Black Mirror’ın 4. sezonunda bizi neler bekliyor?

0

Sanıyorum online TV izleyici kitlesinin bugünlerde yollarını en fazla gözlediği yabancı dizi Black Mirror olsa gerek. Akıllara kazınan ilk üç sezonun ardından dizinin yeni sezon öncesi verdiği ara ve sonrasındaki hazırlık döneminde bile Charlie Brooker’ın fenomen yapımı konuşulmaya devam etti. Dizinin yeni sezonu ile ilgili ortaya atılan duyum ya da uydurma haberler ve hatta geçtiğimiz günlerde yayınlanan 6 bölümlük fragmanı bir yana, Black Mirror fanlarının bildiği bir şey varsa, o da dizinin bu sezon da kendilerini çok şaşırtacak olması. Geçtiğimiz sezonlarda teknoloji dünyasının en karanlık noktalarına dokunan Netflix’in İngiliz yapımı bizi gelecekte yaşanabilecek korkunç gerçeklerle yüzleştirmişti. Üçüncü sezonda hatırı sayılır bir fan kitlesine ulaşarak bilinirliğinde zirve yapan Black Mirror efsanesi bu başarısını kazandığı Emmy ödülleri ile taçlandırmıştı. Kimisine göre distopya kimisine göre yakın geleceğin hikayeleri olarak tarif edilen dizinin dördüncü sezonu hayranları tarafından merakla bekleniyor. Bu yazımda dizinin yayınlanan fragmanından ve yapılan paylaşımlardan yola çıkarak hazırladığım dizinin yeni bölümlerine ait tahminleri bir araya getirdim..

Crocodile
İlk bölüm fragmanında karlı dağlık bir yerde bilgisayar ekranına bakan bir kadın görüyoruz. Ve pencereden polis sirenlerine bakan ikinci bir kadın. Bu bölüm izleme sistemleri ile ilgili olabilir. Çünkü fragmanda kaçmaya çalışan kadın ve muhtemelen suçlu olan başka bir kadın görüyoruz.
Arkangel
İkinci bölüm yazılı materyallerin ortadan kalkmasını anlatıyor. Fragmanda tablet kullanan genç bir annenin kızını kalem kullanmayı bırakması için uyardığını görüyoruz. Bu bölümün en dikkat çekici özelliği ise yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Jodie Foster’ın oturuyor olması.
Hang the DJ
Üçüncü bölüm bir romantik komedi. Fragmanda, bölümdeki gerçek problemi gösteren bir ipucu yok aslında. Ancak tahminimize göre bölüm internet sitesi ve uygulamalar üzerinden kurulan ilişkilerle ilgili olacak. Fragmanda yer alan tek teknolojik unsur bir çift beyaz disk. Ancak yayınlanma zamanı yaklaştıkça daha fazla ipucu gelecektir.
USS Callister
Bu bölüm tahmine edilmesi en kolay olanı. Bölümün fragmanı Star Trek serisini andırıyor. Fragmanda uzayda gezinen bir geminin yanı sıra renkli kıyafetlerle hem insanları hem de uzaylı mürettebatı görüyoruz. Verilen ipuçlarına göre bölümün konusu zaman yolculuğu olacak. Ancak Black Mirror’ın formatı gereği geleceğe yapılacak bir zaman yolculuğu şeklinde yorumlanabilir.
Metalhead
Beşinci bölümün diğerlerinden en önemli farkı siyah beyaz çekilmiş olması. Ve bu haliyle eski korku filmlerini anımsatıyor. Fragmanda yer alan bir robot sahnesi bölümün robotlarla ilgili olacağı ve bir şeylerden korkup kaçan bir kadın görüntüsü korku unsurları içereceği hakkında ipuçları veriyor.
Black Museum
Son bölümde kullanılan teknoloji unsuru EEG olarak görünüyor. Bölümün konusu sanal gerçeklik olabileceği gibi beyin kontrolü ile ilgili de olabilir. Çünkü fragmanda fişe takılan bir insan sahnesi de var. Bu görüntü insanların kontrol edilebilmeleri için bir sisteme bağlanmaları anlamına geliyor.

Bölümlerin temaları ve genel olarak üzerinde durulacak teknolojiler eldeki kaynaklar ışığında şimdilik böyle. Ancak Black Mirror özellikle teknoloji tutkunları için kafa açan detaylar içeren bir derya deniz. Ve bölümlerin her sahnesi teknolojinin etkisiyle yakın gelecekte sahip olacağımız hayatlar hakkında bize son derece somut öngörüler sahibi olma şansı sunuyor. Geçtiğimiz sezon benim favorim izleyiciye gerçek anlamda sanal bir dünyada yaşamanın nasıl olacağını sorgulatan San Junipero idi. İpuçlarından bu sezonun çok daha güçlü gelecek olmasından ötürü bu yılki favorimi şimdiden söylemem imkansız diyebilirim. Ancak şanslıyız ki diziyle ilgili tüm merak edilenleri öğrenmemize çok az bir zaman kaldı. Alternatifsiz dispotik bilim kurgu Black Mirror’ın yeni sezonunun Kasım ya da Aralık içinde izleyicisiyle buluşması bekleniyor.

Cevap bırakın