Bilgisayarlara uzaktan erişim / destek programı : TeamViewer

0

TeamViewer, bilgisayarlar arasında çevrimiçi destek sağlama ve gerçek zamanlı birlikte çalışma konularına odaklanan bir yazılımdır. Daha çok bilgisayar tamiri yapan ve bakım hizmetleri veren firmalar için kullanımı ciddi avantaj sağlar. Çünkü müşterinin ayağına kadar gitmeye gerek kalmadan müşterinin problemli bilgisayarına uzaktan müdahale etmek mümkündür. Böylece servis verenin müşteriye ulaşmak için yolda harcayacağı zaman, emek ve para konusunda tasarruf sağlanmış olur. Verilen uzaktan hızlı hizmet sayesinde müşteri memnuniyeti de hatırı sayılır bir ölçüde artacaktır. Elbette tüm bunların yapılabilmesi için müşterinin bilgisayarında TeamViewer yüklenmiş olmalıdır.

TeamViewer ile uzaktan istediğiniz tüm bilgisayar sistemlerine güvenilir bir şekilde bağlanabilirsiniz. İşinizi tamamladıktan sonra ise bağlantıyı kesme butonuna tıklamanız bağlantınızı sonlandıracaktır. Yani programın kullanımı hem güvenli hem de oldukça basittir.

Kuruluma Gerek Kalmadan da Çalışır

Programın en büyük özelliklerinden biri de bilgisayarınıza kurulumun gerekli olmamasıdır. Diğer bir deyişle isterseniz bilgisayarınıza kurmadan da çalıştırabilirsiniz. Program ile çalışmaya başlamak için internetten indirdikten sonra çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Kullanımı Basittir

TeamViewer kullanarak kendi bilgisayarınıza bir başkasının erişimini isterseniz ekranın sol tarafındaki ID ve şifrenizi karşıda bulunan güvenilir bir kişiye vermeniz yeterlidir. Güvenilir olduğundan emin olmadığınız hiç kimseyle bu bilgileri kesinlikle paylaşmayınız. Bunun tam tersi yani siz bir başkasının bilgisayarına erişmek istiyorsanız böyle bir durumda da  karşınızdaki kişi size kendi ID ve şifresini vermelidir.

Karşılıklı bağlantı işlemi şu kilde gerçekleşir: Karşıdaki kişiden ID ve şifre aldığınızda ekranın sağındaki kısma kişinin size verdiği ID’si girilir. Daha sonra gelen ekrana size verilen şifreyi girdiğinizde o kişinin bilgisayarına erişirsiniz. Başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur. TeamViewer kullanırken ihtiyacınız olan her şey zaten gözünüzün önündedir.

TeamViewer’da tüm bilgisayarlara birkaç saniye içinde çok hızlı bir şekilde bağlanır ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Yani sadece ID numarası ve şifreyi girdikten sonra bağlandığınız bilgisayarda diğer bilgisayarın başındaymış  gibi çalışabilirsiniz.

Şifreleme

TeamViewer 2048 RSA özel/genel anahtar değişimi ve AES (256 bit) oturum şifrelemeye dayalı bir şifreleme içerir. Bu teknoloji https/SSL ile aynı standartlara dayalıdır ve günümüzün güvenlik standartlarına cevap vermektedir. Anahtar değişimi aynı zamanda istemciden istemciye tam bir veri korumasını da garanti eder. Buna göre, kendi yönlendirme sunucularımız dahi veri akışını okuyamaz.

Erişim Koruması

TeamViewer, Partner ID yanında ayrıca yazılımın her başlatılmasında değişen bir oturum şifresi de oluşturur. Bunun amacı uzak sisteme izinsiz erişimi engellemek üzere ek güvenlik sağlamaktır. Dosya aktarımı gibi güvenlikle ilgili fonksiyonlar için karşıdaki kişinin ayrıca manuel olarak onay vermesi gerekir. Ayrıca, bir bilgisayarı belli olmayacak biçimde kontrol etmek olanaksızdır. Verilerin korunması açısından, uzak bilgisayarda oturan kişinin kendi makinesine erişim olduğunda bu durumu fark edebilmesi gerekir.

Kod İmzası

Tüm program dosyalarının güvenliği VeriSign kod imzalama teknolojisi kullanılarak sağlanmıştır. Bu teknoloji, aldığınız programların geldiği yeri doğrulamanıza olanak sağlar.

İki öğeli kimlik doğrulama

TeamViewer şirketlere HIPAA ve PCI uyumluluk gereksinimleri konusunda yardımcı olmaktadır. İki öğeli kimlik doğrulama TeamViewer hesaplarını yetkisiz erişimden korumak için ek bir güvenlik katmanı ilave eder. TeamViewer sadece güvenli listeler yoluyla erişim kontrolü sağlamakla kalmaz, ayrıca HIPAA ve PCI için hazır hale gelmenize de yardımcı olur. İki öğeli kimlik doğrulama kullanılarak bir TeamViewer hesabında oturum açabilmek için kullanıcı adı ve şifresine ek olarak mobil cihazda oluşturulan bir kodun da girilmesi gerekir. Bu kod zaman tabanlı tek kullanımlık bir şifre (TOTP) algoritması ile oluşturulur. TOTP kodu SRP tarafından korunur ve böylece ortadaki adam saldırılarına karşı da mükemmel güvenlik sağlar.

Teamviewer İndirme Linki https://www.teamviewer.com/tr/

Cevap bırakın