BMW Vision E³ Way ulaşım sistemi ile tanışın

0

BMW, ulaşım sorununa yönelik teknolojik yaklaşımını BMW Vision E³ Way adlı prototip sistemi ile kamuoyuyla paylaşıyor. İşte detaylar…

Alman otomobil üreticisi BMW, Çin’deki Tongji Üniversitesi ile birlikte geleceğin ulaşım konseptini ele alan BMW Vision E³ Way adındaki ulaşım sistemini duyurdu. Karbon salınımının azaltılması, daha konforlu yolculuk gibi temalara sahip sistemin öne çıkan yönü ulaşımda elektrikli motosiklet kullanımı ile trafik sisteminin yapay zeka ile kontrolü.

Yeni ulaşım sistemi prototipinde yer alan üç E, yükseltilmiş(elevated), eletrikli(electric) ve verimli(efficient) şeklinde tanımlanıyor. Sadece iki tekerlekli otonom sürüş özelliğine sahip elektrikli motosiklet/bisikletlerin kullanımı, normal yolların üzerinde ikinci bir yol hattı ve yapay zeka öne çıkıyor. Otomatik hız sınırının 25km/s olacağı, kaza ihtimalinin en aza indirgeneceği sistemde motosikletlerin otonom sürüş özellikleri hakkındaki detay, BMW’nun bu alanda çalışmalar yürütüyor olabileceğine işaret ediyor.

İlginç fikirlerle dolu sistemde dikkat çekici bir diğer özellik de şehir sakinlerinin bir motosiklet sahibi olmasının gerekli olmaması, bir motosiklet kiralama ağı öngörülmüş; bu ağ, belirli noktalardan alınan araçların, kullanım sonrasında ulaştıkları noktadaki noktaya bırakılmalarına dayanıyor. Bir sirkülasyonun esas alındığı ulaşım sistemi, geleceğe dair ilginç ulaşım metotları arasında yer alabilir. Sistemin, Çin gibi motosiklet kullanımının yaygın olduğu ülkelerde başarılı olabileceği belirtiliyor.

Cevap bırakın