Bir selfie çekelim şekerim!

0

Biz kadınların büyük bir çoğunluğu fotoğrafımızın çekilmesine bayılırız. Aynı ortamda farklı tarzlarda onlarca poz veririz. Sonrasında laboratuvarda incelercesine derin bir incelemeye alır, kusurlarımız varsa onları kapatır, değişik efektler deneyerek en güzelini ortaya çıkarmaya çalışırız. Artık pek çok akıllı telefon, üstün kamera özellikleriyle fotoğraf makineleriyle yarışır durumda. Mobil fotoğrafçılık gittikçe yaygınlaşıyor. Nasıl iyi bir mobil fotoğrafçı olabilirsiniz, gelin birlikte bakalım…

Eskiden fotoğrafçılık çok farklı bir boyuttaydı. Dijital kameralar henüz piyasaya sürülmemişken, nasıl çıktığımızı ancak fotoğraflarımız basıldıktan sonra görebilirdik. 36 poz ile sınırlı film rulolarıyla idare eder, baskı için fotoğrafçıya bıraktığımızda günlerce heyecanla baskıları alacağımız günü beklerdik. Tabii hiç beklemediğimiz durumlarla da karşılaştığımız olurdu. En güzel geçen tatilimizin fotoğraflarını beklerken ‘yanmış’ cevabıyla karşılaşmak gibi! Sonrasında dijital kameraların hayatımıza girmesi fotoğrafçılık sanatını çok farklı bir boyuta taşıdı. Fotoğraflarda adet sınırlaması olmadığı gibi, çektiğimiz fotoğrafları da artık anında görebiliyoruz. Akıllı telefonların kamera özelliklerinin artırılması mobil fotoğrafçılık kavramını da ortaya çıkardı. Siz de en kaliteli cep telefonu kamerasına sahip bir akıllı telefonu satın alabilir, birkaç efektle kendi tarzınızı yansıtabilir ve mobil fotoğrafçılığa doğru bir adım atabilirsiniz.

Son zamanların en iyisi…
Yakın zamanda tanıtılan Samsung S7 edge modeli, üstün kamera özellikleriyle şu anda piyasada bulunan en kaliteli cep telefonları arasında ilk sıralarda yer alıyor. 12 MP arka ve 5 MP ön kameraya sahip akıllı telefon, kristal berraklığında görüntüler elde etmeniz için birebir. Galaxy S7 edge’in üzerinde düşük ışıkta dahi daha aydınlık ve net kareler sağlayan, bir akıllı telefonda ilk kez yer alan Dual Pixel kamera bulunuyor. Bu teknoloji ve daha büyük pikseller sayesinde kamerada, düşük ışık koşullarında bile çok daha hızlı shutter sürati ve çok daha isabetli otomatik odaklanma özelliği yer alıyor. Yeni kamera modu Motion Panorama, geleneksel panoramik fotoğraflara hareket katıyor, kullanıcılara sürükleyici bir görsel deneyim sunuyor. Akıllı telefonun ön kısmında yer alan 5 MP çözünürlüklü kamera ise kusursuz selfie’ler için birebir. Özellikle fotoğraf çektirmeye meraklı biz kadınlar için biçilmiş kaftan olan bu akıllı telefon ile mobil fotoğrafçılığınızı konuşturabilirsiniz.

Hangi efekt sana göre?
En iyi kaliteye sahip cep telefonunu aldık, birbirinden güzel selfie’ler çektik. Peki, ya biraz daha renk katmak istersek? Bugün piyasadaki pek çok akıllı telefonun kendine özel kamera özellikleri mevcut. Örneğin Samsung Galaxy S7 edge ile fotoğraf çekmeden önce kendi menüsündeki efektlerden birini seçebilirsiniz. Bunların yanında cildinizi pürüzsüz hale getirme, gözlerinizi daha büyük gösterme ve yüz hatlarınızı inceltme gibi özellikle kadınlara hitap eden yenilikler de akıllı telefonla birlikte gelen özellikler arasında yer alıyor.

Çekilsin fotolar, gelsin ‘like’lar!
Selfie’lerinizi ya da arka kamerayla çektiğiniz fotoğrafları bazı mobil uygulamalar ile renklendirmeniz de mümkün. Örneğin bu konuda en popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, sizlere farklı seçenekler sunuyor. Çektiğiniz fotoğrafın üzerinde 25 farklı efekt seçeneğiyle farklı oynamalar yapabiliyorsunuz. İster soluk renkli ya da daha canlı hale getirin, isterseniz siyah-beyaz ya da sepia’ya çevirin. İsterseniz de odaklanmak istediğiniz yeri daha net, geri kalan kısmı daha bulanık olarak düzenleyebilirsiniz. Uygulamanın en güzel yanlarından biri de tamamen kendi isteğinize göre düzenlediğiniz fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyor olmanız. Ne kadar güzel fotoğraf koyarsanız o kadar çok ‘like’ alırsınız. Instagram dışında sadece fotoğraf düzenlemeye yardımcı mobil uygulamalar da var. Örneğin Photo Grid, Photo Collage ya da Photo Editor’ı deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın