Bilgisayarınızı fidye yazılımlarına karşı koruyun

Fidye yazılımları kullanıcıların korkulu rüyası olmaya devam ediyor

0

Son dönemde yaşanan siber saldırılar, siber korsanların saldırı amaçlarının artık çok değiştiğini gösteriyor. Eskiden siber korsanlar daha çok meşhur olmak için saldırılar gerçekleştirirken şu an siber korsanların ve saldırganların en büyük amaçları para kazanmak. Bunun için veriye ulaşmaktan verileri şifrelemeye kadar her türlü yolu deniyorlar. Verileri şifreleyen ve bu şifreleri çözmek için sizden fidye isteyen yazılımlara fidye yazılımı deniyor. CryptoLocker, WannaCry, Petya ve Bad Rabbit gibi saldırıları bu fidye yazılımlarına güzel bir örnek olarak verebiliriz

Birçok kullanıcının korkulu rüyası haline gelen bu fidye yazılımlarından korunmak sizin elinizde. Bu yazımızda sizlere Windows 10 yüklü bilgisayarınızda fidye yazılımlarından nasıl korunabileceğinizi anlatacağız.

Fidye yazılımlarına karşı korumayı açın

Windows 10’da fidye yazılımlarına karşı koruma sağlayan yerleşik bir özellik bulunuyor. Bu özelliği başlat tuşuna basarak “Fidye yazılımına karşı koruma” yazdığınızda ya da “ayarlar” kısmından erişebiliyorsunuz. Bu ayarı açarak klasörleri fidye yazılımlarına karşı koruyabiliyorsunuz. Bu ayara girdiğinizde “Denetimli klasör erişimi” anahtarını açık hale getiriyorsunuz ve böylece bilgisayarınızdaki dosyaları, klasörleri ve bellek alanlarını kötü amaçlı uygulamaların yetkisiz değişikliklerine karşı koruyorsunuz.

fidye-1

Düzenli olarak yedekleme yapın

Bilgisayarınızdaki verileri sürekli yedekleyin, ancak bunu doğru bir şekilde yapın. Fidye yazılımları bilgisayarınızdaki dosyaları şifreleyerek kullanamaz hale getirirler. Ancak siz dosyalarınızı düzenli ve sık bir şekilde yedeklerseniz fidye yazılımı kurbanı olsanız dahi en az zararla kurtulabilirsiniz. Ancak konu fidye yazılımı olduğunda doğru bir şekilde yapılmayan yedekleme işlemi sıkıntı çıkarabilir. Bu yüzden doğru yedekleme tekniğini ve hizmetini seçmeniz gerekir. Yani sadece bilgisayarınıza takacağınız bir USB veya sabit disk yeterli olmaz. Versiyonlama özelliği olan bir bulut hizmeti kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Böylece fidye yazılımı dosyanın son versiyonunu şifrelese bile buluttan bir önceki yani doğru versiyona dönebilirsiniz.

Windows güncellemelerini ve yamalarını asla atlamayın

Windows güncellemeleri genellikle otomatik olarak yapılmaya ayarlıdır. Ancak bazı kullanıcılar bu güncellemeleri bilerek kapatıyor. Özellikle güvenlik güncellemelerinin kapanması herhangi bir büyük zararlı yazılım salgınında çok önemli zararlara neden olabiliyor. Bu yüzden güvenlik güncellemelerini kapatmamak ve otomatik güncellemeleri beklememekte büyük fayda bulunuyor. Önemli bir fidye yazılımı saldırısı kulağınıza geldiğinde hemen Windows 10 güncelleme merkezine giderek varsa güncellemeleri manuel olarak yapmanız bu saldırılara karşı korunma açısından çok büyük önem taşıyor. Sadece Windows değil diğer uygulamaların ve güvenlik yazılımlarınızın da güncellemelerini düzenli bir şekilde yapmanızda fayda var.

Fidye yazılımlarına karşı koruma sağlayan güvenlik yazılımları edinin

Fidye yazılımlarının çoğalması ve tehditlerin artmasıyla birlikte çeşitli anti-virüs yazılımları fidye yazılımlarına karşı güvenlik sağlayan özellikleri ürünlerine entegre etmeye başladılar. Kullandığınız güvenlik yazılımının fidye yazılımına karşı koruma içerdiğinden emin olun. Varsa bu özelliği kullanmaktan kaçınmayın.

Kaynağını bilmediğiniz, şüpheli yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin

Kaynağını bilmediğiniz, size şüpheli gelen yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyin, özellikle fatura görünümünde gelen PDF ve Word dosyalarına dikkat edin bu dosyaları açmayın. Bilmediğiniz bağlantılara tıklamayın önünüze gelen her mesaja evet demeyin.

Yukarıda saydığımız önerilere dikkat ettiğiniz sürece fidye yazılımlarından korkmanıza gerek yok. Biraz dikkatli olarak fidye yazılımı tehditlerini kolayca savuşturabilirsiniz.

 

Cevap bırakın