Blizzcon

0

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Blizzard, her sene düzenli olarak gerçekleştirmekte olduğu büyük etkinlik BlizzCon’u bu sene de başarılı bir şekilde gerçekleştirip birbirinden güzel anlarla dolu iki günü ziyaretçilerine yaşattı. Bu sene, önceki senelere göre çok daha ‘yavan’ bir his veren BlizzCon, her şeye rağmen yine de unutamayacağımız birçok şey yaşattı.

blizzcon1

Her sene olduğu gibi bu sene de gözlerimiz ve kulaklarımız Blizzard’dan gelecek olan duyuru potansiyellerine odaklanmış durumdaydı. Bu sene özellikle Diablo cephesinden çok büyük gelişmeler bekliyorduk. Hatta tam olarak dile getirmek gerekirse, direkt olarak Diablo IV’ün duyurulmasını bekliyorduk. Zira Diablo serisinin son üyesi Diablo III, ve oyunun ek paketi Reaper of Souls çıkalı çok uzun zaman oldu. İnsanlar artık Diablo adına yeni bir şeylerle karşılaşmak istiyordu. Maalesef Diablo IV duyurulmadı, ancak Diablo cephesinden yine de güzel haberler geldi.

blizzcon2

Diablo’ya uzun zaman sonra yeni bir karakter ekleniyor. Aslında pek de yeni bir karakter olduğu söylenemez. Zamanunda Diablo II’de de bulunan ve kendine has çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan Necromancer sınıfı Diablo III’e teşrif edecek. Ücretli DLC olarak satılacak olan Necromancer, sırf bu yüzden eleştiri oklarının da hedefi oldu. Çünkü oyuncular sadece bir karakter değil, yeni bir hikaye içeriği de bekliyordu. Buna benzer bir gelişme olarak Blizzard bir de klasik Diablo’nun, yani ilk oyunun sınırlı süreli bir etkinlik halinde tam haliyle Diablo III’e ekleneceğini açıkladı. Katedral’in tüm katlarına sahip olacak olan etkinlikte ayrıca klasik Diablo’daki tüm büyük patronlarla kapışacak ve en sonunda “Büyük Kırmızı Şeytan” ile tekrar karşılaşacağız. Hafif pikselleştirilmiş, eskiye yakın bir görsel tasarıma sahip olacak olan bu özel etkinlik paketi oyunculara yepyeni eşyalar ve bir sürü tecrübe puanı da sunacak.

blizzcon3

Diablo cephesindeki yenilikler Necromancer dışında pek heyecan verici olmadı. Ancak Blizzard’ın yeni parlak çocuğu Overwatch için aynı şeyi söyleyemeyiz. Zaten haftalardır ortalıkta gezen dedikodusu ile Overwatch’ın yeni kahramanı Sombra, geleceğini neredeyse kesin bir şekilde belli etmişti. Beklediğimiz gibi Sombra resmi olarak, son derece de kaliteli bir sinematik ile duyuruldu. Diğer Overwatch kahramanlarından çok farklı bir savaş stiline ve çok farklı yeteneklere sahip olan Sombra, özel yetenekleri sayesinde düşman kahramanların yeteneklerini hackleyebiliyor ve bir süreliğine bu yeteneklerin kullanımını engelleyebiliyor. Özellikle dereceli maçlarda çok büyük sıkıntılar yaşatacak olan Sombra, kendine has tasarımı ile de Overwatch’ın eşsiz karakter tasarımlarını gözler önüne seriyor. Sombra’ya ek olarak Overwatch’ın e-spor dalındaki girişimi olan Overwatch League de resmi olarak başlatıldı. Dünyaca ünlü oyuncuların göğüs göğüse çarpışma şansını yakalayacağı bu ligde bir dünya yıldızı olma şansına bile sahip olabiliyorsunuz. Önümüzdeki haftalarda iki yeni haritaya da sahip olacak olan Overwatch ayrıca tamamen yeni bir mod olan Arcade Mode’a da sahip olacak. Birbirinden farklı maç çeşitlerinin yer aldığı Arcade Mode, Sombra ve yeni haritalar şu anda oyunun PTR sunucusunda denenebilir durumda.

blizzcon4

Blizzard’ın bir diğer büyük çocuğu World of Warcraft, bu seneki BlizzCon’da pek fazla gelişme ile karşımıza çıkamadı. Ufak tefek bazı yenilikler dışında World of Warcraft: Legion’da şimdilik çok da farklı şeylerle karşılaşamayacağız. Göze çarpan bir yenilik olarak artık tüm sınıflar kendilerine özel bineklere sahip olabilecek. Artifact silahlarından sonra bineklerin de tek düze hale getirilmesi belki bazı oyuncuların canını sıkmış olabilir ancak genel bir bakış açısı ile baktığımız zaman bu gelişmenin birçok oyuncunun hoşuna gittiğini söyleyebiliriz.

blizzcon5

Bu gelişmeler dışında BlizzCon’da yine çok çekişmeli e-spor maçları yapıldı, çeşitli cosplay yarışmaları düzenlendi ve her şeye rağmen unutulmaz bir BlizzCon’u daha geride bıraktık.

Cevap bırakın