Bu drone karbon emisyonunu azaltacak

0

drone-2

İklim dengelerinin bozulmasına dair kimi işaretler söz konusu. Kutupların erimesi, sıcakların ve soğukların birbirine karışması gibi işaretler de var. Ancak geleceğe dair beklentiler çok daha ürkütücü. Bunun başlıca nedeni ise karbon emisyonu. Her ne kadar daha yeşil (doğa dostu) adımlar atılmaya çalışılsa da yeterli olmadığı yönünde görüşler var. ABD’de geliştirilen yeni bir aygıt ise sera gazı salınımının azaltılmasında çok geniş ölçekte olmasa da etkili olmayı hedefliyor.

ABD’de 500 binden fazla petrol kuyusu bulunuyor ve bu kuyulardaki ürünün borularla aktarımı sırasında metan gazının sızıntı şeklinde doğaya karışabildiği kaydediliyor. Metan gazı, karbondiyoksitten (CO2) 25 kat daha güçlü bir sera gazı. Medikal alanda kullanılmak üzere geliştirilen çeşitli teknolojiler, sensörler, vb. ürünleri ile tanınan Physical Sciences (PSI)  ise çeşitli tesislerdeki metan gazı kaçaklarını tespit etmek üzere kızılötesi lazer ışını kullanan drone geliştiriyor.
drone

Geliştirilen metan izleme sisteminde drone’un otomatik olarak havaya yükselmesi, söz konusu alanın detaylı taramasını gerçekleştirmesi ve olası bir sızıntı bulunduğu taktirde geri bildirimde bulunması şeklinde işliyor. Geliştirme çalışmalarının devam ettiği kaydediliyor.

Metan fazlalığının ölçülmesi, doğa açısından büyük önem taşıyor. Çünkü metan, diğer çevreyi kirletici gazlara göre çok daha ciddi bir konu ve gaz kaçaklarının ölçülmesi için kullanılan geleneksel dedektörler, özellikle boru hatları boyunca işlev gösteremiyorlar. PSI’ın geliştirdiği metan izleme sistemine sahip drone’ların yakın gelecekte ABD’de yaygın bir şekilde kullanımına başlanacağı belirtiliyor.

Cevap bırakın