Bu da oldu! Word çıkışlı zararlı virüsler Mac’te de göründü!

0

hacker

Windows kullanıcılarını etkileyen ve Word, Excel gibi dökümanlar üzerinden sistemlere zarar veren makro virüsler, artık Apple’ın Mac’lerinde de görülmeye başlandı. Sürpriz gelişmeye dair detaylar bir hayli ilginç…

Önemli ölçüde kayba yol açan makro virüsler, Windows kullanıcılarının baş belası. Sadece kişileri değil, büyük kurumları da milyonlarca dolara varan zararlarla birlikte ciddi seviyede etkileyen virüsün çıkış noktası ise Word, Excel gibi sıklıkla kullanılan belgeler. 90’lardan beri görülen söz konusu türdeki virüsler, uzun süredir Microsoft Windows işletim sistemli bilgisayarlara etki ediyordu, ancak günümüzde hacker’ların sınırlar iyiden iyiye genişlemişe benziyor, çünkü Apple’ın Mac’lerinde de bu tehlikeli virüslere rastlanmaya başlandı. Mac’lerin, yüksek güvenlikli olduğu noktasındaki uzun yıllara dayalı iddialar baz alındığında gelişmenin büyük bir sürpriz olduğunu belirtmek mümkün.

Pyton ile yazıldığı kaydedilen makro virüsler, Mac işletim sistemi macOS’e trojan bulaştırarak zarar veriyor. Önlemlerin ise antivirüs yazılımı kullanmak ve ‘makro çalıştırılsın mı’ şeklinde gelen uyarılarda onay vermemek olacağı ifade ediliyor.

En nihayetinde ise hacker’ların çeşitli türdeki belgelere kadar birçok yöntem üzerinden hemen her kesimden kullanıcıyı hedeflerine aldıkları, birçok kişi ve kuruluşu da ciddi ölçüde zarara uğrattıkları biliniyor. Bu noktada kullanıcıların ‘dikkatli’ olmaları önem taşıyor.

Her görülene onay vermemek, temkinli bir kullanım alışkanlığı ve antivirüs yazılımı kullanmak kötü amaçlı siber korsanların faaliyetlerinden zarar görmemenin önemli aşamaları arasında.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın