Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerYazılımBilgisayarınızı online yedekleyin

  Bilgisayarınızı online yedekleyin

  Birçoğumuzun başına sabit diskin arızalanması, işletim sisteminin çökmesi gibi olaylar gelmiştir. Hatta bilgisayarın çalınması ya da bir şekilde kaybolmasını da bunlara ekleyebiliriz.  Bu yüzden bilgisayarda bulunan verileri düzenli aralıklarla yedeklemek büyük önem taşıyor. Fakat bu verilerin taşınabilir bir diske ya da DVD’lere yedeklenmesi de bazen yeterli olmayabiliyor. İşte bu noktada imdadımıza online yedekleme servisleri devreye giriyor. Bu servisler bilgisayarınıza yüklediğiniz bir yazılım sayesinde yedeklemek istediğiniz tüm verileri buluta yedekliyor, dilediğiniz takdirde daha fazla güvenlik için şifreleyebiliyor. Dolayısıyla herhangi bir sorun olduğu takdirde verilerinizi kaybetmeden güvenli bir şekilde geri alabiliyorsunuz. Hatta gerektiğinde Web üzerinden sadece istediğiniz dosyalara da erişebiliyor bir nevi bulut depolama alanı da elde etmiş oluyorsunuz. Yedekleme işini sizin için oldukça basite indirgiyor ve eğer hızlı bir internet bağlantınız varsa harici diskler ve DVD’ler gibi medyalarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

   

  Hangi servisi seçmeli?

  Backup Computer KeyHangi servisi seçmeniz gerektiğine karar vermeden önce ne kadar depolama alanına ihtiyacınız var,   kaç bilgisayar yedeklenecek, mobil cihazlarınızı da yedekleyecek misiniz, sadece verilerinizi yedekleyecek misiniz yoksa paylaşmayı da düşünüyor musunuz, güvenlik ne derece önemli ve en önemlisi ne kadar bütçeniz var gibi sorulara cevap vermeniz gerekiyor.

  Online yedekleme servisi almaya karar vermeden önce bu hizmeti yıllarca kullanacağınızı göz önünde tutmalı ve abonelik usulü ile çalışan bu sistemler için sizin için en iyi özellikleri en iyi fiyata sunan servisi seçmelisiniz. Eğer başkalarının eline geçmemesi gereken çok önemli verileriniz varsa online yedekleme kullanacaksanız kesinlikle yüksek seviyede güvenlik sağlayan bir çözüm ilk tercihiniz olmalı.

  Online yedekleme servislerini kullanabilmeniz için bağlantı hızınız da büyük önem taşıyor. Eğer düşük bir bağlantı hızına sahipseniz özellikle tam bir kurtarma işlemi çok uzun süreler alabilir. Verilerinizi yedeklerken dilerseniz belirli günlerde belirli saatlerde yedekleme ya da değişiklik olduğu anda yedekleme yapmayı tercih edebilirsiniz. Benim tercihim sürekli yedekleme yapılması, böylece son dakikaya kadar verileri kurtarmak mümkün olabiliyor. Bazı yedekleme servisleri ek olarak mobil cihazlarınızın da yedeklenmesini destekleyebiliyor. Bu da önemli bir tercih nedeni olarak ön plana çıkıyor. Çalınma ve kayıp durumlarında da bazı online yedekleme servisleri bu bilgisayardaki verilerin silinebilmesi ya da bilgisayarınızın o anki konumunu görebilmenizi sağlama gibi hizmetlere de sahip.

  cloud computing

  iDrive

  Yıllık 1TB yedekleme alanını 45 dolar gibi bir fiyata sunuyor. Bu fiyata birden fazla bilgisayarı yedekleyebilme, sürekli veri yedekleme, ağa bağlı depolama cihazının bağlanması, aynı hizmet altında birden fazla hesap kullanabilme (yani evdeki ya da işyerindeki bilgisayarınızı ayrı ayrı yedekleyebilme) gibi özellikler dahil. iDrive’ın ayrıca 5GB yedekleme ve 5GB depolama alanı sağlayan ücretsiz hizmeti de mevcut. Böylece satın almadan önce deneyebilir ya da 5GB size yetiyorsa ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca dosyalara mobil cihazlardan ya da Web üzerinden erişmek de mümkün. İleri derecede şifreleme özellikleri sağlıyor.

  https://www.idrive.com

  CrashPlan

  Sınırsız yedekleme alanını tek bilgisayar için yıllık 60 dolara sunan CrashPlan, verilerinizin hem online hem de harici ya da ağa bağlı disklere sürekli olarak yedeklenebilmesini sağlıyor. Eğer birden fazla bilgisayar yedekleyecekseniz fiyat yıllık 150 dolara çıkıyor. Harici ve ağa bağlı diske yedekleme sağlayan yazılımını ücretsiz olarak kullanabiliyosunuz. Bu versiyonda online yedekleme sürümünü 1 aylığına deneyebiliyorsunuz. Ayrıca dosyalara mobil cihazlardan ya da Web üzerinden erişmek de mümkün. İleri derecede şifreleme özellikleri sağlıyor.

  https://www.code42.com/crashplan/

  SOS Online Backup

  Sınırsız yedekleme alanı sağlayan hizmetlerden birisi de SOS Online Backup. Tek bilgisayar ya da birden fazla mobil cihaz için sınırsız yedekleme alanını yıllık 80 dolar gibi bir ücretle sunuyor. Verilere mobil cihazlardan ya da Web üzerinden erişmek de mümkün. İleri derecede şifreleme özellikleri de mevcut. Bir diğer özelliği ise versiyonlama. Örneğin yanlışlıkla değişiklikler yaptığınız bir Word dokümanının kaydettiğiniz önceki tüm versiyonlarına erişebiliyorsunuz.

  http://www.sosonlinebackup.com/

  Backblaze

  Backblaze, tek bilgisayar için yıllık 50 dolara sınırsız yedekleme alanı sağlıyor. Sürekli ya da belirlenen zaman aralıklarında yedekleme yapmak mümkün. Harici ve ağ disklerini de yedekleyebiliyor. Yedeklenen verilere mobil cihazlar ya da Web arayüzü üzerinden erişilebiliyor. İleri derecede şifreleme sağlıyor.

  https://www.backblaze.com/

  MozyHome

  Mozy’nin ev kullanıcıları için geliştirdiği MozyHome hizmeti, yıllık yaklaşık 70 dolara tek bilgisayar için 50GB yedekleme ve depolama alanı sağlıyor. Yedekleme alanı ya da yedeklenecek bilgisayar sayısı ek ücretle artırılabiliyor. Verilere mobil cihazlar ya da Web arayüzü üzerinden ulaşılabiliyor, ileri derece şifreleme mevcut.

  http://mozy.com/product/mozy/personal

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN