Bilgisayar Terimleri ve Onların Kısaltmaları

0

Bilgisayar teknolojileriyle haşır neşir olan herkesin duyduğu bazı terimler, gündelik kullanıcılar için bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Normalde bildiğimiz bir donanım parçasının kısaltmasını anlamayabiliyor veya kısaltma olarak bildiğimiz bir parça veya yazılım özelliğinin tam anlamını bilemeyebiliyoruz. Biz de sizler için hazırladığımız bu makalede bazı önemli bilgisayar terimlerinin kısaltmalarını anlatıyoruz. Bilgisayar terimleri ve onları kısaltmaları gerçekten önemli ve sıkıntıya düştüğünüz durumlarda size hayli vakit kazandırabiliyor.

BIOS: Basic Input/Output System. Temel Giriş-Çıkış Sistemi. Anakart üzerinde bulunan ve sistemin açılışı sırasında işlemci ile diğer parçalar ve yazılımlar arası iletişimi sağlayan bir yazılımdır.

 

BSoD: Blue Screen of Death. Bizdeki haliyle mavi ekran. Sistemin belirli bir hata nedeniyle çalışmasının aniden durmasına denir. UNIX sistemlerde “kernel panic” olarak bilinir.

 

CPU: Central Processing Unit. Merkez İşlem Birimi. Genel adıyla İşlemci. Sistemlerde verileri işleyen en önemli parçadır.

 

HDD: Hard Disk Drive. Sabit Disk Sürücüsü. Kısaca Sabit Disk. Temel depolama aygıtlarından biridir.

 

İnternet ve internet teknolojileriyle alakalı bilgisayar terimleri ise şu şekilde:

 

HTML: Hyper-Text Markup Language. Websitelerinin içeriğini ve temelini oluşturan birincil programlama dili.

 

ISP: Internet Service Provide. Internet aboneliğinizi aldığınız şirket. Örnek: TTNet, Turkcell Superonline vs.

 

LAN: Local Area Network. Yerel Alan Ağı. Aynı modem ile bağlanan cihazların oluşturduğu ağdır.

 

Mbps: Megabits per second. Saniye başı aktarılan Megabit sayısı. Internet hız ölçütü.

 

MBR: Master Boot Record. Sisteminizin boot ederken sabit diskinizde ilk baktığı yer.

 

RAID: Redundant Array of Independent Disks. Hızı ve performansı arttırmak için birden fazla HDD’nin bir aradan çalışmasına denir.

 

SSD: Solid State Drive. Katı Hal Diski. HDD’lerden daha pahalı ancak çok daha yüksek performans veren depolama aygıtı.

 

USB: Universal Serial Bus. Uluslararası kablo ve bağlantı aparatlarında kullanılan standartlardan biri. En son sürümü USB 3.0’dır.

 

VoIP: Voice Over Internet Protocol. Internet bağlantısı sayesinde sesli iletişim kurmayı sağlayan servislerdir. Örnek: Skype.

 

VPN: Virtual Private Network. Çeşitli şifrelemeler ile kullanıcıların sanal ortamda güvenli olarak dolaşmasına olanak sağlayan servis.

 

Cevap bırakın