Bir ilk: Ay’ın görünmeyen yüzüne uzay aracı indirildi

0

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Çin’in Ay’ın görünmeyen yüzüne gönderdiği uzay aracının başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdiği kaydedildi. İşte detaylar…

Ekonomik kalkınmadan silahlanmaya hemen her alanda hızlı bir ivmeyle gelişimini devam ettiren Çin, uzay araştırmalarında da standartları adeta yeniden belirliyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi, Ay’ın görünmeyen yüzüne uzay aracı göndermişti, söz konusu araç, başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirdi.

Ay’daki bir kratere indiği bildirilen uzay aracı, küresel ölçekte ses getirdi. Uzay teknolojileri açısından ilham verici bir atılım anlamı taşıyan başarılı iniş, Çin’in bu alanda öncü ülkeler arasına dahil olmasına da işaret ediyor.

Ay’ın karanlık yüzü üzerine ilk iniş, Dünya ile Ay arasındaki iletişimin bu alanda teoride son derece güç olması nedeniyle şimdiye kadar başarılamamıştı. Bu yönde çalışmaları uzun bir geçmişe dayalı olan Çin, geçtiğimiz Mayıs ayında Ay’ın erişilebilir noktasına uzay aracı göndermiş ve ilk adımı atmıştı. Nihai olarak karanlık yüzeye yapılan başarılı inişin devamında iletişimin de sorunsuz biçimde devam ettiği kaydedildi.

Hedef ne?

Chang’e-4 adı verilen programın parçası olan inişin ardından Ay’daki 2 bin 500 km genişliğe sahip gizemli South Pole-Aitken adlı havzada araştırmaya yapacak. Araştırmanın Güneş Sistemi’nin daha iyi anlaşılmasına önemli katkı sağlaması bekleniyor.

Cevap bırakın