Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürBu da oldu! Japon filminde başrolde bir robot

  Bu da oldu! Japon filminde başrolde bir robot

  Sayonara

  Japonya, robotlarla ilgili en ilginç gelişmeleri kaynağı adeta. Manga ve anime robotlarının büyük ilgi gördüğü ülkede ayrıca Sony’nin geliştirdiği robot köpeklerden tutun da otellerdeki robotik resepsiyonislere kadar sayısız faktörle de karşılaşabilmek mümkün. Ancak Doğu Asya’dan gelen son haber diğerlerine taş çıkarır türden…

  Japonya’da Sayonara adlı filmde başrol oyuncusu ne ünlü bir aktrist ne de gelecek vaat eden genç bir isim; film yapımcılarının bu konudaki tercihi kadın görünümündeki bir robottan yana. Geminoid F adlı robot bakışları ve insana özgü hareketleri ile bir hayli çarpıcı. Temelde insan gibi hareket edebilmesi için tasarlanmış; şarkı bile söyleyebiliyor…

  Yüzünde lastik bir ciltle sarılı robot; gülümseme, kaşlarını ve ağzını hareket ettirebilme gibi gerçekçiliğini artıran özelliklerine ek olarak konuşadabiliyor. Tüm bu hareketleri ise bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen kontrollerle yapılıyor.

  Star Wars’ta da vardı ama…

  Filmin konusu ise Japonya’da ölümcül bir nükleer santral patlamasının ardından yaşananlara dayanıyor. Öte yandan ilgili filmde kullanılan robot, sinema sektörü için bir ilk değil; Star Wars R2-D2 ve C3PO gibi yan karakterler de robotlardan oluşuyordu. Öte yandan Sayonara, robotun başrolde olduğu ender yapımlardan biri olarak tarihe geçti.

  kemal_sunal

  Ustalara saygı

  Bu noktada Kemal Sunal ve Fatma Girik’in başrolleri paylaştığı ve Girik’in Japonya’da hediye olarak gönderilen bir robotu canlandırdığı Türk sinemasının kült yapımlarından Japon İşi’ni de burada anmak gerekiyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN