Bilgisayarınızı akıllı telefonunuzdan yönetin

0

Bundan yıllar önce cep telefonları ilk çıktığı zamanlarda bir gün cep telefonları bilgisayarlar kadar güçlü olacak deseler herhalde birçoğumuz gülüp geçerdik. İki satırlı ekranı dahi renkli olmayan telefonlardan 3-4 sene önce kullandığımız bilgisayarımızdan daha fazla işlemci gücüne ve belleğe hatta depolama alanına sahip akıllı telefonlara geldik. Akıllı telefonların ekranları da artık öyle ufak değil, masaüstü bilgisayarda yapılabilecek birçok işlemi yapabilecek kadar büyük ekranları var. Akıllı telefonlar boşu boşuna hayatımızın merkezi haline gelmediler. Akıllı telefonlar öldü diyenlere de bakmayın siz, onlar yıllardır PC öldü, tablet öldü, şu öldü bu öldü diyen insanlar…

Neyse akıllı telefon öldü diyenleri bir başka yazıya bırakıp elinizdeki o müthiş güce sahip akıllı telefonunuzla neler yapabileceğinize birlikte bakalım. Eskiden evdeki ya da işyerindeki bilgisayarımıza bağlanmak için yine bir bilgisayar kullanırdık. Artık buna gerek yok, elinizdeki akıllı telefondan ya da tabletinizden de evdeki ya da işyerinizdeki bilgisayara bağlanıp kontrol edebilirsiniz.

Uzak bir bilgisayarı yönetmenin en iyi yöntemi yine fiziksel klavye ve fare olsa da akıllı telefonunuz ya da tabletinizle şu işlemleri yapabilirsiniz:

  1. Uzak bilgisayarın ekranını kontrol etmek, uygulamaları açmak veya kapatmak.
  2. Uzak bilgisayardaki bir dosyayı akıllı telefonunuza indirmek.
  3. Açık unuttuğunuz bilgisayarı kapatmak.
  4. Bilgisayarınıza dosya indirmek.
  5. Uzak bir bilgisayardaki arızayı düzeltmek.

Elbette bu işlemleri uzatmak mümkün ama ben en temel olanları yazdım. Şimdi gelelim bilgisayarınızı akıllı telefonunuz ya da tabletinizden kontrol edebilmenizi sağlayan uygulamalara.

TeamViewer

Uzaktan kontrol denince akla ilk gelen uygulamalardan birisi TeamViewer. TeamViewer’ın mobil uygulaması ile bilgisayarları uzaktan yönetebiliyorsunuz. Sadece bilgisayarları değil diğer Android ve Windows 10 Mobile cihazları da bu uygulama ile yönetebiliyorsunuz. Sohbet özelliği oldukça kullanışlı, örneğin bir yakınınızın bilgisayarına müdahale ederken bir yandan onunla konuşup soru da sorabiliyorsunuz. Bu arada telefonunuz ve bilgisayar arasındaki iletişim 256 Bit AES Oturum Şifreleme, 2048 Bit RSA Anahtar Değişimi ile oldukça güvenli. Uygulama ile telefonunuzdan bilgisayarınızı ya da bilgisayarınızdan telefonunuzu da yönetebiliyorsunuz.

Uygulamanın temel işlevleri şöyle:

– Ekran paylaşımı ve diğer cihazlarda tamamen uzaktan kontrol
– Sezgisel dokunma ve kontrol hareketleri
– Her iki yönde dosya aktarımı
– Bilgisayarlar & Kişiler yönetimi
– Sohbet
– Gerçek zamanlı ses ve HD video iletimi

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teamviewer.teamviewer.market.mobile

Chrome Remote Desktop

Masaüstü bilgisayarınızdaki Chrome tarayıcı da Chrome Remote Desktop uzantısı bulunuyorsa bu uygulamayı kullanarak bilgisayarınızı Android cihazınızdan yönetebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için Chrome tarayıcının açık olması gerekiyor, aksi takdirde uygulama masaüstü bilgisayarınıza erişemiyor. Uygulama hem Windows hem de Mac bilgisayarların yönetilebilmesini sağlıyor.

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.chromeremotedesktop

Microsoft Remote Desktop

Microsoft’un masaüstü bilgisayarları Android tabanlı cihazlardan yönetebilmek için Microsoft Remote Desktop adlı bir uygulaması bulunuyor. Oldukça başarılı olan bu uygulama ile birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak uygulama Windows’un Professional ve Server sürümleriyle çalışıyor, Home gibi sürümlerle çalışmıyor.

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.rdc.android

VNC Viewer

Bu uygulama ile Windows, Mac ve Linux masaüstlerini uzaktan yönetebiliyorsunuz. Uygulamanın çalışabilmesi için masaüstü bilgisayara da uygulamayı yüklemeniz gerekiyor. Uygulama ile uzak bilgisayarın masaüstünü görebiliyor ve telefonunuzun ekranını kullanarak istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. Masaüstü bilgisayarda yapabildiğiniz hemen hemen her şeyi bu uygulamayla kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Akıllı telefonunuz ve uzak bilgisayar arasındaki iletişim şifreli, bu sayede yüksek güvenlik sağlıyor. Uygulama abonelik yöntemi ile çalışıyor, ücretli ve ücretsiz abonelikler mevcut. Uzaktan yönetim için en iyi seçeneklerden biri.

İndirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.realvnc.viewer.android

 

Cevap bırakın