BlackBerry Messenger kapanıyor

0

BlackBerry’nin bir döneme damgasını vuran Messenger uygulamasının fişinin çekileceği açıklandı. BlackBerry Messenger kısa süre sonra BBOS, iOS ve Android’de kullanılmayacak. İşte detaylar…

BlackBerry, bir dönem kendi telefonlarında, Apple’ın iMessage servisi gibi BlackBerry Messenger uygulamasını kullanıyordu. BBOS işletim sisteminin Android ve iOS’in gerisinde kalmasının ardından gerileyen BlackBerry, daha sonra çareyi Android’e geçmekte bulmuştu. Android’e geçtikten sonra kendi ekosisteminde yer alan uygulamaları diğer platformlara da entegre etmeye başlayan firma, BlackBerry Messenger’ı da bu sayede tüm işletim sistemlerine getirmeyi başarmıştı. Ancak söz konusu uygulama maalesef ki WhatsApp, Line Messenger ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının gerisinde kalmıştı…

BlackBerry Messenger’da yolun sonu…

BlackBerry cephesinden gelen açıklamaya göre; mesajlaşma uygulaması, 31 Mayıs 2019 tarihinden itibaren  kapanacak. Bu tarihe kadar yüklü olduğu yine tüm platformlarda kullanılabilecek olan uygulama, 1 Nisan tarihi itibarıyla indirilemeyecek.

BlackBerry muhtemelen önümüzdeki aylarda diğer uygulamalarının da fişini çekecektir. Ancak bu kapatılacak olan uygulamalar sadece son kullanıcılara sunulanlar olacak. Tahminlere göre firmaların kullandığı kurumsal BlackBerry uygulamaları uzun süre daha kullanımda olacak.

Firma ve uygulamaların bir dönem ne kadar popüler olursa olsun, çağa ayak uyduramadıktan sonra yayın hayatlarına son verdiklerine çoğu kez şahit olduk. Umarız BlackBerry yakın zamanda yapacağı atılımlar ile bu kötü gidişata bir son verir ve yenilikler ile karşımıza çıkar.

Cevap bırakın