BloodRayne: Terminal Cut İnceleme

0

2002 yılında piyasaya çıkması ile birçok şeyi doğrudan değiştirmese bile bakış açımızda büyük etkileri olan ve hafızamızda yer edinen bir yapım oldu BloodRayne. Bu noktada ana karakterin oyun dünyasının o güne kadar hiç görmediği kadar vahşi ve erotik olmasının da etkisi vardı. O kadar iyi bir mizaçla tasarlanmıştı ki, oyunun devamında sinemaya taşınması aşamasında çekilen 3 filmde de Rayne’i canlandıran kadın karakterler bu konuda yetersiz kalmıştı. Gerçi o filmlerin Uwe Boll filmi olmasının etkisi de büyüktü. Zaman içinde internetin gelişmesi ile filmdeki ana karakterlerden çok daha güzel cosplaylerin internet ortamına düşmesi de bu konuda ne kadar yazık edildiğinin bir kanıtı olarak yine zihnimizde kaldı.

Soldaki film, sağdaki ise Cosplay çalışması

Yine geçmişe dönüp baktığımızda bu aralar artık bir ritüel haline gelen bir Remake – Remastered furyası var. Bu fırtına içinde BloodRayne de kendine yer bulmuş ama bir farkla. İyileştirilmiş ve yeni sistemlerde oynanması için hafif bir elden geçmiş Definitive Edition kıvamında karşımızda duruyor.

Eski grafikler şimdi gözümüze dünyanın en kötü çalışmaları gibi geliyor. Hatta “biz bunu nasıl oynamışız?” da dediğimiz oluyor. Sanırım bu oyuna olan sevgimden dolayı tekrardan bu konuda biraz daha az önyargı ile başladım oyuna. Genel hatları ile oyunda bir değişiklik mevcut değil. Eğitim bölümü ile başlayan vahşet ve gerilim öğeleri ile süslü BloodRayne: Terminal Cut sizi 2000’lerin başına götürmekte kararlı. Oynanış 1920×1080 çözünürlüğünde klavye ve Mouse kontrolü açısından gayet iyi bir deneyim sunuyor. Oyunun ilk çıktığı dönemde de bu kombinasyonun birlikte kullanılmasıyla yeni sistemlerimizde de rahatlıkla oynanabiliyor. Bazı mekanik fikirlerin o günün teknolojisi ile sunulmasıyla mantıklı gelmesi, şu an ise gelişen teknoloji ile birlikte komik durmasını zamanın değişen rutinine bağlamamız lazım. Örneğin Space tuşu ile zıplayıp tekrar basarak duvarları kırma aşamasında zıpladığımız yerin duvarın 2 metre kadar yukarısı, kırılan yerin ise daha aşağısı olmasını biraz kabullenmemiz ve bu nostaljiyi yaşarken gülümsememiz lazım.

Oyun 6.4 GB’lık bir boyutla geliyor. CD döneminden aldıkları bir oyunu itinayla 6.4 GB’a taşıyabilmelerine şapka çıkardım açıkçası. Kendinizi biraz geçmişe götürmek ve anıları tazelemek istiyorsanız BloodRayne: Terminal Cut sizi bekliyor.

Cevap bırakın