Bir dijital milat: App Store 10 yaşında

0

Apple’ın iOS cihazları (iPhone, iPad ve iPod touch) için geliştirdiği uygulama mağazası App Store,  10 sene önce kuruldu…

2007’de ilk iPhone’un piyasaya sunulmasından birkaç ay sonra sunulan ‘uygulama geliştirme kiti’ ve ardından da 2008 ilkbaharında gelen ilk iPhone SDK’sının ardından 10 Temmuz 2008’de günümüzde milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan App Store’un o ‘sihirli’ başlangıç düğmesine basıldı.

Türkiye’de satışa çıkan ilk iPhone, ‘resmi olarak’ iPhone 3G oldu. Bu modelle birlikte ülkemizde nispeten daha geniş bir kesim App Store’la buluşmaya başladı. Türkiye’de yaklaşık olarak 2008 Eylül’ünün, yavaş yavaş App Store’un adından söz ettirdiği ay olduğunu belirtmek mümkün.
Özellikle Facebook, radyo ve mesajlaşma uygulamaları çok sevildi…

“There’s an app for that”

Apple, 2008’de reklamlarında There’s an app for that yani bunun için bir uygulama var sloganını tercih etti. Söz konusu slogan, şüphesiz uygulama mağazasının benimsenmesinde önemli ölçüde rol oynadı. İnsanlar yavaş yavaş mobil uygulama indirme kavramına adım atıyordu.

Geride kalan sürede Angry Birds’ten Instgram’e, WhatsApp’ten Pokemon GO’ya sayısız fenomen-üstü yapım ortaya çıktı. Günümüzde uygulama geliştiricilerin sayısı artarken, bu sektör başlı başına bir ‘girişimcilik’ modeli oluşturdu.

Büyük şirketlerin satın alımları, küçük şirketlerin başarı hikayeleri derken App Store, milyarlarca uygulama indirme sayısı ve bir başka detay olarak sürekli ‘daha iyi’ hale getirilen, kullanıcı dostu yapısıyla günümüze kadar ulaştı.
Nice 10 yıllara App Store…

Cevap bırakın