Boyundan Büyük İşleve Sahip Taşınabilir Projeksiyonlar

0

Görüntüleme teknolojilerinde son on beş yıl içerisinde en popüler kavramlar incelme ve büyüme oldu. Plazma, LCD ve LED teknoloji sayesinde artık az yer kaplayan kocaman ekranlara sahip olduk. Projeksiyonların da pabucunun dama atılması tam da bu zamana denk geldi. Bir projeksiyonun en büyük artısı büyük ekran sunmasıyken modern televizyonlar bu seviyeye çoktan vardılar. Şimdi projeksiyonların geri dönme zamanı! Farklı port seçenekleriyle zenginleşen, işletim sistemleriyle akıllanan ve boyutlarıyla avuç içine bile sığan yeni nesil projeksiyonlar tekrar gönül çalmaya hazırlanıyor.

Peki, küçük bir projeksiyonu ne amaçla kullanabilirim? Aslında bu tarz bir ürüne sahip olduktan sonra kendinize yeni kullanım alanları yaratacaksınız. Küçük olduğu için taşınabilen bu ürünler özellikle iş gezilerinizde çok işinize yarayabilir. Gittiğiniz yerde sunum yapmanız gerekiyorsa ve işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız kendi projeksiyonunuzla etkili bir izlenim yaratabilirsiniz. Aynı şekilde öğrencilerin ve öğretmenlerin de sunumlarında bu mobil cihazlar imdata yetişiyor. Genel olarak 150 ekran boyutlarına çıkabilen modeller sayesinde aslında çok iyi bir televizyonunuz yoksa sinema keyfi için bu ürünleri kullanmanız mümkün. Bir de işin dekoratif tarafı var tabii. Özellikle yenilikçi kafe ve restoran tarzı mekanlarda bu ürünleri gizleyerek tasarım dilini zenginleştirebilirsiniz.

Portatif projeksiyonların dezavantajları arasında lambalarının değişmemesi bulunuyor. Ortalama 20000-30000 saat ömür biçilen lambalar aslında yeterince kullanılabilse de büyük abilerinin hâlâ değişim yapılabilme avantajları karşısında elleri düşük kalıyor. Bir diğer eksi de büyük projektörlerin daha profesyonel görüntü kalitesi verebilmesi. Tabii bu noktada farkı anlamak için yüksek fiyatlı ürünlere yönelmeniz gerekiyor. Son olarak da yine yüksek fiyatlı ürünlerin 3D seçeneği ile gelmesi. Eğer 3D önceliğiniz değilse, sinema salonlarına meydan okuyacak bir kalite aramıyorsanız portatif projeksiyonlar işinizi rahatlıkla çözecektir. Her projeksiyonda olduğu gibi uygun bir perde kullanılması da görüntü kalitesini belirgin derecede yükseltecektir. Görüntüyü koyu renkli bir duvara yansıtıp LED televizyon parlaklığı ile karşılaştırırsanız adil davranmış olmazsınız.

lg-ph300
LG-Ph 300 görüntü kalitesiyle abilerini aratmıyor

LG Minibeam PH300

Taşınabilir projeksiyon pazarında farklı model ve seçeneklerle atağa geçen markalardan biri de LG. Minibeam PH300 şarj edilebilen bir ürün olarak göze çarpıyor. Tek şarjla 2-2.5 saat şarj süresi bulunan ürün LED projektör olarak geçiyor ve görüntüyü tam 100 inç boyutunda yansıtabiliyor. Ürünün USB girişi sayesinde birçok temel dosya tipini bilgisayar olmadan açmanız mümkün. AVI, JPG, MP3, Word ve Powerpoint gibi dosyaları rahatlıkla açabiliyorsunuz. Altyazı desteği de bulunan Minibeam ne yazık ki MKV ve PDF açmıyor. Ürünün eksi yönlerinden biri ses kalitesi. Ses kalitesi vasat ancak kulaklık çıkışı ile bu sorunu giderebilirsiniz. HDMI girişi bulunan üründe bir eksi de VGA ve akıllı cihaz bağlantısı. Kablosuz olarak cep telefonu bağlamak veya eski bir dizüstünü VGA’dan yansıtmak isteyenler için Minibeam eksik kalacaktır. Bunun dışında oldukça parlak renkler sunan ürün sadece 430 gram ve 720p (1280×720) çözünürlük sunuyor ve ülkemizde 1000 lira civarında satılıyor.

Philips-Pico-PPX-3410

Philips PPX3410 Pico Pix
LG Minibeam’e göre biraz daha basık bir ürün olan Pico Pix yine benzer fiyatlarda 1000 lira civarında satılıyor. 270 gram ağırlığındaki ürün, görüntüyü 120 inçe kadar yansıtabiliyor. Dahili dosya görüntüleme özelliği sayesinde Word, PDF, MP3, MP4 gibi dosyaları bilgisayar olmadan açabiliyorsunuz. Ürün mini HDMI girişi ve ek olarak satılan bir kablo ile VGA desteği sunuyor. Ürünün önemli bir eksisi ise 854×480 çözünürlükle gelmesi.

Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz bu modeller size fikir verecektir. Daha sağlıklı sonuç için mutlaka ürünün görüntü kalitesini kendi beğeniniz doğrultusunda test edin. Sadece şunu bilin ki portatif projeksiyonlar boylarından çok daha büyük işler yapıyor. En azından bu konuda ön yargınızı def edin. Keyifli seyirler!

Cevap bırakın