Bilgisayarınız için olmazsa olmaz ücretsiz yazılımlar

0

Yeni bir bilgisayar aldınız ya da var olan bilgisayarınız için işinize yarayacak ücretsiz yazılımlar arıyorsanız bu yazıyı okumanızda büyük fayda var. Sizler için bilgisayarınızda mutlaka olması gereken uygulamaları sizler için derledik.

Web tarayıcı

Bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcı hem güvenlik hem de kullanım kolaylığı açısından büyük önem taşıyor. Bilgisayarınızla gelen web tarayıcıdan memnun değilseniz Google Chrome, FireFox, Opera gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Zaten favori bir tarayıcınız yoksa bunları deneyerek arasından en çok hoşunuza gidenini seçebilirsiniz. Her birisinin kendine has güzel özellikleri bulunuyor. Örneğin Opera’nın en çok hoşuma giden özelliği yerleşik VPN özelliği ile gelmesi. Diğerlerinde de bu tarz farklı özellikler bulunuyor. Burada saydıklarımızdan farklı tarayıcı seçenekleri de bulunuyor, dilerseniz bunlara da göz atabilirsiniz.

Web tarayıcılarını indirmek ve denemek için:

Opera – http://www.opera.com/tr

FireFox – https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/

Chrome –  https://www.google.com/chrome/browser/index.html

Winzip ve Winrar

Bilgisayarınızda olması gereken en önemli yazılımlardan birisi sıkıştırma yazılımları. .zip veya .rar uzantılı dosyalar birçok yerde karşınıza çıkacaktır. Winzip ve Winrar yazılımlarını kullanarak bu dosyaları açabilir ya da siz sıkıştırılmış dosya oluşturabilirsiniz. Her iki yazılım da aslında ücretli ancak basit bir iletişim kutusunu geçerek kişisel kullanım için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Alternatif olarak tamamen ücretsiz olan 7-zip yazılımını kullanabilirsiniz. 7-zip tamamen ücretsiz ve açık kaynak destekli bir yazılım. Winzip ve Winrar’a oldukça güçlü bir alternatif.

Sıkıştırma yazılımlarını indirmek için:

Winzip: http://www.winzip.com/win/en/

Winrar: https://www.rarlab.com/

7-Zip: http://www.7-zip.org/

Sıkıştırma Yazılımları

VLC

VLC şu ana kadar kullandığım en kullanışlı ücretsiz yazılımlardan biri. Piyasadaki birçok video formatını sorunsuz bir şekilde açabiliyor ve gelişmiş özelliklere sahip. Kullanım kolaylığını da işin içine kattığımızda bilgisayarınızda bulunması gereken olmazsa olmaz yazılımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. DVD oynatabilme özelliğini de eklediğimizde VLC’nin avantajını kolaylıkla görebiliyorsunuz.

İndirmek için: https://www.videolan.org/vlc/download-windows.tr.html

Grafik düzenleme yazılımları

Paint.net uygulamasının ücretsiz olduğuna bakmayın. Bir Photoshop olmasa da birçok gelişmiş özelliği sayesinde birçok durumda Photoshop’u aratmayacak kadar yeterli özelliklere sahip olduğunu kolayca söyleyebiliriz. Kullanımı oldukça kolay ve basit, eğer gelişmiş düzenleme yeteneklerine ihtiyaç duymuyorsanız birçok ihtiyacınızı karşılayabilecek durumda. Eğer daha fazla özelliğe ihtiyaç duyuyorsanız GIMP uygulamasını tercih edebilirisiniz.

Grafik düzenleme yazılımlarını indirmek için:

Paint.net: https://www.getpaint.net/index.html

GIMP: https://www.gimp.org/

Ses düzenleme yazılımı

Bilgisayarınızda ses kaydı yapmak istiyorsanız ya da ses düzenleme yapma ihtiyacınız varsa Audacity tam size göre bir uygulama. Tamamen ücretsiz olan uygulama birçok ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabiliyor. Kullanımı oldukça kolay ve basit.

Uygulamayı indirmek için: http://www.audacityteam.org/download/

Ücretsiz Yazılımlar

Parola yöneticisi

Son yıllarda yapılan saldırılar açıkça ortaya koydu ki her web sitesi için ayrı bir parola kullanmak gerekiyor. Kullanılan parolanın güçlü olması ve korsanlar tarafından kırılamayacak seviyede karmaşık olması gerekiyor. Fakat bu karmaşıklık kullanıcıların parolaları hatırlayamamalarına yol açabiliyor. Bu yüzden parola yöneticisi kullanmakta fayda var. Böylece her site için farklı bir parola belirleyebilir ve kendinizi daha güvenli hissedebilirsiniz. Örneğin bir sitenin parolası korsanların eline geçtiğinde diğer yerlerde de denerler. Sizin parolanız farklı olacağından korsanlar deneseler bile sizi etkileyemezler. Bunun birçok örneği mevcut ve korsanların en büyük silahlarından biri. Bu konuda geliştirilmiş çeşitli ücretli ve ücretsiz uygulamalar var. Ücretsiz olan uygulamalardan biri LastPass. Bulut tabanlı bir uygulama olan LastPass, güçlü bir parola üretip farklı sitelerde farklı parolalar kullanabilmenizi sağlıyor. Diğer bir uygulama ise Dashlane. Ancak Dashlane’in ücretli ve ücretsiz iki sürümü bulunuyor. Ücretsiz sürümü bazı durumlarda yeterli olamıyor. Bu yüzden LastPass daha güçlü bir alternatif gibi duruyor.

Parola yöneticisi uygulamaları indirmek için:

LastPass: https://www.lastpass.com/

Dashlane: https://www.dashlane.com/

 

Cevap bırakın