Bu gözlük bir harika!

0

Çok sevdiğiniz film yıldızının setine konuk olmak ve bir günü onunla geçirmek ister misiniz? Ya da milyarlarca yıl önce dünyamızın hakimi olan dev dinozorları yakından keşfetmek? Bir gözlük düşünün ki, onu taktığınızda daha önce hiç bilmediğiniz güzelliklere doğru yolculuk ediyorsunuz… Rengarenk balıklarla okyanusun diplerinde gezintiye çıkıyor ya da özel bir mekik ile uzayın derinliklerine doğru yol alıyorsunuz. Son zamanların en eğlenceli teknolojisi sanal gerçeklik gözlüğü diğer bir deyişle VR gözlük artık hayatımıza farklı bir renk katıyor.

Yapılan araştırmalar 2014’ten 2018’e kadar satılacak toplam sanal gerçeklik birimlerinin 56.8 milyon civarına ulaşacağını gösteriyor. Bu süreç içerisinde sadece donanım satışından elde edilen gelirin 8.4 milyar dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Sanal gerçeklik gözlükleri günümüzün en eğlenceli teknolojik cihazı… Farklı sektörlerde değişik amaçlarla kullanılsa da en çok eğlence alanındaki kullanımıyla göze çarpıyor. Örneğin dünyanın birçok şehrinde geçici olarak hizmet veren VR sinemaları var. İlk kez Hollanda’nın Amsterdam şehrinde geçtiğimiz aylarda kalıcı bir VR sinema açıldı. Bu sinemaya girdiğinizde, karşınızda devasa bir perde ve klasik oturma düzeni görmüyorsunuz. Bunların yerine sizi, belli aralıklarla dizilmiş ve etrafında dönebilen sandalyeler, Samsung Gear VR gözlük ve Sennheiser HD 201 kulaklıklar karşılıyor. Ve 35 dakika boyunca VR filmlerin keyfini çıkarabiliyorsunuz.

Dikkat, bu uçakta sanal gerçeklik vardır
Sanal gerçeklik uygulamalarına en güzel örneklerden biri de Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad Airways’e ait. Havayolu şirketi, Akademi Ödüllü aktris Nicole Kidman’ın başrolünde oynadığı 360 derece sanal gerçeklik filmini uçuşlarında gösterime sunuyor. Film, bir Hollywood oyuncusunun başrolünü oynadığı 3 boyutlu ilk sanal gerçeklik filmi olma özelliğini taşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin inovatif ulusal havayolu için devrim niteliğini taşıyan ‘Reimagine’ isimli beş dakikalık film, izleyicileri Nicole Kidman ile yeni Airbus A380 uçağının New York – Abu Dhabi arası yapacağı deneysel yolculuğa davet ediyor.

Bebeğinin doğumunu izledi
Bir diğer ilginç örnek de bir doğuma ait… Samsung Gear VR ile dünyanın ilk sanal gerçeklik canlı yayını, evinden uzakta çalışmak zorunda olan bir babanın bebeğinin doğumuna an be an tanık olmasını sağladı. Alison ve Jason Larke çifti, Avustralya’daki çalışma sistemi nedeniyle birçok çalışanın maruz kaldığı ayrılıklardan birini yaşıyordu. Üçüncü kez baba olma heyecanını yaşayacak olan Jason, hayatının en önemli anlarından birinde eşinin ve bebeğinin yanında olamayacağını düşünüyordu. Aralarındaki 4 bin kilometreyi aşan mesafe nedeniyle bebeğinin doğumunu kaçıracak olan Jason’ı büyük bir sürpriz bekliyordu. Mesafeleri aşan Samsung Gear VR teknolojisi sayesinde doğumun gerçekleşeceği hastane odasına kurulan özel bir düzenek ile Jason, eşinin yanındaymış gibi bebeğinin doğumunu üç boyutlu olarak saniye saniye izleme imkanına erişti.

PlayStation VR geliyor!
Sanal gerçeklik kavramının kullanıcıları en çok etkileyeceği alan hiç şüphesiz ki oyun tarafı… Sony Computer Entertainment Inc., PlayStation4 sistemini oyun deneyiminde bir üst düzeye çıkartan PlayStation VR sanal gerçeklik sisteminin, dünyanın çeşitli bölgelerinde Ekim ayından itibaren piyasaya sürüleceğini duyurdu. Aralarında Eagle Flight, EVE: Valkyrie, Headmaster, Rez Infinite, Wayward Sky, RIGS: Mechanized Combat League, Tumble VR, Until Dawn: Rush of Blood ve PlayStation VR WORLDS adlı yazılımların da bulunduğu 50 oyunun bu yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca, DICE ve Lucasfilm de sadece PlayStation VR’a yönelik tamamen yeni bir Star Wars Battlefront oyun deneyimi üzerinde çalışıyor.

Cevap bırakın