Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımBilgisayarınızın performansını artırın

  Bilgisayarınızın performansını artırın

  Bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda ya da yeniden kurduğunuzda elde ettiğiniz performans, zaman içerisinde yavaş yavaş azalır. Eskiden hızla açılan bilgisayarınızı açtığınızda bazen dakikalarca beklemek zorunda kalırsınız ya da uygulamalar yavaşlar. Kısacası zaman içerisinde bilgisayarınız daha hantal bir hal alır. Bu durum bazen bilgisayarınızın ömrünün dolduğu düşüncesine kapılmanıza ve yeni bir bilgisayar almayı düşünmeye dahi itebilir. Aslında bilgisayarınızda çeşitli ayarlar yaparak performansınızı artırmanız mümkün. Örneğin sabit diskinizdte defragmantasyon yapabilir, kullanılmayan ve aynı dosyanın birden fazla kopyası olan dosyaları silebilir, Windows Registry ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz.  Bu ayarların birçoğunu kendiniz elle yapabileceğiniz gibi sizin için tercihlerinize göre otomatik olarak yapan çeşitli uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamaların en önemli avantajları ise işinizi önemli ölçüde kolaylaştırmaları ve registry ayarlarıyla oynama gibi tehlikeli işlemleri sizin adınıza halledebilmeleri. Eğer uygun bir yazılım kullandığınız takdirde sisteminizi yüzde 25’e hatta bazı durumlarda yüzde 50’lere varan oranlarda hızlandırmak mümkün.

  Bilgisayarınızı hızlandıracak bu uygulamaların bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz. Hangi uygulamayı kullanacağınız ise bütçenize ve tercihlerinize göre değişiyor. Ücretli olan uygulamaların bazıları sadece tek bir bilgisayar için lisanslanıyor, bazıları ise birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor. Eğer evinizde birden fazla bilgisayar varsa buna dikkat etmenizde büyük fayda bulunuyor. Dilerseniz deneme sürümlerini kullanıp işinize yarayıp yaramayacaklarını da test edebilirsiniz.

  Iolo System Mechanic

  media_ioloEğer sisteminizde çeşitli performans sorunları yaşıyorsanız, bu yazılım tam size göre. İlk kurulduğunda sisteminizi tarıyor ve size sisteminizde hangi sorunlar olduğunu açıklamalarıyla gösteriyor. Tarama süresi oldukça kısa ve sağladığı araçlarla sisteminizi hızlandırmanızı sağlıyor.  Üründe yer alan araçlar arasında Registry temizleyici, basit bir defrag modülü ve Windows başlangıç yardımcı programı yer alıyor. Ürünün bir de profesyonel versiyonu bulunuyor. Pro versiyonunun ücreti ise 60$

  Ayrıntılı bilgi için: http://www.iolo.com/products/system-mechanic/

  SlimWare Utilities SlimCleaner Free

  media_slimcleanerÜcretsiz olan bu yazılım diğer performans artırmaya yönelik yazılımlardan bulut yaklaşımı ile ayrılıyor. Yazılım diğer kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre bilgisayarınızı ayarlayarak en iyi performansı elde etmenizi amaçlıyor. Tavsiyelerde bulunan kullanıcılara ise tavsiyeleri için rozet gibi çeşitli ödüller veriliyor. Tamamen deneyime dayalı olmasından dolayı çoğu zaman oldukça işe yarıyor ve bilgisayarınızın performansını büyük ölçüde artırabilmenizi mümkün kılıyor.

  Ayrıntılı bilgi için. https://www.slimwareutilities.com/slimcleaner.php 

  Comodo PC Tuneup

  media_comodoComodo’nun PC Tuneup yazılımı çeşitli temizleme ve kötü amaçlı yazılımları kaldırma yardımcı yazılımları içeriyor. Yazılım gerçekleştirdiği sistem optimizasyonu sayesinde bilgisayarın açılış hızını artırıyor ve gereksiz dosyaları, kötü amaçlı yazılımları kaldırarak, başlangıçta çalışan gereksiz uygulamaları kaldırarak genel sistem performansını da artırıyor.

  Ayrıntılı bilgi için: https://pctuneup.comodo.com/

  AVG PC Tuneup

  media_avgDiğer yazılımlar gibi AVG PC Tuneup da çeşitli temizleyici, defrag, birden fazla kopyaya sahip dosyaları temizleme, kullanılmayan programların çalışmasını durdurma gibi yöntemlerle bilgisayarınızın performansını artırmayı hedefliyor. AVG PC Tuneup da ücretli bir yazılım ve 40 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Dilerseniz deneme sürümünü indirerek sisteminizde test edebiliyorsunuz.

  Ayrıntılı bilgi için: http://www.avg.com/tr-tr/avg-pctuneup

   

  Ashampoo WinOptimizer

  media_winoptimizerWinOptimizer, diğer sistem optimize yazılımları gibi disk üzerinde defragmantasyon, gereksiz ve birden fazla kopyaya sahip dosyaları kaldırma, daha önce kurulan ve sonradan kaldırılan yazılımların bıraktığı artıkları silme, arkaplanda çalışan sistem kaynağı yiyen yazılımları kapatma, Registry temizleme gibi çeşitli yöntemlerle sistem performansını artırıyor. Uygulama aynı zamanda yazılımların oluşturduğu önbellekleri de temizleyerek sistemin performansının artmasına yardımcı oluyor.

  Ayrıntılı bilgi için: https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/4606/system-software/winoptimizer-12

  Eğer bilgisayarınız yavaşladıysa donanım yükseltmesi ya da yeni bilgisayar satın almadan önce size tavsiyem bilgisayarınızın performansını artıracak uygulamaları denemeniz. Eğer sisteminiz hala beklediğiniz performansı göstermiyorsa yeni bilgisayar almanızın zamanı gelmiş demektir. İhtiyaçlarınıza göre masaüstü ya da dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz.

  Yeni bilgisayar satın almak ve seçenekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN