Bosch sordu: Çoğunluk, teknoloji dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek dedi 

0

Dünya genelinde her dört katılımcıdan üçü, iklim değişikliğiyle mücadelenin anahtarı olarak teknolojik ilerlemeyi görüyor…

Dünya genelinde yapılan ankette kişilerin büyük çoğunluğu teknolojik ilerlemenin dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğine inanıyor (yüzde 72). Bu sonucu; Çin, Hindistan, Almanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel halkı temsil eden Bosch Tech Compass anketi elde etti. Anket, küresel olarak ilk kez CES 2022’de başladı.

Teknoloji, 3D yazıcıyla pizza yapmak gibi hemen hemen her şeyi mümkün kılma potansiyeline sahip olsa da küresel katılımcılar teknolojinin bireysel ihtiyaçlara hizmet etmekten ziyade zamanımızın büyük zorluklarını ele almaya daha fazla odaklanması gerektiği konusunda kesinlikle hemfikir (yüzde 83). Örneğin anket, dünya genelinde katılımcıların dörtte üçten fazlasının iklim değişikliğiyle mücadelenin anahtarı olarak teknolojik ilerlemeyi gördüğünü gösteriyor.

Batılı ülkelerin yeşil teknoloji, Asya’nın ise yapay zekâ ile ilgili umutları var 

Teknolojilerin ve etkilerinin değerlendirilmesinde önemli bölgesel farklılıklar var. Almanya, Birleşik Krallık ve ABD, iklim mühendisliği, biyoteknoloji ve hidrojen gibi yeşil teknolojilerin toplum üzerinde özellikle olumlu bir etkiye sahip olduğunu düşünürken, Çin ve Hindistan ise yapay zeka ve 5G gibi akıllı ve ağa bağlı teknolojiler için büyük umutlara sahip. Bununla birlikte, ABD ve Avrupa’daki tüm katılımcıların yaklaşık üçte biri, yapay zekayı en büyük teknolojik tehdit olarak gördüklerini söylüyor.

Araç sürmek mi, yoksa ışınlanmak mı? 

Teknik fizibiliteden bağımsız olarak gelecekte nasıl hareket etmeyi tercih edecekleri sorulduğunda, Alman katılımcılar çok fazla tereddüt etmedi. Yaklaşık on kişiden dördü (yüzde 39) tercih ettikleri ulaşım şekli olarak ışınlamayı seçiyor ve bu da onları, yüzde 34’te kalan Çinlilerden daha maceracı yapıyor. Işınlanmanın Birleşik Krallık (yüzde 27), ABD (yüzde 20) ve Hindistan’da (yüzde 10) ise hayran sayısı daha düşük. Katılımcılara hayal kurma konusunda özgürce izin verilmesine rağmen, ışınlanma kimsenin istek listesinin başında değildi. Yüzde 56 ile ilk sırada, çok daha sıradan insan kontrollü araba vardı. Bunu uçaklar (yüzde 40) ve trenler (yüzde 32) izledi.

Cevap bırakın