Bilgisayarınıza Uzaktan Hangi Programlar ile Erişebilirsiniz?

Evinizden ofisinizdeki bilgisayara, ofisten evinizdeki veya başka bir yerdeki bilgisayara erişebilirsiniz.

      Evinizden ofisinizdeki bilgisayara veya ofisinizden eviniz ya da başka bir yerdeki bilgisayara bağlanıp, ihtiyacınız olan dosyaları tıpkı o bilgisayarın başındaymış gibi kullanabilme olanağı sağlayan yazılımlar bulunuyor. Bu tür yazılımlar, verilen yetkiler çerçevesinde bağlanılan bilgisayar sahibine teknik destek vermek için bile kullanılabiliyor. Bu haftaki ” Bilgisayarınıza Uzaktan Hangi Programlar ile Erişebilirsiniz? ” konulu yazımda, uzaktan erişimde kullanılan yazılımları sıralayarak özelliklerinden bahsedeceğim.

Uzaktan Erişim Programlarının Özellikleri

      Uzaktan erişilmek istenilen bilgisayarın aynı ortamda olması ile dünyanın herhangi bir yerinde olması arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Uzaktan erişime olanak sağlayan uygulamalar; erişim sağlanan bilgisayarın ekranının görüntülenmesi, dosya paylaşımı, teknik destek sağlanması gibi alanlarda avantajlar sağlıyor.

      Uzaktan erişime izin veren uygulamaların güvenlik konusunda zafiyetlere karşı dikkatli olmakta yarar var. Kullanılan uzaktan erişim uygulamalarının hepsinin kendi güvenlik politikaları bulunuyor. Bazıları bağlantı için ara sunucular kullanırken, bazıları da direk bağlantı gerçekleştiriyor. Özellikle teknik destek vermek için kullanılan uzaktan erişim uygulamalarında bağlanılacak bilgisayarın kullanıcısından onay alındıktan sonra işlem gerçekleştiriliyor.

      Uzaktan erişime olanak sağlayan uygulamaları sıralayarak yazımıza devam edelim.

Splashtop Business Pro

Credit: splashtop

      Kullanılması ve anlaşılması oldukça kolay olan Splashtop, bağlanılan ekranın kaydı da dahil olmak üzere kapsamlı özellikler sunuyor. Sürükle-bırak dosya aktarımı yapmakla birlikte, akıllı telefonlardan, tabletler ve Google Chrome’ın çalıştığı neredeyse bütün platformlardan karşı tarafa bağlantı sağlayabiliyor.

GoToMyPC

Credit: GoToMyPC

      Basit bir arayüzün kullanıldığı GoToMyPC’de yerel ağ veya internet ortamında bulunan bilgisayarlara doğrudan bağlantı seçeneği sunuluyor. Uygulama, bağlanılan bilgisayarlardaki çoklu monitörleri de destekliyor. GoToMyPC uzaktan erişim yazılımının da sürükle-bırak dosya aktarım desteği bulunuyor.

TeamViewer

Credit: TeamViewer

      Kapsamlı bir özellik seti sunan TeamViewer, çok seviyeli güvenlik sunuyor. Zarif tasarımlı görüntüleme penceresi sunan servis aynı zamanda çoklu monitör desteği de barındırıyor. Uygulama, uzaktan erişimi ve çevrimiçi toplantıları tek bir uygulama birleştiriyor. Uygulamanın ticari olmayan kullanımlarda ücretsiz sürümü de bulunmakta. TeamViewer’ın gerek kurumsal ve gerekse de kişisel kullanımlarda uzaktan erişim uygulamaları arasından oldukça popüler olduğunu söyleyebiliriz.

RemotePC

Credit: RemotePC

      Gerek Windows ve gerekse de Mac platformlarında aynı özellikleri sunan RemotePC, basit bir arayüz sunuyor. Yerel ve uzak masaüstleri arasında kolay dosya aktarımı sağlıyor. Uygulama aynı pencerede birden fazla uzak monitörü maalesef desteklemiyor.

Real VNC 

Credit: RealVNC

      Kişisel kullanımlarda ücretsiz olan Real VNC, çoklu platform desteği sunuyor. Diğer kurumsal uzaktan erişim uygulamalarına göre daha az özellik barındırmasına rağmen, uygulamanın kullanışlı olduğunu ifade edebiliriz. Basit bir arayüzün kullanıldığı RealVNC’nin karşı bilgisayar ile yerel sistemler arasında sürükle-bırak dosya aktarımına destek vermemesini olumsuz tarafı olarak sayabiliriz.

      Yazıda kullanılan uygulamaların imajları, uygulamaların sitelerinden alınmıştır. Logolar ilgili firmaların tescilli markalarıdır.

      Twitter takip için @salihertugrul  Instagram takip için teknokafe

Cevap bırakın