Bill Gates: “Mobilde Apple’ın rakibi olabilirdik”

0

Microsoft’un başkanı Bill Gates, mobil pazar konusunda açıklamalar yaptı, bu kapsamda yaklaşık 400 milyar dolar civarında bir hata yaptıklarını belirtti. İşte haberin detayları…

Mobil işletim sistemi ekosistemi ve beraberindeki yazılım dünyası yıllar içerisinde değişim gösterirken Microsoft, bu alandaki rüzgarın ardında kaldı. Akıllı telefon pazarının başlangıcı olarak bilinen avuç için bilgisayarlar yani PDA’lar, bir zamanlar sektörde oldukça önemli bir konumda yer almaktaydı. PDA’ların çok uzun bir zaman boyunca sektörde hakimiyet kuracağı düşünülüyordu. Ancak hiç de beklendiği gibi olmadı ve bu konuda en büyük değişimi yaşayan şirketlerden biri de Microsoft oldu.

iOS ve Android ile mobil pazar hızla değişimden geçerken Microsoft, Windows Mobile işletim sistemi ile pastadan pay alma konusunda yeteri kadar başarılı olamadı. Bu noktada Microsoft’un başkanı Bill Gates yaptığı açıklama ile geçmişten çok fazla pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

Apple’ın karşısındaki alternatif Microsoft olmalıydı

Bill Gates, yaptığı açıklamada “Apple’ın alternatifi Microsoft olmalıydı” dedi ve mobil pazarda yanlış stratejiler uyguladıkları için 400 milyar dolarlık bir fırsatı da kaçırdıklarını sözlerine ekledi.

Günümüzde mobil işletim sistemi ekosisteminin tamamı Apple ve Google’ın sunduğu işletim sistemlerinin hakimiyetinde.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın