Bilgisayar Toplarken Hangi Ayrıntılara Dikkat Etmeliyiz?

0

Yeni yılda yeni bilgisayar” hayali kuranlar için bilgisayar toplarken hangi ayrıntılara dikkat etmeleri gerektiğini açıklamaya çalışacağım. Fakat bunu yapmadan önce bilgisayarı ne amaçla yani ne için kullanacağınızı çok net bir biçimde belirlemeniz gerekiyor. Çünkü satın aldığınız bir parçayı tekrar satın almak zorunda kalabileceğiniz gibi bazen de o parçayı değiştirme veya yükseltme şansınız olmayabilir. O yüzden iş amaçlı mı, oyun amaçlı mı yoksa ders amaçlı mı kullanacağınızı ve başlıca bu bilgisayarda neler yapacağınızı düşünerek bu profile uygun parçaları bir araya getirmeniz gerekir.

Bilgisayar Toplarken Ucuz Parçalara Yönelmeyin

Toplayacağınız masaüstü bilgisayarınız için seçeceğiniz parçaların tümünü bilinen ve kaliteli markalardan temin etmeye çalışın. Kullanılmış 2. el parçaları yeni bilgisayarınızda kullanmayın. Yeni sistemden yüksek performans almak istiyorsanız her bir parçanın performansı iyi olmalıdır. Bütçeniz yeterli değilse hiç acele etmeden her bir parçayı tek bir seferde almak yerine farklı zamanlarda uygun fiyat ve kampanyaları takip ederek toparlayın. Garanti sürelerine ve belgelerine çok dikkat edin. Estetik ve renk gibi tercihlerinizi bu aşamadan sonra değerlendirebilirsiniz.

Mutlaka Profesyonel Destek Alın

Teknik bilginiz ve tecrübeniz yeterli değilse mutlaka profesyonel yardım almanızı öneririm. Çünkü alacağınız parçalardaki en ufak bir uyumsuzluk tüm sistemin çalışmayacağı anlamına gelir. Kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle parça alımı yapmayın.

Satın Almam Gereken Bilgisayar Parçaları

İşlemci Seçimi

Öncelikle size gereken performansı sağlayacak işlemciyi belirleyerek ilk satın alma işlemine bu parçadan başlamanızı öneririm. Çünkü yapacağınız işlemci seçimi diğer parçaları seçerken belirleyici olacaktır. İşlemcilerde marka, çekirdek sayısı-hızı ve önbellek özelliklerine titizlikle karar vermelisiniz.

Anakart Tercihi Nasıl Olmalı?

Bu seçimi yaparken ilk dikkat edilmesi gereken almayı planladığınız işlemci ile alacağınız anakart uyumlu olmalıdır. Tercih yapılırken öncelik işlemcidedir. Yani alacağınız işlemciye uygun anakart seçmelisiniz.

Ekran Kartı Seçimi

Bilgisayarınızı hangi amaçla kullanacaksanız ona uygun bir ekran kartı almanız gerekir. Oyun oynayacağınız bir bilgisayara yüksek performans sağlayan biraz da pahalı bir ekran kartı almanı gerekirken ofiste kullanacağınız sıradan bir bilgisayar için böyle bir tercihe gerek olmayacaktır.

RAM Bellek  Seçimi

RAM bellek seçiminde tercihiniz yine anakartınızın destekleyebileceği bir ürün olmalıdır. Anakartın desteklediği RAM bellekler öğrenildikten sonra buna uygun sipariş verilmelidir.

Sabit Disk Seçimi (Tercihen SSD)

Okuma veyazma hızları çok yüksek olduğu için SSD tarzı bir ürün seçmelisiniz. Minimum 512 GB kapasiteye sahip bir SSD iyi bir seçim olacaktır. İşletim sistemini burada çalıştırarak gerekirse depolama alanı için yüksek kapasitede SSD olmayan normal sabir disk kullanabilirsiniz.

Güç Kaynağı (Power Supply – PSU) Seçimi

Parça parça satın alarak topladığınız sisteminiz Watt cinsinden belirli bir güç harcayacaktır. Bu gücü karşılayabilecek ve kalitesiyle uzun yıllar hizmet edebilecek bir güç kaynağı almalısınız.

Kasa Seçimi

Kasayı estetik kaygı ile seçmeden önce bakmanız gereken kriter seçtiğiniz anakartı boyut olarak kullanabileceğiniz bir kasa olmasıdır. Mini veya midi tarz bir kasa işini görecektir. Anakartınız kasaya uygun olduktan sonra sağlamlık, sessizlik, ışık, renk gibi özelliklere de bakabilirsiniz.

Monitör Seçimi

Monitör seçimi de oldukça hassas bir konudur. İhtiyacınızı belirlediğinizde basit ev-ofis işleri, grafik tasarım ya da oyun amaçlı kullanım için bir seçim yapmanız kolaylaşır. Oyun ve grafik amaçla kullanacaklar daha büyük ekranlar tercih edilirken ofiste ve ev kullanıcıları daha küçük ekranları tercih ederler. Diğer kriterler de ekran yenileme hızı ve panel tipidir. İşinize uygun LED veya LCD monitörü yine yapacağınız işe uygun ve gerekirse de profesyonel yardım alarak seçebilirsiniz.

Klavye ve Mouse

Klavye ve mouse tercihi tamamen sizin zevkinize kalmakla beraber yapacağınız işin gerektirdiği kalite ve performansı sağlayacak bir ürün elbette bilgisayarda çalışma veriminizi ve iş yapış hızınızı arttıracaktır.

 

Cevap bırakın