Bosch’tan çiplere yönelik artan talebe 400 milyon euro’luk yanıt

0

Bosch, 2022’de yarı iletken fabrikalarına 400 milyon euro’dan fazla yatırım yapacak…

Küresel çip sıkıntısı karşısında Bosch, sermaye harcamalarını artırıyor. Teknoloji ve hizmet tedarikçisi, Dresden’deki yeni yonga plakası fabrikasını açtıktan sadece birkaç hafta sonra, çip üretim tesislerine dokuz haneli bir yatırım daha duyurdu. Sadece 2022’de Bosch, Almanya’nın Dresden ve Reutlingen kentindeki yonga plakası fabrikalarını ve Penang, Malezya’daki yarı iletken operasyonlarını genişletmek için 400 milyon euro’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Bosch Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner, “Çiplere olan talep baş döndürücü bir hızla artmaya devam ediyor. Güncel gelişmeler ışığında, müşterilerimize mümkün olan en iyi desteği sağlayabilmek için yarı iletken üretimimizi sistematik olarak genişletiyoruz.” dedi. Sermaye harcamalarının büyük bir kısmı, Bosch’un 2022’de üretim kapasitesinin daha da hızlı artırılacağı Dresden’deki yeni 300 milimetrelik yonga plakası fabrikası için ayrıldı. Planlanan rakamın yaklaşık 50 milyon avrosu önümüzdeki yıl Stuttgart yakınlarında yer alan Reutlingen’deki yonga plakası fabrikasına harcanacak. Bosch, 2021’den 2023’e kadar burada ek temiz oda alanına toplam 150 milyon avro yatırım yapacak. Malezya, Penang’da Bosch, yarı iletkenler için sıfırdan bir test merkezi de inşa ediyor. 2023’ten itibaren merkez, bitmiş yarı iletken çipleri ve sensörleri test edecek. Denner, “Bu planlı yatırımlar, yarı iletkenlerin temel teknolojisi için kendi üretim kapasitemize sahip olmanın stratejik önemini bir kez daha gösteriyor.” dedi.

Dresden’de daha hızlı artış, Reutlingen’de yeni temiz odalar

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kroeger, “Amacımız, Dresden’de çip üretimini planlanandan daha erken hızlandırmak ve aynı zamanda Reutlingen’deki temiz oda kapasitesini artırmak. Ürettiğimiz her bir ek çip, mevcut duruma yardımcı olacak.” Diye konuştu.

Cevap bırakın