Black Friday’de alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

0

Black Friday yani Kara Cuma veya Muhteşem Cuma ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi online alışverişin günü olacak. Peki nelere dikkat edilmeli?

ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü olan ve dünyada alışveriş gününe tarihte ilk kez 1961 yılında geçen “Black Friday” yani Kara Cuma veya Muhteşem Cuma ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi online alışverişin günü olacak.

Uzmanlar mutlaka mevcut kredi kartınızı değil, sanal kartınızı kullanmanız gerektiğini belirtiyor. Bunun olası bir kart kopyalanması durumunda karşılaşılacak olumsuzlukları minimuma indireceği kaydediliyor. SSS Güvenlik Sertifikası ve bunun URL’deki yansıması olan “https” ile ilgili de dikkat edilmesi gerekenler var. Htpps, ödeme işlemlerini yaptığınız websitesinde veya e-ticaret sitesinde, kart bilgilerinin bankaya aktarılırken şifrelenmesini sağlar. Bu sayede bilgilerin 3’üncü kişiler tarafından ele geçirilmesini önler. Bu nedenle online alışveriş yaptığınız sitenin adres çubuğunda “http” değil “https” olmasına dikkat edilmeli.

Ayrıca;

– E-ticaret sitesi içerisinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, Etbis Kaydı gibi bilgilerin olup olmadığını kontrol edin.

– Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan “verilerinizin çalınması” konusuna dikkat edin. Bunun için indirim varmış gibi mailing yapan firmalar olacaktır. Genelde Black Friday süresince son 50 ürün, son indirim gibi mail gönderilerek verileriniz ele geçirilmeye çalışılabilir. Bilmediğiniz sitelerin ve kurumların bu tarz mailing’lerindeki ekleri açmayın, pop-up’larına tıklamayın.

– Ortak kablosuz ağlara bağlanarak alışveriş yapmak yerine, paylaşımlı ağları kullanmayı tercih edin.

Cevap bırakın