Bitcoin hırsızlarına dikkat!

0

Bitcoin ve bazı popüler kripto para birimleri, hacker’lar için yükselen birer hedef tahtasına dönüştü. Uzmanlar, kullanıcıları dikkatli olmaları yönünde uyarıyor…

Siber güvenlik araştırmacıları, cihazın panosundaki adresi değiştirerek kullanıcıların cüzdanlarından kripto para birimi çalan yeni bir zararlı yazılım keşfetti. Suçlular; Bitcoin, Ethereum, Zcash, Dash, Monero ve diğer popüler kripto para birimlerini hedef alıyor. Elde edilen verilere göre, suçlular toplamda yaklaşık 140 bin dolar kazandı. Ek olarak, uzmanlar Monero madenciliği için tasarlanmış yeni bir Truva Atı’nın örneklerini de buldu.

Kripto para birimlerine olan ilgi tüm dünyaya yayılırken, bu alan siber suçlular için de hızla çekici bir hedef haline geliyor. Kaspersky Lab araştırmacıları, binlerce bilgisayarı etkileyerek yüz binlerce dolar değer ortaya çıkaran madencilerdeki yükselişi tespit etmişti. Buna ek olarak uzmanlar, suçluların daha az gelişmiş teknikler kullanmaya başladığını ve bu alana daha az zaman ve kaynak ayırdıklarını fark etti. Yapılan araştırmaya göre, 2014’ten beri sayıları artan kripto para birimi hırsızları, kullanıcıların birikimlerini yeniden risk altında bırakmaya başladı.

Kaspersky Lab araştırmacıları, kullanıcıların kripto para birimi cüzdanlarına sızdıkları cihazın panosunda bulunan (kısa süreli veri depolama için kullanılan bir yazılım aracı) adreslerini değiştirecek şekilde tasarlanmış yeni bir CryptoShuffler Truva Atı keşfetti. Kullanıcıları zararlı web sitelerine yönlendiren ve çevrim içi ödeme sistemlerini hedef alan pano ele geçirme saldırıları yıllardır biliniyor. Ancak, bu tür saldırıların kripto para birimlerini hedef almasına çok sık rastlanmıyor.

Cevap bırakın