Bilgisayarınızın performansını artırın

0

Yeni bir bilgisayar aldığınızda her şey yolundadır. Sistem düzgün bir şekilde çalışır, hızlı açılır hızlı kapanır, takılmalar olmaz. Yeni uygulamalar yükledikçe, var olan uygulamaları kullandıkça, bilgisayarların performansı yavaş yavaş düşmeye başlar. Zaman gelir artık bilgisayar kendi kendine kapanmaya başlar, uygulamalar çalışırken birden hata verip kapanır, kısacası gün gelir durum baş edilmez bir hal alır. Bu durumda ya bilgisayarı en baştan kurmak ya da sistemin performansını test edip optimize etmek seçeneği ile karşı karşıya kalırsınız. Açıkçası ben yaklaşık her 3 ayda bir bilgisayarımı çeşitli yazılımlarla test edip sistemi optimize ediyorum. Böylece sistemi yeniden kurmaya gerek kalmadan uzun bir süre kullanabiliyorum. Bu yazılımlar sisteminiz üzerinde çeşitli testler yaparak sorunların nerelerden kaynaklandığını belirleyerek örneğin disk üzerinde defragmantasyon ya da başlangıçta açılan ve sistemi yavaşlatan gereksiz uygulamaları kapatarak, kullanılmayan servisleri durdurarak sistemi optimize ediyorlar. Bu sayede sistemi yeniden kurmanıza gerek kalmadan sabit disk ya da RAM bellek yükseltmeye gerek kalmadan bazı durumlarda yüzde 25’lere varan performans artışı sağlayabiliyorlar. Bu hafta sisteminizi test etmenizi ve optimize etmenizi sağlayacak çeşitli yazılımları sizler için derledik.

IObit Advanced SystemCare

Bilgisayarınızı ilk kullanmaya başladıktan sonra zamanla kaldırılan yazılımların bıraktığı dosyalar, birden fazla aynı dosyalar, geçici önbellek, parçalara ayrılmış dosyacıklar, kullanılmayan yazılımlar, bozuk kayıt defteri kayıtları, kullanılmayan ama çalışan servisler sistemin yavaşlamasına neden olur. IObit Advanced SystemCare yazılımı bu sorunları ortadan kaldırarak sistemin optimize bir hale gelmesini ve performansının artmasını sağlıyor. Bir diğer artısı ise kötü niyetli ve casus yazılımlara karşı da koruma sağlaması. Sistemde temizlik yaptıktan sonra optimizasyon seçeneği ile gereksiz servisleri ve işlemleri kapatarak, başlangıç ve diğer ayarları yaparak sistemin performansının en üst düzeye çıkmasını sağlıyor. Yazılımın hem ücretsiz hem de ücretli sürümü bulunuyor. Ücretsiz sürümü de oldukça işe yarıyor.

Ayrıntılı bilgi ve indirmek için: http://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefree.php

Iolo System Mechanic

Şu ana kadar kullandığım en iyi optimizasyon yazılımlarından birisi olan Iolo System Mechanic, gereksiz dosyaları ve istenmeyen uygulamaları kaldırıyor, gereksiz otomatik çalıştırma ayarlarını devre dışı bırakıyor, çeşitli günlükleri, tarayıcı ön belleklerini ve geçmişini temizleyerek sistemin optimizasyonunu sağlıyor. Kullanımı oldukça kolay olan yazılımın ücretli ve ücretsiz sürümü bulunuyor. Iolo System Mechanic’in ücretsiz sürümü birçok kullanıcının ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Ayrıntılı bilgi ve indirmek için: http://www.iolo.com/products/system-mechanic/

Piriform CCleaner

Ücretsiz olarak kullanılabilen CCleaner, gereksiz dosyaları, birden fazla aynı dosyaları silerek, çeşitli yazılım hatalarını düzelterek, bozuk kayıt defteri girdilerini tamir ederek ve çeşitli ayarlar yaparak sistemin optimizasyonunu gerçekleştirerek daha hızlı bir şekilde açılabilmesini ve performansının artmasını sağlıyor. Yazılımın sunduğu seçeneklerden size en uygun olanlarını işaretleyerek bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Piriform CCleaner’ın da diğer yazılımlarda olduğu gibi ücretli ve ücretsiz sürümü bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi ve indirmek için: https://www.piriform.com/ccleaner

Razer Cortex: Boost

Şimdi sıra geldi sıkı oyunculara. PC oyunları sistem kaynaklarını neredeyse tüketircesine kullanır. Bu yüzden sistem performansının her zaman optimize olması oyunların kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için büyük önem taşır. Oyuncuların sistemlerini en iyi şekilde optimize edebilmeleri için geliştirilen Razer Cortex: Boost, sistemle ilgisi olmayan tüm işlemleri kapatıyor ve hem bellek hem de işlemci gücünü gereksiz işlemlerden arındırarak sistem performansını en üst düzeye çıkarıyor. Oyun Modu tek tuşla etkinleştirilebiliyor ya da devre dışı bırakılabiliyor. Oyun Modu’nda uygulamaların büyük bölümü kapatılıyor ve oyuna kaynak yaratılıyor. Yazılımın hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi ve indirmek için: http://www.razerzone.com/cortex/boost
boost-01

Cevap bırakın