Britanya’da Prens Harry’den Fortnite eleştirisi

0

Prens Harry, Fortnite ve bağımlılık yaratan diğer oyunlara işaret ederek ebeveynleri ‘daha dikkatli olmaya’ çağırdı.  

2019 yılı ve bir prensin varlığı belli kesimler tarafından yüksek bütçeli bir Netflix dizisi gibi algılanıyor olabilir ama bu kesinlikle gerçek, üstelik Britanya tahtının altıncı sıradaki vârisi Prens Harry, z kuşağına son derece yatkın biri. Radyo programlarına katılıyor, sosyal etkinliklerde teknoloji hakkında görüşlerini bildiriyor, vb…

İşte bu etkinliklerden birinde akıl sağlığı uzmanlarıyla bir araya gelen Prens Harry, Fortnite ve bağımlılık yaratan diğer oyunları eleştirerek ebeveynleri ‘daha dikkatli olmaya’ çağırdı.  Bu tür oyunların insanları mümkün olduğunda bilgisayar ekranlarında tutmaya yönelik olduğunu ifade eden Prens Harry, bunun çocuklar açısından alkol ve uyuşturucudan daha kötü bir tehdit olduğunu öne sürdü. Özetle Prens, her ne kadar kişisel görüşlerini sunsa da genel itibarıyla çocukların tüm zamanlarını internet ve oyunla geçirmemeleri gerektiğini savunuyor.

Sonuç olarak uzmanlar da çocukların uzun süreli oyun oynama eğiliminin önlenmesi noktasında ailelere sorumluluk düştüğünü savundukları biliniyor.

İlginç gelişmeler…

Öte yandan İngiltere’de düzenlenen bir Fortnite partisinin ardından yapımın ününe gölge düşmüştü. Fyre Fest adlı etkinlik kapsamında düzenlenen Fortnite etkinliği, katılımcıların oyundaki temaları gerçek hayatta yapabilmeleri şeklinde lanse edilmiş, ancak beklentiler karşılanmadığı için binlerce kişi para iadesi talep etmişti.

Bakalım 100 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanıyor olmasına karşın İngiltere’de görülen bu olumsuz havaya karşın tüm dünyayı kasıp kavuran yapımın küresel düzeydeki akıbeti nasıl olacak? Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın