Blackmagic eGPU duyuruldu

0

Apple ile Blackmagic tarafından geliştirilen yeni eGPU, yüksek performans arayanlar için ilgi çekici ve inovatif bir çözüm.

Apple, Blackmagic ile iş birliğine giderek mevcut donanımlarındaki işlemci gücünü artırmak isteyen kullanıcılara yönelik bir çözüm geliştirdi. Daha çok yüksek çözünürlüklü kameraları ile tanınan Blackmagic ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucunda AMD Radeon Pro ile gelen harici bir işlemci ünitesi üretildi.

Blackmagic eGPU adıyla gelen kasa, Apple açıklamasına göre 15 inç Macbook Pro’nun performansını 2,8 kat artırabiliyor. 13 inç MacBook Pro içinse grafik performansının 8 kat daha iyi hale getirildiği iddia ediliyor.

Blackmagic eGPU; HDMI 2, 2 adet Thundertbolt 3 ve 3 adet USB 3 portunu da beraberinde getiriyor. Böylelikle performans odaklı stüdyolar için ilginç bir inovasyon vaat ediliyor.
Öte yandan Apple, monitör tarafındaki kullanımda LG 5K’yı öneriyor.

Kompakt tasarımıyla dikkat çeken model, sessiz çalışıyor. Diğer yandan diğer kasalara kıyasla geliştirilme imkanı son derece kısıtlı, yani sonradan yükseltme imkanıyla ilgili olarak tıpkı en son Mac mini’lerde olduğu gibi tercih etmeden önce detaylı şekilde ele almak gerekiyor. 

Yazılım geliştiriciler, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik odağında çalışan tasarımcılar, vb. için ideal seçeneklerden biri olacağı anlaşılan eGPU’nun satışlarına bazı ülkelerde başlandı. Yakında Türkiye pazarında da yer alması bekleniyor.

Cevap bırakın