Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelBu cihazlar otomobilinize teknoloji katıyor

  Bu cihazlar otomobilinize teknoloji katıyor

  Son yıllarda otomobillerde kullanılan teknolojiler hızla gelişti ve bu teknolojiler birçok otomobilde standart hale geliyor. Navigasyon cihazlarından gelişmiş ses ve görüntü cihazlarına, park sensörlerinden arka görüş kamerasına, Bluetooth’a kadar çeşitli teknolojik cihazlar bu otomobillerle beraber geliyor.  Eğer 5 – 6 yaşından büyük ve ortalama bir otomobile sahipseniz bu teknolojilerin birçoğunun otomobilinizde olması pek olası değil. Ama bu cihazların ve teknolojilerin otomobilinizde asla olmayacağı anlamına gelmiyor. Çeşitli ek cihazlarla bu teknolojileri otomobilinize getirmek elbette mümkün. 2006 model otomobilimde edindiğim deneyimle sizin de rahatça kullanabileceğiniz ve aracınıza monte edebileceğiniz / ettirebileceğiniz bu cihazlardan bahsetmek istiyorum.

  Araç içi

  Navigasyon Cihazı

  Bazı büfelerin camında A4 kağıdına yazılmış “lütfen adres sormayın” yazısına çoğumuz rastlamışızdır. Hatta “Adres sormak 1TL” gibi yazılara dahi rastladığımız olmuştur. İşte bu adres sorma, bulma derdinden navigasyon cihazı ile kurtuluyorsunuz. İhtiyaç duyduğunuz ekran boyutu ve navigasyon dışındaki özelliklerine göre fiyatları bu cihazların fiyatları 160 TL – 1500 TL arasında değişiyor. Her ne kadar çoğu akıllı telefonda navigasyon özellikleri bulunsa da bu cihazların yerini açıkçası pek tutmuyor. Eğer aracıyla çok gezen birisiyseniz navigasyon cihazı çoğu zaman inanılmaz işe yarıyor.

  Ses ve Görüntü Sistemi

  Müzik dinlemeyi seviyorsanız, bazen aracınızın içinde beklemeniz gerekiyorsa ve en önemlisi çocuğunuz/çocuklarınız varsa kesinlikle ses ve görüntü sistemine ihtiyacınız var demektir. Şu an piyasada çok farklı multimedya özelliklerine sahip ihtiyaç duyduğunuz özelliklere göre ucuzdan pahalıya birçok seçenek bulunuyor. Ben kendi aracım için cihaz seçerken en önemli kriterim küçük yaşta çocuğum olduğu için film oynatabilme ve 7 inç gibi büyük bir ekrana sahip olması oldu. USB ve SD Card’tan film oynatabilme ve müzik çalabilmesi de benim için büyük artı oldu. Cihazımdaki Bluetooth sayesinde ayrıca bir araç kitine de ihtiyaç duymadım. Bu arada cihazı seçerken bir diğer önemli kriterim direksiyondan kontrol ünitesi ile uyumlu olması oldu. Bu kullanımı çok kolaylaştırıyor. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre Bluetooth, televizyon, navigasyon, kamera takılabilme, oyun oynayabilme gibi çok farklı özelliklere sahip cihazlar bulunabiliyor. Hatta Android işletim sistemine sahip ses ve görüntü cihazları da mevcut. Otomobil ile entegrasyon sayesinde bu cihazların ekranından otomobil ile ilgili pek çok parametre de görüntülenebiliyor. Son olarak bir amfi ve hoparlör sistemi ile ses ve müzik sistemini daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  Park Sensörü ve Geri Görüş Kamerası

  Büyük şehirlerin en büyük dertlerinden birisi park yerleri. Çoğu zaman otomobilimizi çok dar alanlara park etmek zorunda kalıyoruz. Bu işi kolaylaştıracak teknoloji elbette mevcut: Park sensörü ve geri görüş kamerası. Eğer aracınızda standart olarak bu cihazlar yoksa sonradan takmanız mümkün.

  Araç Kamerası

  Son dönemde araç içi kameralar yaygınlaşmaya başladı. Özellikle sosyal medyada araç içi kameralarla çekilmiş birçok video bulunuyor. Rusya’dan başlayan bu akım seçeneklerin artmasıyla birlikte tüm dünyaya yayılıyor. Çok basit modellerden gece görüşü gibi gelişmiş özelliklere sahip modellere kadar uzanan bu kameralar kazalarda haklılığınızı ispat etmenizi sağlayabiliyor.

  Araç İçi Telefon / Tablet Tutucu

  Çok basit gibi görünseler de araç içi tutucular telefonunuz ya da tabletinizi aracınızda rahatça kullanabilmenizi sağlayan en önemli cihazlar arasında yer alıyor. Bluetooth kulaklık kullanırken ya da navigasyon cihazınız yoksa telefonunuzdaki navigasyon özelliğini kullanırken ekranı rahatça görmenizi ve kullanabilmenizi sağlamasıyla büyük rahatlık sağlıyor. Telefon çaldığında cebinizden çıkarmakla uğraşmıyor ya da torpidonun üzerine koyduğunuz telefonun ani bir harekette düşmesini engelliyor.

  Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha farklı sistemlerle bu listeyi daha da uzatmak mümkün olacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN