Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürBlogunuzun Okunmamasının Nedenleri

  Blogunuzun Okunmamasının Nedenleri

  Blog yazma son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Blog teriminin anlamını bir cümlede açıklayacak olursak, Blog veya Weblog; “teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, istedikleri şekilde yazan insanların oluşturduğu, günlüğe benzeyen web siteleri” tanımı çok uygun olacaktır. Son zamanlarda bloglar, dijital yayıncılığın en önemi argümanlarından biri haline geldi. Her yeni blogger, yazısına trafik oluşturmak ve başarılı olmak için çıktığı yolda, maalesef umduğunu bulamayabiliyor.

  Bu haftaki yazımda, bir blog yazısının okunmamasının nedenlerinden bahsedeceğim.

  iStock_000055090624_Small

  Kapsamlı bir okuyucu kitlesi belirlenmemiş olabilir. Blog içeriğinin belli bir okuyucu kitlesine hitap etmesi, okunma sayısını da azaltacaktır. Konu seçerken geniş bir okuyucu kitlesini hedeflemek, başarınızı da artıracaktır.

  Okuyucularınızın sizi bulmak için hangi kelimeler ile arama yapacağını bilemezsiniz. Yazınızda kullanacağınız kelimelerin genel okuyucu kitlesinin arayabileceği türden kelimelerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Okuyucularınızın sizi internette arayarak bulmasını istiyorsanız, kullandığınız kelimelerin, ele aldığınız konuyu her yönü ile ifade eden, ayrıntılı ve basit cümlelerden oluşmasına dikkat etmelisiniz.

  Bir markanız varsa, markanızın ciddiyetine uygun yazmalısınız. Ciddi bir marka sahibiyseniz, markanızın ciddiyetine uygun yazmalısınız. Gerekli ciddiyet gösterilmediğinde, hem markanın imajı zarar görecek hem de yazıların güvenilirliği sarsılabilecektir. Okuyucularınızda böyle bir fikir oluştuğunda, daha sonraki yazılarınız için kötü bir referans olacaktır.

  Yazınızda içerik konusuna göre kendinizi öne çıkarmak yerine, ürünleriniz, hizmetleriniz ve promosyonlarınız konusuna odaklanmalısınız. Okuyucularınız, her zaman kendi fikirlerinizi öne çıkartan yazılardan hoşlanmayabilirler. Blogun konusu ne olursa olsun, yazarın kendini öne çıkarması, okuyucular tarafından sıkıcı karşılanabilir.

  iStock_000042174252_Small

  Blogunuzda yeterince fotoğraf kullanmıyor olabilirsiniz. Bir blog yazısının içeriği ne kadar ilginç olursa olsun, eğer fotoğraf ile de desteklenmiyorsa, okuyucunun sıkılması kaçınılmaz. Yazılan içerik ile alakalı fotoğrafların kullanılması, bloğunuzun okunmasında etkin rol oynayacaktır. Tabi ki yazıyı fotoğraflarla boğmamak kaydıyla.

  Blog yazı formatı, içeriğin okunması yönünde önemli etkenlerden birisidir. Genel blog yazı formatı tercih etmeye özen göstermelisiniz.

  Blogunuzda akıcı bir dil kullanmıyor, yazım hataları yapıyor olabilirsiniz. Yazmak istediğiniz içeriğin okuyucuya en sade ve açık şekilde anlatılması, anlaşılırlığını olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda, yazıda dil ve imla kurallarına uymak, konuya ne kadar ciddi ve saygı ile yaklaştığınızın bir göstergesidir.

  Blog içeriğinizde sevimsiz imajlar kullanmamalısınız. Göze hoş gelmeyen, gerçek dünyadan uzak imajların kullanılması, blogunuzun ciddiye alınmamasına sebep olabilir.

  Blogunuzda modası geçmiş ve profesyonel olmayan tasarımı kullanıyor olabilirsiniz. Amacınız sadece bir konu paylaşmak olabilir, bunu bile paylaşırken genel blog tasarım kurallarına uymanız, okuyucularınız üzerinde olumlu bir izlenim bırakacaktır.

  Blogunuz mobil uyumlu olmayabilir. Günümüzde Google bile artık mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralanması ve öne çıkartılması konusunda olumsuz düşünmeye başlamışken, mobil uyumluluk, değil blog sayfası, normal bir ticari web sayfasının bile dikkat etmesi gereken en önemli kurallar arasında geliyor. Blog sayfanızın mobil uyumluluğu konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Kullandığınız site temasının mobil uyumlu olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

  It's great to work from home

  Blog sayfanızın bilgisayarda veya cep telefonunda yüklenme süresi uzun olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre; bir web sayfasının yüklenme süresi, üç saniyeden daha fazla ise, siteden ayrılma oranının oldukça yüksek olduğu bulunmuş. Bu sebeple; blogunuzun yüklenme süresini kontrol etmenizde yarar var. Eğer zaman uzun ise gerekli iyileştirme çalışmalarını yapmalısınız.

  Blogunuzu sosyal medyada paylaşım için uyumlu hale getirmemiş olabilirsiniz. Yazınızı okuyup, paylaşmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için sitenizde sosyal paylaşım butonlarının olmasına özen göstermelisiniz.

  Sitenizdeki içeriklerin SEO uygunluğu olmayabilir. Blog içeriğinizde yazınız ile alakalı bazı kelimeleri arandıklarında bulunmalarını kolaylaştırmak için etiket olarak belirlemelisiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN