Bilgisayarda İkinci Monitöre Neden İhtiyaç Duyarız?

      Bilgisayar başında ikinci bir ekran, üretkenlik ve rahatlık açısından kesinlikle avantaj sağlar.  Genişletilmiş  masaüstünde bir yandan çevrimiçi toplantılara katılırken diğer tarafta da e-posta veya diğer işleriniz ile zaman geçirebilirsiniz. Bilgisayarda ikinci bir monitör, üretkenlikte neredeyse %50’ye varan kazanç elde etmenize ve bilgisayar başında daha motive olmanıza yardımcı olur. Bilgisayarda İkinci Monitöre Neden İhtiyaç Duyarız? başlıklı yazımda, ikinci bir monitör ile ne gibi avantajlar elde edebileceğinizden bahsedeceğim.

Verimliliği Artırır

      Microsoft’un yaptığı araştırmaya göre, bilgisayar başında ikinci bir monitörün olması yapılan işin türüne bağlı olarak üretkenliği %9 ile %50 arasında artırdığını ortaya koymuş durumda. Aynı konuda farklı firmaların yaptığı araştırmalarda da yine üretkenliğin yüzde %20 ile %30 oranında arttığı belirlenmiş.

      Üretkenlik artışı ne olursa olsun, bilgisayara ikinci bir monitör bağlamak tam anlamı ile paranızın karşılığını aldığınızı hissettiriyor. Daha büyük bir ekran alanıyla çalışmanın, çalışmayı daha rahat hale getirdiğini de söylemeliyim. Daha fazla bilgisayar ekran alanı ile çalışmayla aynı zamanda daha konforlu bir çalışma ortamı da oluşturuyorsunuz.

İki monitör Bir Monitörden Daha İyidir

  • İki monitör ile uygulamalar arasında daha hızlı geçiş yapabilirsiniz.
  • Bir ekranda internette gezinirken, diğer ekranda diğer işleriniz ile ilgilenebilirsiniz.
  • Bir ekranda çalışmanızda yardımcı olacak referans belge varken diğer ekranda düzeltme yaptığınız belge ile işinizi daha kolay ve daha hızlı yapabilirsiniz.

Bilgisayara Ek Monitör Nasıl Takılır

      Masaüstü bilgisayara ikinci bir monitör takmak oldukça kolaydır. Bilgisayarda DVI ve VGA  konektörü üzerinden ikinci monitör takılabilir. Bilgisayarda DVI çıkışı bulunmuyorsa, sadece VGA çıkışı ile iki ekran kullanılamaz. Bu durumda ya üzerinde DVI çıkışı olan bir ekran kartı alınmalı ya da video destekli bir USB yuvası tedarik edilmelidir. Video destekli USB istasyonuyla, 3 farklı monitör bilgisayara bağlanabilir.  İhtiyaç olduğu taktirde, dizüstü bilgisayar ekranını da video destekli USB yerleştirme istasyonu üzerinden 3. ekran olarak masaüstü bilgisayarı ile kullanılabilir. Bilgisayarda İkinci Monitöre Neden İhtiyaç Duyarız?

Windows 10 Masaüstü Bilgisayarda İkinci Monitör İşlemleri

      Masaüstü bilgisayarda ikinci bir monitör kullanılmak istendiğinde, ikinci monitör üzerindeki VGA veya DVI portundan çıkan kablonun bilgisayardaki DVI portuna bağlanması gerekiyor. Bilgisayarda DVI portu yoksa, DVI destekli bir ekran kartı almak gerekiyor. Windows 10 işletim sisteminde, ikinci monitörden bilgisayardaki DVI portuna bağlantı sağlandığında, ekranın sağ alt kısmındaki ” işlem merkezinden ” ” tüm ayarlar ” seçilerek devam edilir.

      Windows Ayarları penceresinden “ sistem ” seçilerek devam edildiğinde, monitör ayarlarının yapıldığı ekrana ulaşılır. Bu ekranda, bilgisayarın DVI portuna ikinci ekran takıldığında monitörün algılandığı görülebilir. Algılama da sorun olduğunda, video ekranının alt kısmındaki ” birden çok ekran ” altındaki ” algıla “ seçilerek, sistemin ikinci monitörü görmesi sağlanır.

      Bilgisayarda birden fazla monitör kullanırken,  takılacak ek monitörlerin algılanması için alınan DVI destekli ekran kartı veya video destekli USB istasyonları için gerekli olan uygulamaların kurulmuş olması gereklidir.

      Bilgisayarınız için ikinci monitör seçeneklerine bu linkten bir göz atabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul      YouTube kanalım 

Cevap bırakın