Black Mirror’da gelecek sezon görebileceğimiz teknolojiler

0

blackmirror2Ünlü yayıncı ve senarist Charlie Brooker tarafından yaratılan Netflix’in başarılı dizisi Black Mirror bu sezonda izleyicisine geleceğin teknolojileri ile ilgili hayatımıza girebilecek pek çok karanlık senaryodan bahsediyor. Kimisine göre distopya kimisine göre yakın geleceğin hikayeleri olarak tarif edilen fenomen dizinin gelecek sezonu ile ilgili dedikodular şimdiden dönmeye başladı bile. Peki Brooker dizinin dördüncü sezonunda hangi teknolojileri Black Mirror’da konu edebilir, bu haftaki yazımda yazdım.

Genetik mühendisliği
Genetik mühendisliği genellikle istenilen köpek cinsini üretmek gibi amaçlarla kullanılıyor. Ancak aslında bu teknoloji yaşayan hücrelerin içine girerek genleri yeniden düzenlemeye yarıyor. CRISPR adı verilen bu teknoloji ile Cas9 adı verilen protein kullanılarak bir hücrede yer alan DNA bulunup ortadan kaldırılabiliyor ya da istenilen gen hücreye eklenebiliyor. İnsanları CRISPR teknolojisi konusunda korkutan ise tasarım bebekler yapılma olasılığı. Bunun sonucunda genetik olarak mükemmel insanlar yaratılacak ancak hepsi birbirinin kopyası olan bu insanların bir hastalık durumunda da hayatta kalma olasılıkları sıfıra yakın olacaktır.

Sürücüsüz araçlar
Sürücüsüz araçlar hali hazırda üretimi olan bir teknoloji. Başta Google ve Tesla olmak üzere bu konuya yatırım yapan şirketlerin giderek arttığını söyleyebiliriz. Ancak sürücüsüz araçların sayıca artması durumunda sahip olacakları güç azımsanacak gibi değil. Büyük ihtimalle birbiri ile iletişim halinde olacak olan bu araçlar insanlardan bağımsız hareket edebilecek. Ya da bu araçlar bir hacker tarafından trafiğin içine sokularak istenildiği şekilde yönlendirilerek trafiği felç edebilecekler. Bu konuda hem teknoloji dünyasının hem de hukuk çevrelerinin kafasında çok fazla soru işareti var. Bu bağlamda Charlie Brooker’ın hayal gücü ve yazacağı hikayeler sektör için aydınlatıcı bile olabilir.

Beyin gücü arayüzü
Geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan bir videoda bir maymun cinsinin tekerlekli sandalyeleri beyinleri ile kontrol edebildikleri görülüyor. İşte bu teknoloji geliştirilen beyin gücü teknolojisinin bir başlangıcı. Bu teknoloji ile amaç felç geçiren insanların beyin güçleri sayesinde uzuvlarını bir şekilde tekrar kullanabilmelerini sağlamak. Eğer iskeletinizi vücudunuza bağlıyken kontrol edebiliyorsanız, bağlı olmadığı durumda bu neden mümkün olmasın değil mi? Belki de insanlar ilerde makinaları beyinleri ile kontrol etmeye başlayacaklar ancak asıl korkulan makinelerin de insanları kontrol edebilir konuma gelmeleri. Ya da belki bir bilgisayar sistemi insanlarda bilinçdışı komutlar alacak ve harekete geçecek. Her iki durum için de sonsuz olasılık söz konusu.

Süper zeki sistemler
Douglas Adams’ın Hitchhiker’s Guide to the Galaxy kitabını okuyan herkes “Deep Thought” ismini bilir. Bir süper bilgisayar olan “Deep Thought” insanların cevabını bulamadığı sorulara cevap bulmak için tasarlanmış, “Örneğin hayatın anlamı nedir?” gibi. Hitchhiker’s Guide henüz bir hayal olsa da bir gün bizim çözemediğimiz problemlere çözüm bulan süper zeki sistemler olacak. İşte bu sistemler Oracle olarak adlandırılıyor. Oracle teorik olarak süper zeki bir insanın düşünme gücüne sahip olacak. Hiç bir IT sistemine bağlı olmadan çalışacak bu sistemin yalnızca sorulara yanıt verebileceği düşünülebilir. Ama siz bu teknolojiyi bir de Black Mirror içinde hayal edin. Belki de çok zeki olan bu sistemler insanlara istedikleri şeyi yaptırabilecek güçte olacaklar ki bu çok tehlikeli sonuçlara neden olur.

Nanoteknoloji
Nanoteknoloji havacılık, malzeme bilimi ve tıp da dahil olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Nano tıp teknolojisinde örneğin nano robotlar kan dolaşımınız içine girerek hastalıklı hücreleri öldürebiliyor. Ancak karanlık taraftan bakıldığında insan hayatını etkileyebilecek pek çok ürkütücü ihtimal bulunuyor. Nanorobotlar insanları daha sağlıklı hale getirebiliyor ancak aynı zamanda vücut kimyasını etkileyerek kişilik değişikliğine de neden olabilir. Ya da herkesin vücudunda nanorobot teknolojisi bulunması durumunda insanlar binlerce sene yaşayabilir ve yeni insanlara yer açmak için ölmesi gereken insanlara bir kurul karar verebilir.

Görsel: sm.ign.com

Cevap bırakın