Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelBir yanda iOS 8, diğer yanda Android 5.0 Lollipop

  Bir yanda iOS 8, diğer yanda Android 5.0 Lollipop

  2014, akıllı cihazlar açısından oldukça önemli bir yıl oldu. Bu yıl hem Android hem de iOS’un yeni sürümleri kullanıcıların beğenisine sunuldu. iOS, 8. sürümüne geçerken Android de 5. sürümüne geçti. Google geleneğini sürdürerek Android sürümlerine verdiği ilginç isimlere bu sürümde de devam ediyor. Artık Kitkat’tan Lollipop’a terfi ediyoruz.

  Bu yazımda Android ve iOS’un yeni sürümlerindeki yeniliklerin, farklılıkların ve değişikliklerin en önemlilerini aktarmaya çalışacağım.

  Android 5 ile desteklenen cihazlar genişliyor

  lollipopAndroid, özgür yapısı sayesinde birçok telefondan oto teyplerine, televizyonlara, akıllı saatlere kadar birçok cihaz üreticisinin favorisi haline geldi. Sağladığı çeşitli esneklikler ve farklı seçenekler sayesinde kullanıcılar arasında da kendine sağlam bir yer edindi. Kullanıcıların beğenisine sunulduğu günden bu yana hem arayüz hem de işlevsellik açısından hızlı bir şekilde geliştirilmeye devam eden Android, özellikle Kitkat sürümü ile büyük aşama kaydetti. Android 5.0, Lollipop ile gelişme devam ediyor. Bu sürümdeki en önemli gelişme bence arayüz tarafında oldu. Artık küçük ekrana sahip akıllı saatlerden çok büyük ekrana sahip akıllı televizyonlara kadar farklı ekranları destekleyen bir arayüze sahip. “Material Design” adı altında tüm uygulamalar ve hizmetler de Lollipop ile birlikte yenilenmiş. Artık resimler, fontlar, ışıklandırma ve tüm görseller çok daha doğal ve canlı bir hale gelmiş.

  Elbette Lollipop sadece estetik açıdan yenilenmemiş, beraberinde hem teknik açıdan hem de diğer açıdan çeşitli yeniliklerle beraber geliyor. Bu yenilikler arasında 64 bit işlemci desteği, bataryanın daha uzun süre kullanılabilmesini, daha hızlı şarj ve veri güvenliği için varsayılan şifreleme özellikleri yer alıyor. Ayrıca kablosuz ağ, ses ve kamera üzerinde çok daha fazla kontrol sağlanmış. Bir diğer geliştirme de Android 5.0’ın kilit ekranında yapılmış. Artık bildirimler kilit ekranında gözüküyor ve mesajlara kilit açmadan cevap verilebiliyor. Bildirimlerde öncelik kullanıcı tarafından belirlenebiliyor.

  nexus_9

  Benim Lollipop’da en sevdiğim yeniliklerden birisi ise birden fazla kullanıcı tanımlayabilme ve misafir kullanıcı özelliği oldu. Bu sayede cihazınızı bir başkasına verdiğinizde mesajlarınızı ya da fotoğraflarınızı göremiyor. Ya da çocuğunuz tabletinizi kullandığında yanlışlıkla bir şeyler silmesinin önüne geçebiliyorsunuz. Şu an Android 5.0, Lollipop  Nexus 6, Nexus 9, HTC One (M8), Moto G’de mevcut. Diğer cihazlara da güncelleme yavaş yavaş gelmeye başlayacak. Çok yakında Samsung, HTC, LG, Asus, Sony ve diğer üreticilerin çeşitli modellerinde de kullanılmaya başlanacak.

  iOS’ta değişim rüzgarları esiyor

  Çıktığı ilk günden beri çizgisini koruyan Apple’ın işletim sistemi iOS’ta da değişim söz konusu. Klasik arayüz yerini daha şeffaf bir arayüze bırakıyor. Bu güncellemede Apple’ın kullanıcıların isteklerine kulak verdiği açık bir şekilde belli oluyor. Artık varsayılan klavye değiştirilebiliyor, uygulamalar arasında içerik paylaşımı daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu sürümle birlikte iPhone, iPAd ve Mac’ler arasındaki etkileşim de en üst düzeye çıkarılmış. Örneğin doğrudan Mac üzerinden gelen aramaya cevap verilebiliyor ya da SMS’e cevap verilebiliyor. Bunun için her iki cihazın aynı ağ üzerinde olması yeterli. Devamlılık özelliği sayesinde iPad üzerinde başladığınız bir e-postayı iPhone’dan ya da Mac üzerinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Handoff adı verilen bu özellik Mail, Safari, Pages, Keynote, Mesajlar, Takvimler gibi uygulamalarda kullanılabiliyor. iOS’ta kamera özelliği de kullanıcıya daha fazla kontrol verilerek güçlendirilmiş. Bir diğer yenilik ise NFC desteği. Apple cihazları da artık NFC destekliyor ve Apple Pay üzerinden NFC ile ödeme yapılabiliyor. Yeni iOS 8, iPhone 4S ve iPad 2 sonrasına yüklenebiliyor.

  ios

  Özellikler eşitleniyor

  Her iki işletim sisteminin yeni sürümlerinin özelliklerine bakıldığında artık iki sistem de birbirine eskisinden çok yakın. Her iki işletim sistemi de benzer özelliklere sahip. Bir diğer ortak nokta ise hem Apple’ın hem de Google’ın kullanıcıların isteklerine ve ihtiyaçlarına eskisinden daha çok kulak vermeleri.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN