Bill Gates, Alzheimer için 50 milyon dolar yatırımda bulunacak

0

Microsoft’un milyarder kurucusu Bill Gates, çağın önemli sağlık problemlerinden Alzheimer hastalığının tedavisi için kamu ve özel sektörü bir araya getiren risk sermayesi fonu Dementia Discovery Fund’a 50 milyon dolar yatırımda bulunuyor. 50 milyon dolarlık yatırımının devamı da gelecek; toplamda ise 100 milyon dolarlık bir kaynak aktarımının Alzheimer hastalığı için fon oluşturacağı belirtiliyor.

Reuters’a konuşan Gates, Alzheimer hastalığından etkilenen insanların sayısının hızla arttığını, insan ömrünün uzaması ile birlikte hastalığın duygusal ve maddi desteği artarak gerekli kıldığını ifade etti. ‘Trajedinin ölçeği çok yüksek’ diyen Gates, odaklanmış ve iyi finanse edilen araştırmalarla on yıldan kısa süre içerisinde Alzheimer tedavisinin bulunabileceğine inandığını söyledi. Günümüzde yıllardır devam eden bilimsel araştırmalara karşın Alzheimer hastalığını yavaşlatan herhangi bir tedavi bulunmuyor, mevcut ilaçlar semptomların yalnızca hafifletilebilmesini sağlıyor.

Gates, geçtiğimiz sene alanında uzman isimlerle görüşmeler yaparak Alzheimer’le mücadelede beş farklı ihtiyaç alanı tespit ettiğini de sözlerine ekledi.

Alzheimer hastalığından etkilenen insan sayısının günümüzde 50 milyondan fazla olduğu, 2050 yılına kadar bu rakamın 130 milyon kişiyi geçebileceği bildiriliyor.

Cevap bırakın