Bilgisayarınız için doğru güvenlik yazılımını seçin

0

Zararlı yazılımların sosyal medyadan dahi bulaşabildiği bir zamanda, her ne kadar işletim sistemleri kendi güvenlik önlemlerini geliştirmiş olsa da, ek bir güvenlik yazılımı kullanmak zarurî hâle geldi.

Her geçen gün yeni bir saldırı tipi karşımıza çıkıyor. Artık internete kolay bağlansın diye en basit kablosuz protokolü kullanan ev eşyaları dahi bir botnet (robot ağı) kurmakta kullanıp, üzerine dünyanın en büyük saldırısını gerçekleştirince, güvenlik uzmanları durup bir kez daha düşündüler.

güvenlik

Bu düşünmeyi önemseyin, zira onlar bir düşünüyorsa, sıradan kullanıcıların iki düşünmesi gerekiyor. Alelade bir güvenlik yazılımı kurmak sisteminizi korumakta yetersiz kalabilir. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var.

Ücret ödemekten kaçınmayın

Birkaç şirketin ücretsiz anti virüs yazılımları da bulunuyor. Ancak bunları uzun vadeli bir çözümden ziyade, yazılımın nasıl çalıştığını görebileceğiniz bir tanıtım olarak düşünün. Ücretli sürümler daha sık ve daha erken güncellenirler. Bu da sisteminizin korumasından ödün verilmeyeceği anlamına gelir.

Ücretli sürümlere gelince, güvenlik yazılımı şirketlerinin web sitelerinde gördüğünüz fiyat, son fiyat değildir. Zira, bunlar tek yıllık ücrettir. Bunun yerine, daha uzun süreli satın alarak indirimli fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Doğru sürümü belirleyin

Neredeyse her üreticinin birden fazla yazılımı bulunuyor. Temel anti virüs yazılımları zararlı yazılımlara karşı sisteminizi korurlar ama bir internet güvenlik paketi (genelde Internet Security adını taşır), ek özellikler sağlar. Örneğin bu yazılımlarla, internet üzerinde kimliğinizi ve kişisel verilerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Bazı üreticilerin bunun üzerine üçüncü bir sürümü daha oluyor. Bu sürüm, sisteminizi bulut üzerinde yedekleme özelliği ve ek özellikler sağlayan yardımcı yazılımlar sunuyor.

Yılın doğru zamanında satın almak, yeni özelliklerden faydalanmanızı sağlayacak gibi gözükse de, aslında bir şey değişmez. Örneğin yıl sonuna yaklaştığımız için, bazı üreticiler anti virüs yazılımlarının 2017 sürümlerini şimdiden çıkardılar bile. Ancak önceki sürümü satın almış olanlar da, güncelleme ile bu sürümdeki özelliklere kavuştular.

güvenlik duvarı

Güvenlik Duvarı’nı tanıyın

Her güvenlik yazılımı paketinde yer alan bu özellik, sisteminize dışarıdan müdahaleyi engellemeye yarar. Windows’un güncel Güvenlik Duvarı oldukça yetenekli, bu yüzden birçok üretici kendi güvenlik duvarını sisteme eklemek yerine, bunu devrede tutmayı tercih ediyor.

Özel bir yazılım kurarak, kendi kurallarınızı ekleyebilir ve daha kişisel bir güvenlik duvarına sahip olabilirsiniz. Ancak o güne dek, sizi Windows’un Güvenlik Duvarı koruyacak. Bu sebeple, korunduğunuzdan emin olmak için onu inceleyin.

Web, ihmâl etmeye gelmez

Zararlı yazılımlardan etkilenmenin en basit yolu, güvensiz bir web sitesini ziyaret etmek. Bilgisayarıma bir şeyler indireceğim diye gireceğiniz torrent siteleri, korsan dizi/film izleme siteleri, yazılım indirme siteleri bunların başında geliyor.

Bazı sitelerin hazırlanma amacının zararlı yazılımları dağıtmak olduğunu unutmayın. Bir banka giriş sayfasının, e-posta ya da sosyal ağ hizmetlerinin birebir kopyasını çıkartarak parola çalma ile başlayan hacker yolculuğu, tam donanımlı bir site hazırlamaya kadar vardı bile. Bu yüzden bir korumanız olması önemli.

İndirilen tüm dosyaları taratmak ve güvenlik yazılımınızdaki web korumasını açmak, bir gün bir fidye yazılımının tüm verilerinizi ele geçirip sizden para isteyememesi için büyük önem taşıyor.

Güvenlik yazılımları güvenli tarayıcı özelliği de sunuyor. Bunu belirli siteler için çalıştırarak, kişisel bilgilerinizin çalınmasını önleyebilirsiniz. Örneğin banka sitesine girdiğinizde, bu tarayıcı çalışır ve tuş kayıt edilmesi, ekran görüntüsü alınması gibi talihsiz durumların yaşanması önlenebilir.

parola

Parolaları önce siz korumalısınız

Tabii parolalarınızı korumanız da güvenlik yazılımının sorumluluğunda değil. Her hesabınız için farklı ve güvenli bir parola oluşturun. En az 8 karakter, küçük ve büyük harflerin yanı sıra, rakam ve özel karakterler içeren bir parola işinizi görür. Bunları da güvenli bir ortamda saklayın, örneğin parola yöneticisi gibi.

Cevap bırakın