oyunda da farklı kategorilerde hafızanızı zorlamanız gerekiyor. Örneğin oyunda karşınıza bir fotoğraf çıkıyor ve sizden o fotoğrafta ne gördüğünüzü söylemeniz isteniyor. Ya da çekirdekli meyveler hangileridir diye soruluyor ve sizden çeşitli tahminler yürütmeniz bekleniyor. Sonuç olarak amacınız da verilen cevapların yüzde 94’ünü bulmak…

Cevap bırakın